Nye forhandlere skal vinde SMB-slaget for Xerox

Flere sælgere i marken og et udvidet serviceprogram skal give konkurrenterne baghjul på SMB-markedet.

Artikel top billede

Kopi- og printproducenten Xerox vil have flere forhandlere ind i folden i et forsøg på at slå konkurrenter som Konica Minolta, Ricoh og HP af banen.  

Allerede i slutningen af 2011 udvidede Xerox sin forhandlerbase med otte nye forhandlere. I år er målet at yderlige fem nye forhandlere, skal melde sig under fanerne.

Xerox forhandlerdirektør Kirsa Christensen fortæller, at de nuværende 28 Xerox-forhandlere i dag har 56 sælgere på landevejene, og målet er, at det tal i løbet af i år skal øges til i alt 86 kørende sælgere.

"Vi har aldrig nogensinde haft så mange sælgere i SMB-segmentet, Vores mål er, at øge det samlede salg med 30 procent i 2012, og den vækst skal komme fra SMB-markedet," siger Kirsa Christensen.

Satsningen på SMB-kunderne er et led i Xerox nye forhandlerstrategi, som blev skudt i gang for godt et år siden. Xerox lægger nu mere vægt på den del af markedet fremfor salget til enterprisekunder og det offentlige.

Xerox lokker sine nye forhandlere med et servicekoncept, som ifølge Kirsa Christensen sætter Xerox-partnerne i stand til at levere service til kunderne, uanset hvilket producentnavn, der står på printeren eller kopimaskinen. Håbet er, at god service på sigt skal lokke kunderne til at gå helt over til Xerox-produkter og -løsninger.

"Servicekonceptet giver vores partnere en sikkerhed for deres forretning. De behøver ikke at sælge noget i første omgang, men vi håber selvfølgelig, at de med tiden kan sælge Xerox-maskiner til kunderne," siger Kirsa Christensen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S