Kurator slæber tidligere SHG.dk-ledelse i retten

Direktør Thomas Falborg, bestyrelsesformanden og den oprindelige stifter af onlineforhandleren SHG.dk er blevet stævnet af konkursboet.

Artikel top billede

Kuratoren i konkursboet efter den krakkede onlineforhandler SHG.dk har stævnet direktør Thomas Falborg og to andre medlemmer af selskabets tidligere ledelse.

"Det er rigtigt. Jeg synes, det er træls. Men konkursboet har stævnet Per Nielsen og bestyrelsesformanden Henrik Garlik Jensen og mig," bekræfter Thomas Falborg overfor CRN.

Forhistorien er, at i SHG.dk i 2008 først gik i betalingsstandsning. Derefter blev selskabets aktiviteter solgt til konkurrenten Proshop.

Siden gik selskabet konkurs. Men i tiden op til betalingsstandsningen foregik der ifølge advokat-firmaet Kromann Reumert, som er kurator i konkursboet, dispositioner, der ikke var helt efter bogen.

Derfor mener advokat-firmaet, at der er grundlag for at hive tre af medlemmerne fra den tidligere ledelse for retten.

Hos kurator vil advokat Camilla Finderup Toftegaard imidlertid ikke begrunde nærmere, hvad der ligger bag stævningen, ud over, at det skyldes "forhold i koncernen, der efter kurators opfattelse kan medføre ansvar for selskabets tidligere ledelse".

Heller ikke Thomas Falborg ønsker at gå for i detaljer med, hvad stævningen går ud på.

"Men jeg mener ikke vi har gjort noget forkert. For alle parters skyld, synes jeg man burde lade den sag ligge, så vi kan komme videre," siger han.

Det er endnu ikke fastlagt hvornår Thomas Falborg, Per Nielsen og Henrik Garlik Jensen kommer for retten.

"Vi forventer, at der i løbet af den næste måneds tid bliver fastsat en dato for retsmøde i sagen, men vi forventer ikke, at sagen vil komme for retten før sidst på året eller først i 2013," siger Camilla Finderup Toftegaard til CRN.

Henrik Garlik Jensen har ikke ønsket at kommentere sagen. Det er ikke lykkes for CRN at få en kommentar fra Per Nielsen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS