Nye forhandlere skal vinde SMB-slaget for Xerox

Flere sælgere i marken og et udvidet serviceprogram skal give konkurrenterne baghjul på SMB-markedet.

Artikel top billede

Kopi- og printproducenten Xerox vil have flere forhandlere ind i folden i et forsøg på at slå konkurrenter som Konica Minolta, Ricoh og HP af banen.  

Allerede i slutningen af 2011 udvidede Xerox sin forhandlerbase med otte nye forhandlere. I år er målet at yderlige fem nye forhandlere, skal melde sig under fanerne.

Xerox forhandlerdirektør Kirsa Christensen fortæller, at de nuværende 28 Xerox-forhandlere i dag har 56 sælgere på landevejene, og målet er, at det tal i løbet af i år skal øges til i alt 86 kørende sælgere.

"Vi har aldrig nogensinde haft så mange sælgere i SMB-segmentet, Vores mål er, at øge det samlede salg med 30 procent i 2012, og den vækst skal komme fra SMB-markedet," siger Kirsa Christensen.

Satsningen på SMB-kunderne er et led i Xerox nye forhandlerstrategi, som blev skudt i gang for godt et år siden. Xerox lægger nu mere vægt på den del af markedet fremfor salget til enterprisekunder og det offentlige.

Xerox lokker sine nye forhandlere med et servicekoncept, som ifølge Kirsa Christensen sætter Xerox-partnerne i stand til at levere service til kunderne, uanset hvilket producentnavn, der står på printeren eller kopimaskinen. Håbet er, at god service på sigt skal lokke kunderne til at gå helt over til Xerox-produkter og -løsninger.

"Servicekonceptet giver vores partnere en sikkerhed for deres forretning. De behøver ikke at sælge noget i første omgang, men vi håber selvfølgelig, at de med tiden kan sælge Xerox-maskiner til kunderne," siger Kirsa Christensen.

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS