Cloud får hosting-forhandlere til at rykke sammen

Ny brancheforening vil rydde op i hosting-markedet og skærpe profilen over for både kunder og producenter.

Artikel top billede

Nu skal der ryddes op i hosting-branchen. Sådan lyder det fra en stribe af de toneangivende hosting-forhandlere, som kort før jul stiftede deres egen brancheforening, som skal skille markedets uglesete "garagehostere" fra de mere seriøse forhandlere.

De første sparsomme meldinger fra den nye forening går på, at man vil opstille et sæt tekniske kvalitetskrav, der skal skærpe forhandlernes faglige profil i forhold til kunderne.

"Formålet er at komme af med de værste brodne kar i hosting-branchen og skabe mere gennemsigtighed i markedet," lyder det fra et den nystiftede forenings menige medlemmer, direktør Lars Pedersen fra københavnske Cortex Consulting.

Produktchef i Dandomain, Niels Reinau, er formand for den nye forening, mens hans kollega Nicolai Voll fra fynske JDM er næstformand. De har ikke ønsket at fortælle nærmere om formålet med den nye forening.
Men under overfladen rumler også ønsket om at skærpe profilen over for store udbydere af cloud-tjenester som Microsoft, Amazon og Google, der sælger cloud-ydelser direkte til kunderne.
En række kilder, som CRN har talt med, lægger ikke skjul på, at formålet med brancheforeningen også er at stå stærkere i forhold til det direkte salg af ydelser fra hosting-producenterne - hvilket først og fremmest vil sige Microsoft.

"Den nye brancheforening vil på den måde styrke forhandlernes private cloud-løsninger over for producenternes public cloud-løsninger," lyder vurderingen fra Microsoft-hoster Jakob Norup fra østjyske Hostnordic.

Det ligger også i kortene, at brancheforeningen kan være på vej med et fælles indkøbsselskab, som kan skaffe lavere licenspriser til forhandlerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics