Jysk forhandler-roadshow sparket i gang i Esbjerg

Kunderne strømmer til Electronic Center i Esbjerg hvor forhandlerinitiativet Roadshow 2012 debuterer.

Artikel top billede

Indehaver Bo Bennedsen fra Electronic Center i Esbjerg er overvældet. Han lille butik i Esbjerg er i dag i fyldt med kunder, der kommer for at være en del af Roadshow 2012, der besøger it-forhandlere i tre jyske byer.

"Jeg farer rundt mellem ti tusind folk.  De stod i kø hele vejen ned ad gaden, da vi åbnede. Jeg har aldrig prøvet noget så vildt før. I de første 45 minutter stod vi bare og trykkede ind på kasseapparatet indtil den helt ekstreme kø var ovre," fortæller Bo Bennedsen, da CRN fanger ham i en pause.

Roadshow 2012 er et arrangement, de tre jyske forhandlere Electronic Center fra Esbjerg, Nova Data i Sønderborg og JA Computer i Skive, har fået producenter til at stille med folk ude i butikkerne og præsentere deres nye teknologier for kunder.

Arrangementet i Esbjerg er det første stop for Roadshow 2012. Bo Bennedsen fortæller, at et af formålene med arrangementet er, at gøre sig mere synlig som specialbutik i lokalområdet.

"Vi gør det ikke for på dagen at tjene penge, men for at få nye kunder og på sigt at skabe opmærksomhed omkring vores butik," siger Bo Bennedsen og fortsætter begejstret med at fortælle, hvor meget han sætter pris på, at producenterne har sendt deres folk ud i hans butik,

"Det skaber et eller andet vildt, når der står en ekspert, som viser, hvordan sætter en netværksharddisk op. Selvfølgelig opfatter kunderne os som eksperter. Men det giver noget ekstra, når der står en mand fra producenten. Samtidig har producenterne, som for eksempel Steelseries, der har masser af de ting med, som vi normalt ikke er så gode til at sælge. Det skaber en rigtig god synergi," siger han inden kunderne og butikken igen kalder på ham.

Se billeder fra Roadshow 2012:
Galleri: Roadshow 2012 i Esbjerg

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S