Artikel top billede

I gruppen af unge under 25 år handler flere end hver fjerde via deres smartphone. I aldersgruppen 25 til 50 år er det kun hver femte, der bruger mobilen til e-handel, mens tallene er seks procent for de 50-64-årige og tre procent for personer over 64 år.

Tre millioner danskere køber ind med computeren

Danskerne brugte sidste år tasterne til at handle for mere end 46 milliarder kroner. Ny analyse viser, hvor i landet der bruges flest penge på e-handel.

Nordjyder afliver fordommen om, at de er påholdende ved at være den del af befolkningen, som e-handler for de største beløb.

Det viser en ny analyse af danskernes e-handel lavet for FDIH (Foreningen for Distance- og Internethandel) i samarbejde med Post Danmark og Nets.

Borgere i Syddanmark rammer gennemsnittet rent ved at e-handle for præcis 100 kroner, hver gang der i gennemsnit e-handles for 100 kroner. Nordjyder topper med e-køb for 118 kroner, sjællændere for 101 kroner, midtjyder for 94 kroner, mens hovedstadens indbyggere er de mest fedtede - de køber kun for 93 kroner.

Det er dog værd at bemærke, at selvom hovedstadens indbyggere nok er fedtede med e-indkøbene, er de til gengæld de mest aktive på nettet.

Nordjydernes e-handelslyst hænger muligvis sammen med, at regionen altid har været et stort marked for postordrehandel, så for jyderne i nord er distancehandel ikke et ukendt begreb.

Totalt blev der e-handlet for godt 46 milliarder kroner sidste år, hvilket er en stigning på 15 procent sammenlignet med 2010.
Overordnet kan der siges følgende om de tre millioner danskere, som i 2011 handlede via nettet:

- De e-handlede 76 millioner gange
- De tredoblede handlen via mobiltelefon i løbet af to år
- De købte oftere tøj og sko end året før
- De købte færre bøger, tidsskrifter og blade
- De var tilfredse med leveringen
- De brugte oftest dankort som betalingsmiddel.

Undersøgelsen mener også at vide, at borgere på den kloge side af 50 år bruger flest penge på nettet, mens de unge under 25 år bruger færrest. Til gengæld handler de unge oftest via mobilen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere