Distributører taber kunder til Atea og Dustin

Flere små forhandlere vælger at købe ind via onlineforhandlere som Atea eller Dustin frem for at købe via distributører, fordi de er for dyre.

Artikel top billede

Distributørernes strammere krav og prispolitik over for mindre kunder har fået flere SMB-forhandlere til i stigende grad at fravælge distributørerne og i stedet købe produkter hos onlineforhandlere.

Et eksempel er Christian Skotte Iversen fra CSI-data i Køge. Han fortæller, at han blandt andet køber ind hos Atea.

"Jeg har lidt samarbejde med dem, for nogle gange har de bedre indkøbsaftaler, end jeg selv har. På tilsvarende måde handler jeg også hos Dustin og Proshop," fortæller han til CRN.

CRN har talt med flere andre forhandlere, der også køber ind hos onlinebutikker, men de færreste ønsker at stå frem offentligt.

Sovet i timen?

Lars Krull, seniorrådgiver på Aalborg Universitet, ser tendensen som et tegn på, at distributørerne har sovet i timen.

 "De har skåret så mange services væk og udsultet sig selv så meget, at de har udspillet deres rolle," siger han.

Hos distributøren EET mener koncernchef John Thomas ikke, at hans egen virksomhed bliver ramt, men han erkender, at det er en tendens, distributørerne må tage alvorligt.

"Det hænger sammen med, at kravet til forhandlernes indkøb vokser. Hvis tendensen fortsætter, kan jeg godt se, at det kan blive et problem," siger han.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S