Kattens Værn-kopihaj brugte enorme summer på poker

Kopi-forhandleren Tommy Hansen, der står bag de leasingaftaler, som er ved at sende foreningen Kattens Værn til tælling, er blevet anmeldt til politiet for at tømme sit selskab Fourfocus for penge.

Artikel top billede

Falske fakturaer, fusk med serviceaftaler og store pengeudbetalinger til ukendte modtagere er blandt de saftige detaljer, som man kan læse i den anmeldelse til Københavns Politi, som advokatfirmaet Delacourdania har indgivet mod den krakkede kopiforhandler Fourfocus.

Fourfocus med direktør Tommy Hansen i spidsen blev tilbage i oktober 2010 begæret konkurs af kopiproducenten Toshiba. Ifølge politianmeldelsen har direktør i Four Focus, Tommy Hansen, forud for konkursen blandt andet hævet store pengebeløb fra selskabets bankkonto. Udbetalingerne er foretaget via check, men det fremgår ikke af selskabets bogføring, hvem der har modtaget de store beløb, eller hvor pengene er endt henne.

Af politianmeldelsen fremgår det også, at der ved hjælp af fiktive fakturaer fra selskabet MCM Tryk A/S er trukket mere end en million kroner ud af Fourfocus. I hvert fald en del af pengene er derefter angiveligt blevet returneret til Tommy Hansen. Ifølge anmeldelsen er der fundet 10 fiktive fakturaer, men det er efter alt at dømme kun toppen af isbjerget.

Det fremgår desuden, at Tommy Hansen bevidst har opskrevet værdien af en række serviceaftaler og selskabets øvrige aktiver for på den måde at kunne trække flere penge ud leasingarrangementerne.

Tommy Hansen står ifølge CRNs oplysninger bag en række tvivlsomme salgs- og leasingaftaler med kopimaskiner - aftaler som har kostet en række firmaer og private foreninger dyrt. En af de foreninger, som i dag hænger på store regninger efter at have handlet med Tommy Hansen og Fourfocus, er Kattens Værn, som i alt står til at skulle betale op mod syv millioner kroner for køb af tre kopimaskiner.

Spørgsmålet om, hvad der er blevet af de mange penge, som på den måde er trukket ud af Fourfocus er endnu ikke afklaret. En del af forklaringen kan være, at Tommy Hansen i en årrække har været kendt som ivrig deltager i det professionelle poker-miljø, hvor han også er kendt under sit kælenavn "Kopikongen".

I de kredse benytter han i øvrigt navnet Tommy Dender.

I et interview til pleasure.dk i maj 2009 fortalte han om sine erfaringer med professionelt pokerspil:

"Jeg har nok tabt 5 mio. kr. på de sidste fem år. Men bare jeg vinder en tusse her og der. Jeg har da betalt meget for at være med, men jeg tænker ikke på skillingerne," lød det dengang fra Tommy Hansen.

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics