Tre millioner danskere køber ind med computeren

Danskerne brugte sidste år tasterne til at handle for mere end 46 milliarder kroner. Ny analyse viser, hvor i landet der bruges flest penge på e-handel.

Artikel top billede

I gruppen af unge under 25 år handler flere end hver fjerde via deres smartphone. I aldersgruppen 25 til 50 år er det kun hver femte, der bruger mobilen til e-handel, mens tallene er seks procent for de 50-64-årige og tre procent for personer over 64 år.

Nordjyder afliver fordommen om, at de er påholdende ved at være den del af befolkningen, som e-handler for de største beløb.

Det viser en ny analyse af danskernes e-handel lavet for FDIH (Foreningen for Distance- og Internethandel) i samarbejde med Post Danmark og Nets.

Borgere i Syddanmark rammer gennemsnittet rent ved at e-handle for præcis 100 kroner, hver gang der i gennemsnit e-handles for 100 kroner. Nordjyder topper med e-køb for 118 kroner, sjællændere for 101 kroner, midtjyder for 94 kroner, mens hovedstadens indbyggere er de mest fedtede - de køber kun for 93 kroner.

Det er dog værd at bemærke, at selvom hovedstadens indbyggere nok er fedtede med e-indkøbene, er de til gengæld de mest aktive på nettet.

Nordjydernes e-handelslyst hænger muligvis sammen med, at regionen altid har været et stort marked for postordrehandel, så for jyderne i nord er distancehandel ikke et ukendt begreb.

Totalt blev der e-handlet for godt 46 milliarder kroner sidste år, hvilket er en stigning på 15 procent sammenlignet med 2010.
Overordnet kan der siges følgende om de tre millioner danskere, som i 2011 handlede via nettet:

- De e-handlede 76 millioner gange
- De tredoblede handlen via mobiltelefon i løbet af to år
- De købte oftere tøj og sko end året før
- De købte færre bøger, tidsskrifter og blade
- De var tilfredse med leveringen
- De brugte oftest dankort som betalingsmiddel.

Undersøgelsen mener også at vide, at borgere på den kloge side af 50 år bruger flest penge på nettet, mens de unge under 25 år bruger færrest. Til gengæld handler de unge oftest via mobilen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S