Kort Nyt: Bosch og Milestone til Also Actebis, Brocade til Arrow

Also Actebis styrker sig på ip-overvågning og Arrow ECS får nordisk agentur på Brocade.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Also Actebis får bredere fokus på overvågningsmarkedet med aftale med Bosch, der hermed åbner markedet op overfor it-forhandlere.

"Dette er første gang, vi tegner en distributionsaftale med en IT-distributør. Det åbner muligheder for at nå kunder i et segment, vi ikke tidligere har haft adgang til," udtaler John Søndergaard, der er country manager for Bosch.

I samme boldgade har Also Actebis indgået en aftale med danske Milestone Systems om distribution af IP video management software i hele Skandinavien.

"Aftalen med Milestone er et vigtigt skridt for os i udviklingen af vores overvågningsafdeling. Vi ønsker at arbejde med nogle af markedets førende producenter, hvilket vi bestemt betragter Milestone som," udtaler Michael Hygild Sørensen, der er Product Sales Specialist hos Also Actebis.

Arrow har landet en aftale med netværksproducenten Brocade.

"Det betyder vi kan tilbyde vores kanal de innovative datacenter-løsninger de har brug for, for at kunne agere på efterspørgslen og diffentire deres egne ydelser," udtaler Arrow ECS' vicepresident i Norden Jørgen Winther.

Hos Brocade hylder den nordiske kanalchef Ivan Sommer også aftalen:

"I Arrow ECS har vi fået en distributør, der forstår vigtigheden ved at udvikle og supportere kanalen og respektere, at det er kanalen skal integrere løsningerne," udtaler han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S