Distributører taber kunder til Atea og Dustin

Flere små forhandlere vælger at købe ind via onlineforhandlere som Atea eller Dustin frem for at købe via distributører, fordi de er for dyre.

Artikel top billede

Distributørernes strammere krav og prispolitik over for mindre kunder har fået flere SMB-forhandlere til i stigende grad at fravælge distributørerne og i stedet købe produkter hos onlineforhandlere.

Et eksempel er Christian Skotte Iversen fra CSI-data i Køge. Han fortæller, at han blandt andet køber ind hos Atea.

"Jeg har lidt samarbejde med dem, for nogle gange har de bedre indkøbsaftaler, end jeg selv har. På tilsvarende måde handler jeg også hos Dustin og Proshop," fortæller han til CRN.

CRN har talt med flere andre forhandlere, der også køber ind hos onlinebutikker, men de færreste ønsker at stå frem offentligt.

Sovet i timen?

Lars Krull, seniorrådgiver på Aalborg Universitet, ser tendensen som et tegn på, at distributørerne har sovet i timen.

 "De har skåret så mange services væk og udsultet sig selv så meget, at de har udspillet deres rolle," siger han.

Hos distributøren EET mener koncernchef John Thomas ikke, at hans egen virksomhed bliver ramt, men han erkender, at det er en tendens, distributørerne må tage alvorligt.

"Det hænger sammen med, at kravet til forhandlernes indkøb vokser. Hvis tendensen fortsætter, kan jeg godt se, at det kan blive et problem," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura