Proshop går ind i mobilkrigen

Med dagens lancering af proshopmobil.dk har endnu et lavprisselskab set dagens lys. - Vi gør det for at støtte loyale kunder, lyder det fra Proshop-stifter Poul Thyregod.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Proshop melder sig nu i kampen om mobilkunderne med lavprisselskabet Proshop Mobil, der går i luften i dag.

Især onlineforhandlerens kunder kan ifølge Proshop-stifter Poul Thyregod høste fordele af at benytte det nye lavprisselskab.

»De fleste er tilknyttet et mobilselskab, men de kan lige så godt købe mobiltelefoni og mobilt bredbånd hos os. Oveni kan vi tilbyde en bonus til vores Proshop-kunder, som for eksempel får ekstra taletid ind på kontoen, hvis de køber varer hos os. Så vi gør det også for at støtte vores loyale kunder,« fortæller Thyregod, som understreger, at nye kunder selvfølgelig også er velkomne.

På grund af priskrigen på teleområdet har han dog ingen forventning om en guldrandet indtjening.

»Som det er nu, ser vi det mest som en service ud mod kunderne, og med de lave priser på markedet er det ikke alverden, man tjener. Vi gør det mere for at sikre, at vores navn hele tiden bliver slået fast ude hos kunderne,« siger Thyregod, der i sidste måned overlod direktørstolen i Proshop til Morten Duch for selv at træde ind i Expert-koncernens nordiske ledelse.

Thyregod fortæller, at det har taget et halvt års tid at få mobilselskabet op at stå. Proshop Mobil kører på Telenors net.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job