Kurator slæber tidligere SHG.dk-ledelse i retten

Direktør Thomas Falborg, bestyrelsesformanden og den oprindelige stifter af onlineforhandleren SHG.dk er blevet stævnet af konkursboet.

Artikel top billede

Kuratoren i konkursboet efter den krakkede onlineforhandler SHG.dk har stævnet direktør Thomas Falborg og to andre medlemmer af selskabets tidligere ledelse.

"Det er rigtigt. Jeg synes, det er træls. Men konkursboet har stævnet Per Nielsen og bestyrelsesformanden Henrik Garlik Jensen og mig," bekræfter Thomas Falborg overfor CRN.

Forhistorien er, at i SHG.dk i 2008 først gik i betalingsstandsning. Derefter blev selskabets aktiviteter solgt til konkurrenten Proshop.

Siden gik selskabet konkurs. Men i tiden op til betalingsstandsningen foregik der ifølge advokat-firmaet Kromann Reumert, som er kurator i konkursboet, dispositioner, der ikke var helt efter bogen.

Derfor mener advokat-firmaet, at der er grundlag for at hive tre af medlemmerne fra den tidligere ledelse for retten.

Hos kurator vil advokat Camilla Finderup Toftegaard imidlertid ikke begrunde nærmere, hvad der ligger bag stævningen, ud over, at det skyldes "forhold i koncernen, der efter kurators opfattelse kan medføre ansvar for selskabets tidligere ledelse".

Heller ikke Thomas Falborg ønsker at gå for i detaljer med, hvad stævningen går ud på.

"Men jeg mener ikke vi har gjort noget forkert. For alle parters skyld, synes jeg man burde lade den sag ligge, så vi kan komme videre," siger han.

Det er endnu ikke fastlagt hvornår Thomas Falborg, Per Nielsen og Henrik Garlik Jensen kommer for retten.

"Vi forventer, at der i løbet af den næste måneds tid bliver fastsat en dato for retsmøde i sagen, men vi forventer ikke, at sagen vil komme for retten før sidst på året eller først i 2013," siger Camilla Finderup Toftegaard til CRN.

Henrik Garlik Jensen har ikke ønsket at kommentere sagen. Det er ikke lykkes for CRN at få en kommentar fra Per Nielsen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT