Kort Nyt: Bosch og Milestone til Also Actebis, Brocade til Arrow

Also Actebis styrker sig på ip-overvågning og Arrow ECS får nordisk agentur på Brocade.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Also Actebis får bredere fokus på overvågningsmarkedet med aftale med Bosch, der hermed åbner markedet op overfor it-forhandlere.

"Dette er første gang, vi tegner en distributionsaftale med en IT-distributør. Det åbner muligheder for at nå kunder i et segment, vi ikke tidligere har haft adgang til," udtaler John Søndergaard, der er country manager for Bosch.

I samme boldgade har Also Actebis indgået en aftale med danske Milestone Systems om distribution af IP video management software i hele Skandinavien.

"Aftalen med Milestone er et vigtigt skridt for os i udviklingen af vores overvågningsafdeling. Vi ønsker at arbejde med nogle af markedets førende producenter, hvilket vi bestemt betragter Milestone som," udtaler Michael Hygild Sørensen, der er Product Sales Specialist hos Also Actebis.

Arrow har landet en aftale med netværksproducenten Brocade.

"Det betyder vi kan tilbyde vores kanal de innovative datacenter-løsninger de har brug for, for at kunne agere på efterspørgslen og diffentire deres egne ydelser," udtaler Arrow ECS' vicepresident i Norden Jørgen Winther.

Hos Brocade hylder den nordiske kanalchef Ivan Sommer også aftalen:

"I Arrow ECS har vi fået en distributør, der forstår vigtigheden ved at udvikle og supportere kanalen og respektere, at det er kanalen skal integrere løsningerne," udtaler han.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job