Proshop går ind i mobilkrigen

Med dagens lancering af proshopmobil.dk har endnu et lavprisselskab set dagens lys. - Vi gør det for at støtte loyale kunder, lyder det fra Proshop-stifter Poul Thyregod.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Proshop melder sig nu i kampen om mobilkunderne med lavprisselskabet Proshop Mobil, der går i luften i dag.

Især onlineforhandlerens kunder kan ifølge Proshop-stifter Poul Thyregod høste fordele af at benytte det nye lavprisselskab.

»De fleste er tilknyttet et mobilselskab, men de kan lige så godt købe mobiltelefoni og mobilt bredbånd hos os. Oveni kan vi tilbyde en bonus til vores Proshop-kunder, som for eksempel får ekstra taletid ind på kontoen, hvis de køber varer hos os. Så vi gør det også for at støtte vores loyale kunder,« fortæller Thyregod, som understreger, at nye kunder selvfølgelig også er velkomne.

På grund af priskrigen på teleområdet har han dog ingen forventning om en guldrandet indtjening.

»Som det er nu, ser vi det mest som en service ud mod kunderne, og med de lave priser på markedet er det ikke alverden, man tjener. Vi gør det mere for at sikre, at vores navn hele tiden bliver slået fast ude hos kunderne,« siger Thyregod, der i sidste måned overlod direktørstolen i Proshop til Morten Duch for selv at træde ind i Expert-koncernens nordiske ledelse.

Thyregod fortæller, at det har taget et halvt års tid at få mobilselskabet op at stå. Proshop Mobil kører på Telenors net.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S