Proshop går ind i mobilkrigen

Med dagens lancering af proshopmobil.dk har endnu et lavprisselskab set dagens lys. - Vi gør det for at støtte loyale kunder, lyder det fra Proshop-stifter Poul Thyregod.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Proshop melder sig nu i kampen om mobilkunderne med lavprisselskabet Proshop Mobil, der går i luften i dag.

Især onlineforhandlerens kunder kan ifølge Proshop-stifter Poul Thyregod høste fordele af at benytte det nye lavprisselskab.

»De fleste er tilknyttet et mobilselskab, men de kan lige så godt købe mobiltelefoni og mobilt bredbånd hos os. Oveni kan vi tilbyde en bonus til vores Proshop-kunder, som for eksempel får ekstra taletid ind på kontoen, hvis de køber varer hos os. Så vi gør det også for at støtte vores loyale kunder,« fortæller Thyregod, som understreger, at nye kunder selvfølgelig også er velkomne.

På grund af priskrigen på teleområdet har han dog ingen forventning om en guldrandet indtjening.

»Som det er nu, ser vi det mest som en service ud mod kunderne, og med de lave priser på markedet er det ikke alverden, man tjener. Vi gør det mere for at sikre, at vores navn hele tiden bliver slået fast ude hos kunderne,« siger Thyregod, der i sidste måned overlod direktørstolen i Proshop til Morten Duch for selv at træde ind i Expert-koncernens nordiske ledelse.

Thyregod fortæller, at det har taget et halvt års tid at få mobilselskabet op at stå. Proshop Mobil kører på Telenors net.

Annonce

Annonceindlæg fra Serpier

Databeskyttelse i virksomheder og skærpede krav til IT-infrastrukturen

I et stadigt mere komplekst trussel landskab, hvor sofistikerede cyberangreb, ransomware og datalækager udgør en konstant risiko, er IT-sikkerhed for længst rykket direkte ind i bestyrelseslokalet.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job