Kurator slæber tidligere SHG.dk-ledelse i retten

Direktør Thomas Falborg, bestyrelsesformanden og den oprindelige stifter af onlineforhandleren SHG.dk er blevet stævnet af konkursboet.

Artikel top billede

Kuratoren i konkursboet efter den krakkede onlineforhandler SHG.dk har stævnet direktør Thomas Falborg og to andre medlemmer af selskabets tidligere ledelse.

"Det er rigtigt. Jeg synes, det er træls. Men konkursboet har stævnet Per Nielsen og bestyrelsesformanden Henrik Garlik Jensen og mig," bekræfter Thomas Falborg overfor CRN.

Forhistorien er, at i SHG.dk i 2008 først gik i betalingsstandsning. Derefter blev selskabets aktiviteter solgt til konkurrenten Proshop.

Siden gik selskabet konkurs. Men i tiden op til betalingsstandsningen foregik der ifølge advokat-firmaet Kromann Reumert, som er kurator i konkursboet, dispositioner, der ikke var helt efter bogen.

Derfor mener advokat-firmaet, at der er grundlag for at hive tre af medlemmerne fra den tidligere ledelse for retten.

Hos kurator vil advokat Camilla Finderup Toftegaard imidlertid ikke begrunde nærmere, hvad der ligger bag stævningen, ud over, at det skyldes "forhold i koncernen, der efter kurators opfattelse kan medføre ansvar for selskabets tidligere ledelse".

Heller ikke Thomas Falborg ønsker at gå for i detaljer med, hvad stævningen går ud på.

"Men jeg mener ikke vi har gjort noget forkert. For alle parters skyld, synes jeg man burde lade den sag ligge, så vi kan komme videre," siger han.

Det er endnu ikke fastlagt hvornår Thomas Falborg, Per Nielsen og Henrik Garlik Jensen kommer for retten.

"Vi forventer, at der i løbet af den næste måneds tid bliver fastsat en dato for retsmøde i sagen, men vi forventer ikke, at sagen vil komme for retten før sidst på året eller først i 2013," siger Camilla Finderup Toftegaard til CRN.

Henrik Garlik Jensen har ikke ønsket at kommentere sagen. Det er ikke lykkes for CRN at få en kommentar fra Per Nielsen.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank