Tre millioner danskere køber ind med computeren

Danskerne brugte sidste år tasterne til at handle for mere end 46 milliarder kroner. Ny analyse viser, hvor i landet der bruges flest penge på e-handel.

Artikel top billede

I gruppen af unge under 25 år handler flere end hver fjerde via deres smartphone. I aldersgruppen 25 til 50 år er det kun hver femte, der bruger mobilen til e-handel, mens tallene er seks procent for de 50-64-årige og tre procent for personer over 64 år.

Nordjyder afliver fordommen om, at de er påholdende ved at være den del af befolkningen, som e-handler for de største beløb.

Det viser en ny analyse af danskernes e-handel lavet for FDIH (Foreningen for Distance- og Internethandel) i samarbejde med Post Danmark og Nets.

Borgere i Syddanmark rammer gennemsnittet rent ved at e-handle for præcis 100 kroner, hver gang der i gennemsnit e-handles for 100 kroner. Nordjyder topper med e-køb for 118 kroner, sjællændere for 101 kroner, midtjyder for 94 kroner, mens hovedstadens indbyggere er de mest fedtede - de køber kun for 93 kroner.

Det er dog værd at bemærke, at selvom hovedstadens indbyggere nok er fedtede med e-indkøbene, er de til gengæld de mest aktive på nettet.

Nordjydernes e-handelslyst hænger muligvis sammen med, at regionen altid har været et stort marked for postordrehandel, så for jyderne i nord er distancehandel ikke et ukendt begreb.

Totalt blev der e-handlet for godt 46 milliarder kroner sidste år, hvilket er en stigning på 15 procent sammenlignet med 2010.
Overordnet kan der siges følgende om de tre millioner danskere, som i 2011 handlede via nettet:

- De e-handlede 76 millioner gange
- De tredoblede handlen via mobiltelefon i løbet af to år
- De købte oftere tøj og sko end året før
- De købte færre bøger, tidsskrifter og blade
- De var tilfredse med leveringen
- De brugte oftest dankort som betalingsmiddel.

Undersøgelsen mener også at vide, at borgere på den kloge side af 50 år bruger flest penge på nettet, mens de unge under 25 år bruger færrest. Til gengæld handler de unge oftest via mobilen.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job