Tre millioner danskere køber ind med computeren

Danskerne brugte sidste år tasterne til at handle for mere end 46 milliarder kroner. Ny analyse viser, hvor i landet der bruges flest penge på e-handel.

Artikel top billede

I gruppen af unge under 25 år handler flere end hver fjerde via deres smartphone. I aldersgruppen 25 til 50 år er det kun hver femte, der bruger mobilen til e-handel, mens tallene er seks procent for de 50-64-årige og tre procent for personer over 64 år.

Nordjyder afliver fordommen om, at de er påholdende ved at være den del af befolkningen, som e-handler for de største beløb.

Det viser en ny analyse af danskernes e-handel lavet for FDIH (Foreningen for Distance- og Internethandel) i samarbejde med Post Danmark og Nets.

Borgere i Syddanmark rammer gennemsnittet rent ved at e-handle for præcis 100 kroner, hver gang der i gennemsnit e-handles for 100 kroner. Nordjyder topper med e-køb for 118 kroner, sjællændere for 101 kroner, midtjyder for 94 kroner, mens hovedstadens indbyggere er de mest fedtede - de køber kun for 93 kroner.

Det er dog værd at bemærke, at selvom hovedstadens indbyggere nok er fedtede med e-indkøbene, er de til gengæld de mest aktive på nettet.

Nordjydernes e-handelslyst hænger muligvis sammen med, at regionen altid har været et stort marked for postordrehandel, så for jyderne i nord er distancehandel ikke et ukendt begreb.

Totalt blev der e-handlet for godt 46 milliarder kroner sidste år, hvilket er en stigning på 15 procent sammenlignet med 2010.
Overordnet kan der siges følgende om de tre millioner danskere, som i 2011 handlede via nettet:

- De e-handlede 76 millioner gange
- De tredoblede handlen via mobiltelefon i løbet af to år
- De købte oftere tøj og sko end året før
- De købte færre bøger, tidsskrifter og blade
- De var tilfredse med leveringen
- De brugte oftest dankort som betalingsmiddel.

Undersøgelsen mener også at vide, at borgere på den kloge side af 50 år bruger flest penge på nettet, mens de unge under 25 år bruger færrest. Til gengæld handler de unge oftest via mobilen.

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S