Jysk forhandler-roadshow sparket i gang i Esbjerg

Kunderne strømmer til Electronic Center i Esbjerg hvor forhandlerinitiativet Roadshow 2012 debuterer.

Artikel top billede

Indehaver Bo Bennedsen fra Electronic Center i Esbjerg er overvældet. Han lille butik i Esbjerg er i dag i fyldt med kunder, der kommer for at være en del af Roadshow 2012, der besøger it-forhandlere i tre jyske byer.

"Jeg farer rundt mellem ti tusind folk.  De stod i kø hele vejen ned ad gaden, da vi åbnede. Jeg har aldrig prøvet noget så vildt før. I de første 45 minutter stod vi bare og trykkede ind på kasseapparatet indtil den helt ekstreme kø var ovre," fortæller Bo Bennedsen, da CRN fanger ham i en pause.

Roadshow 2012 er et arrangement, de tre jyske forhandlere Electronic Center fra Esbjerg, Nova Data i Sønderborg og JA Computer i Skive, har fået producenter til at stille med folk ude i butikkerne og præsentere deres nye teknologier for kunder.

Arrangementet i Esbjerg er det første stop for Roadshow 2012. Bo Bennedsen fortæller, at et af formålene med arrangementet er, at gøre sig mere synlig som specialbutik i lokalområdet.

"Vi gør det ikke for på dagen at tjene penge, men for at få nye kunder og på sigt at skabe opmærksomhed omkring vores butik," siger Bo Bennedsen og fortsætter begejstret med at fortælle, hvor meget han sætter pris på, at producenterne har sendt deres folk ud i hans butik,

"Det skaber et eller andet vildt, når der står en ekspert, som viser, hvordan sætter en netværksharddisk op. Selvfølgelig opfatter kunderne os som eksperter. Men det giver noget ekstra, når der står en mand fra producenten. Samtidig har producenterne, som for eksempel Steelseries, der har masser af de ting med, som vi normalt ikke er så gode til at sælge. Det skaber en rigtig god synergi," siger han inden kunderne og butikken igen kalder på ham.

Se billeder fra Roadshow 2012:
Galleri: Roadshow 2012 i Esbjerg

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S