Jysk forhandler-roadshow sparket i gang i Esbjerg

Kunderne strømmer til Electronic Center i Esbjerg hvor forhandlerinitiativet Roadshow 2012 debuterer.

Artikel top billede

Indehaver Bo Bennedsen fra Electronic Center i Esbjerg er overvældet. Han lille butik i Esbjerg er i dag i fyldt med kunder, der kommer for at være en del af Roadshow 2012, der besøger it-forhandlere i tre jyske byer.

"Jeg farer rundt mellem ti tusind folk.  De stod i kø hele vejen ned ad gaden, da vi åbnede. Jeg har aldrig prøvet noget så vildt før. I de første 45 minutter stod vi bare og trykkede ind på kasseapparatet indtil den helt ekstreme kø var ovre," fortæller Bo Bennedsen, da CRN fanger ham i en pause.

Roadshow 2012 er et arrangement, de tre jyske forhandlere Electronic Center fra Esbjerg, Nova Data i Sønderborg og JA Computer i Skive, har fået producenter til at stille med folk ude i butikkerne og præsentere deres nye teknologier for kunder.

Arrangementet i Esbjerg er det første stop for Roadshow 2012. Bo Bennedsen fortæller, at et af formålene med arrangementet er, at gøre sig mere synlig som specialbutik i lokalområdet.

"Vi gør det ikke for på dagen at tjene penge, men for at få nye kunder og på sigt at skabe opmærksomhed omkring vores butik," siger Bo Bennedsen og fortsætter begejstret med at fortælle, hvor meget han sætter pris på, at producenterne har sendt deres folk ud i hans butik,

"Det skaber et eller andet vildt, når der står en ekspert, som viser, hvordan sætter en netværksharddisk op. Selvfølgelig opfatter kunderne os som eksperter. Men det giver noget ekstra, når der står en mand fra producenten. Samtidig har producenterne, som for eksempel Steelseries, der har masser af de ting med, som vi normalt ikke er så gode til at sælge. Det skaber en rigtig god synergi," siger han inden kunderne og butikken igen kalder på ham.

Se billeder fra Roadshow 2012:
Galleri: Roadshow 2012 i Esbjerg

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S