Kort Nyt: Bosch og Milestone til Also Actebis, Brocade til Arrow

Also Actebis styrker sig på ip-overvågning og Arrow ECS får nordisk agentur på Brocade.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Also Actebis får bredere fokus på overvågningsmarkedet med aftale med Bosch, der hermed åbner markedet op overfor it-forhandlere.

"Dette er første gang, vi tegner en distributionsaftale med en IT-distributør. Det åbner muligheder for at nå kunder i et segment, vi ikke tidligere har haft adgang til," udtaler John Søndergaard, der er country manager for Bosch.

I samme boldgade har Also Actebis indgået en aftale med danske Milestone Systems om distribution af IP video management software i hele Skandinavien.

"Aftalen med Milestone er et vigtigt skridt for os i udviklingen af vores overvågningsafdeling. Vi ønsker at arbejde med nogle af markedets førende producenter, hvilket vi bestemt betragter Milestone som," udtaler Michael Hygild Sørensen, der er Product Sales Specialist hos Also Actebis.

Arrow har landet en aftale med netværksproducenten Brocade.

"Det betyder vi kan tilbyde vores kanal de innovative datacenter-løsninger de har brug for, for at kunne agere på efterspørgslen og diffentire deres egne ydelser," udtaler Arrow ECS' vicepresident i Norden Jørgen Winther.

Hos Brocade hylder den nordiske kanalchef Ivan Sommer også aftalen:

"I Arrow ECS har vi fået en distributør, der forstår vigtigheden ved at udvikle og supportere kanalen og respektere, at det er kanalen skal integrere løsningerne," udtaler han.

Læses lige nu

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS