Kattens Værn-kopihaj brugte enorme summer på poker

Kopi-forhandleren Tommy Hansen, der står bag de leasingaftaler, som er ved at sende foreningen Kattens Værn til tælling, er blevet anmeldt til politiet for at tømme sit selskab Fourfocus for penge.

Artikel top billede

Falske fakturaer, fusk med serviceaftaler og store pengeudbetalinger til ukendte modtagere er blandt de saftige detaljer, som man kan læse i den anmeldelse til Københavns Politi, som advokatfirmaet Delacourdania har indgivet mod den krakkede kopiforhandler Fourfocus.

Fourfocus med direktør Tommy Hansen i spidsen blev tilbage i oktober 2010 begæret konkurs af kopiproducenten Toshiba. Ifølge politianmeldelsen har direktør i Four Focus, Tommy Hansen, forud for konkursen blandt andet hævet store pengebeløb fra selskabets bankkonto. Udbetalingerne er foretaget via check, men det fremgår ikke af selskabets bogføring, hvem der har modtaget de store beløb, eller hvor pengene er endt henne.

Af politianmeldelsen fremgår det også, at der ved hjælp af fiktive fakturaer fra selskabet MCM Tryk A/S er trukket mere end en million kroner ud af Fourfocus. I hvert fald en del af pengene er derefter angiveligt blevet returneret til Tommy Hansen. Ifølge anmeldelsen er der fundet 10 fiktive fakturaer, men det er efter alt at dømme kun toppen af isbjerget.

Det fremgår desuden, at Tommy Hansen bevidst har opskrevet værdien af en række serviceaftaler og selskabets øvrige aktiver for på den måde at kunne trække flere penge ud leasingarrangementerne.

Tommy Hansen står ifølge CRNs oplysninger bag en række tvivlsomme salgs- og leasingaftaler med kopimaskiner - aftaler som har kostet en række firmaer og private foreninger dyrt. En af de foreninger, som i dag hænger på store regninger efter at have handlet med Tommy Hansen og Fourfocus, er Kattens Værn, som i alt står til at skulle betale op mod syv millioner kroner for køb af tre kopimaskiner.

Spørgsmålet om, hvad der er blevet af de mange penge, som på den måde er trukket ud af Fourfocus er endnu ikke afklaret. En del af forklaringen kan være, at Tommy Hansen i en årrække har været kendt som ivrig deltager i det professionelle poker-miljø, hvor han også er kendt under sit kælenavn "Kopikongen".

I de kredse benytter han i øvrigt navnet Tommy Dender.

I et interview til pleasure.dk i maj 2009 fortalte han om sine erfaringer med professionelt pokerspil:

"Jeg har nok tabt 5 mio. kr. på de sidste fem år. Men bare jeg vinder en tusse her og der. Jeg har da betalt meget for at være med, men jeg tænker ikke på skillingerne," lød det dengang fra Tommy Hansen.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS