Kurator slæber tidligere SHG.dk-ledelse i retten

Direktør Thomas Falborg, bestyrelsesformanden og den oprindelige stifter af onlineforhandleren SHG.dk er blevet stævnet af konkursboet.

Artikel top billede

Kuratoren i konkursboet efter den krakkede onlineforhandler SHG.dk har stævnet direktør Thomas Falborg og to andre medlemmer af selskabets tidligere ledelse.

"Det er rigtigt. Jeg synes, det er træls. Men konkursboet har stævnet Per Nielsen og bestyrelsesformanden Henrik Garlik Jensen og mig," bekræfter Thomas Falborg overfor CRN.

Forhistorien er, at i SHG.dk i 2008 først gik i betalingsstandsning. Derefter blev selskabets aktiviteter solgt til konkurrenten Proshop.

Siden gik selskabet konkurs. Men i tiden op til betalingsstandsningen foregik der ifølge advokat-firmaet Kromann Reumert, som er kurator i konkursboet, dispositioner, der ikke var helt efter bogen.

Derfor mener advokat-firmaet, at der er grundlag for at hive tre af medlemmerne fra den tidligere ledelse for retten.

Hos kurator vil advokat Camilla Finderup Toftegaard imidlertid ikke begrunde nærmere, hvad der ligger bag stævningen, ud over, at det skyldes "forhold i koncernen, der efter kurators opfattelse kan medføre ansvar for selskabets tidligere ledelse".

Heller ikke Thomas Falborg ønsker at gå for i detaljer med, hvad stævningen går ud på.

"Men jeg mener ikke vi har gjort noget forkert. For alle parters skyld, synes jeg man burde lade den sag ligge, så vi kan komme videre," siger han.

Det er endnu ikke fastlagt hvornår Thomas Falborg, Per Nielsen og Henrik Garlik Jensen kommer for retten.

"Vi forventer, at der i løbet af den næste måneds tid bliver fastsat en dato for retsmøde i sagen, men vi forventer ikke, at sagen vil komme for retten før sidst på året eller først i 2013," siger Camilla Finderup Toftegaard til CRN.

Henrik Garlik Jensen har ikke ønsket at kommentere sagen. Det er ikke lykkes for CRN at få en kommentar fra Per Nielsen.

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Banedanmark

Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

KMD A/S

Senior Project Manager

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS