Hosting-branchen i et vadested

Ny brancheforening er et af hosting-udbydernes bud på, hvordan man som forhandler i en cloud-tid tager sin skæbne i egne hænder.

Artikel top billede

(Foto: Jens Møller Nielsen)

It-services, som kunderne får leveret direkte fra en producent, bliver en stadig mere akut og nærværende udfordring for forhandlerne i it-kanalen. Sådan ser det bagtæppe ud, som for nylig har fået en stribe hosting-forhandlere til at stifte deres egen brancheforening.

Den nye forening er indtil videre meget karrig med meldinger om, hvad der står i formålsparagraffen.

Den nyvalgte formand, Niels Reinau fra Dandomain, forklarer den lave profil med, at man endnu ikke har foreningens hjemmeside oppe at køre.

CRN har talt med en lang række kilder i hostingbranchen, som tegner et broget billede af motiverne bag den nye brancheforening.

Fokus på kvalitet

Kilderne er enige om, at et af de væsentligste formål for den nye forening er at få opstillet et sæt tekniske standarder, som skal bruges til at skille fårene fra bukkene i en del af it-branchen, hvor kvaliteten efter sigende kan være noget svingende.

"Der skal fokus på forskellen mellem seriøse og mindre seriøse forhandlere," som en forhandlerkilde udtrykker det.

En anden kilde er mere konkret:

"Der er planer om en fælles teknisk revisions-standard, som forhandlerne skal leve op til. Det er noget, vi bestemt kan bruge, fordi det vil give større gennemsigtighed for kunderne og synliggøre hosting som en selvstændig vertikal i markedet," lyder det.

Samtidig peger flere kilder på, at man med en brancheforening i ryggen vil stå stærkere i forhold til producenterne. Det vil først og fremmest sige Microsoft, som med sine egne cloud-baserede hosting-ydelser stille og roligt æder sig ind på markedet og med tiden gør en del af hosting-forhandlernes forretning overflødig. 

"Microsoft pipper lidt med to næb i den her sag og taler om, at partnerne er vigtige, men samtidig sælger man de samme ydelser som hosterne og dumper priserne på cloud-licenser," som en kilde udtrykker det.

Fælles indkøbsforening

Netop prissætningen af licenser er et tredje felt, hvor en ny brancheforening kan tale forhandlernes sag. Ifølge flere kilder er det almindelige kendt i branchen, at hosting-forhandleren Scannet i et stykke tid har købt Microsoft-licenser i Storbritannien 25 procent under prisen i Danmark. Nogle forhandlere fortæller, at de godt kunne være fristet til at kopiere den model gennem den nye branchefrorening.

"Nogle af mine kolleger er nok lidt sure over, at Microsofts danske licenspriser er højere end i udlandet, og de nærer måske en drøm om en fælles indkøbsforening, der kan skaffe bedre priser," lyder det fra en forhandler, som dog ser skeptisk på et muligt indkøbssamarbejde.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job