Atea, Dell og Lenovo vinder pc-aftale til en milliard

SKI-aftale om leverance af pc'er for næsten en milliard kroner er på plads.

Artikel top billede

En ny SKI-aftale for standard-computere vil over de næste to år sikre Atea, Lenovo og Dell en samlet omsætning på 960 millioner kroner. I alt otte leverandører bød ind på aftalen (02.02), som er beregnet på såkaldte miniudbud af pc-leverancer på op til 250 arbejdsstationer. Aftalen indeholder mulighed for forlængelse i op til yderligere to år.

Ifølge SKIs hjemmeside sikrer den nye aftale priser til de offentlige kunder, som ligger ti procent lavere end i den hidtidige pc-aftale. De tre leverandører har i øvrigt forpligtet sig til at indregne de første tre års el-forbrug for de udbudte pc'er i den samlede pris, som tilbydes kunderne.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S