Proshop går ind i mobilkrigen

Med dagens lancering af proshopmobil.dk har endnu et lavprisselskab set dagens lys. - Vi gør det for at støtte loyale kunder, lyder det fra Proshop-stifter Poul Thyregod.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Proshop melder sig nu i kampen om mobilkunderne med lavprisselskabet Proshop Mobil, der går i luften i dag.

Især onlineforhandlerens kunder kan ifølge Proshop-stifter Poul Thyregod høste fordele af at benytte det nye lavprisselskab.

»De fleste er tilknyttet et mobilselskab, men de kan lige så godt købe mobiltelefoni og mobilt bredbånd hos os. Oveni kan vi tilbyde en bonus til vores Proshop-kunder, som for eksempel får ekstra taletid ind på kontoen, hvis de køber varer hos os. Så vi gør det også for at støtte vores loyale kunder,« fortæller Thyregod, som understreger, at nye kunder selvfølgelig også er velkomne.

På grund af priskrigen på teleområdet har han dog ingen forventning om en guldrandet indtjening.

»Som det er nu, ser vi det mest som en service ud mod kunderne, og med de lave priser på markedet er det ikke alverden, man tjener. Vi gør det mere for at sikre, at vores navn hele tiden bliver slået fast ude hos kunderne,« siger Thyregod, der i sidste måned overlod direktørstolen i Proshop til Morten Duch for selv at træde ind i Expert-koncernens nordiske ledelse.

Thyregod fortæller, at det har taget et halvt års tid at få mobilselskabet op at stå. Proshop Mobil kører på Telenors net.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S