Jysk forhandler-roadshow sparket i gang i Esbjerg

Kunderne strømmer til Electronic Center i Esbjerg hvor forhandlerinitiativet Roadshow 2012 debuterer.

Artikel top billede

Indehaver Bo Bennedsen fra Electronic Center i Esbjerg er overvældet. Han lille butik i Esbjerg er i dag i fyldt med kunder, der kommer for at være en del af Roadshow 2012, der besøger it-forhandlere i tre jyske byer.

"Jeg farer rundt mellem ti tusind folk.  De stod i kø hele vejen ned ad gaden, da vi åbnede. Jeg har aldrig prøvet noget så vildt før. I de første 45 minutter stod vi bare og trykkede ind på kasseapparatet indtil den helt ekstreme kø var ovre," fortæller Bo Bennedsen, da CRN fanger ham i en pause.

Roadshow 2012 er et arrangement, de tre jyske forhandlere Electronic Center fra Esbjerg, Nova Data i Sønderborg og JA Computer i Skive, har fået producenter til at stille med folk ude i butikkerne og præsentere deres nye teknologier for kunder.

Arrangementet i Esbjerg er det første stop for Roadshow 2012. Bo Bennedsen fortæller, at et af formålene med arrangementet er, at gøre sig mere synlig som specialbutik i lokalområdet.

"Vi gør det ikke for på dagen at tjene penge, men for at få nye kunder og på sigt at skabe opmærksomhed omkring vores butik," siger Bo Bennedsen og fortsætter begejstret med at fortælle, hvor meget han sætter pris på, at producenterne har sendt deres folk ud i hans butik,

"Det skaber et eller andet vildt, når der står en ekspert, som viser, hvordan sætter en netværksharddisk op. Selvfølgelig opfatter kunderne os som eksperter. Men det giver noget ekstra, når der står en mand fra producenten. Samtidig har producenterne, som for eksempel Steelseries, der har masser af de ting med, som vi normalt ikke er så gode til at sælge. Det skaber en rigtig god synergi," siger han inden kunderne og butikken igen kalder på ham.

Se billeder fra Roadshow 2012:
Galleri: Roadshow 2012 i Esbjerg

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S