Fyret CESS-direktør arresteret af terror-politi i USA

Mistanke om ulovlig eksport af en supercomputer har fået den amerikanske sikkerhedstjeneste Homeland Security til at slå til mod tidligere salgsdirektør CESS-Danmark. CESS afviser involvering i sagen.

Artikel top billede

En talsmand for USA's sikkerhedstjeneste Homeland Security bekræfter overfor CRN, at man i begyndelsen af denne måned tilbageholdt den tidligere salgsdirektør i den nordjyske it-broker CESS-Danmark, Dennis Nielsen. Talsmanden oplyser desuden, at de amerikanske myndigheder i øjeblikket efterforsker en sag mod danskeren.

"Jeg kan bekræfte, at denne person er blevet arresteret. Af hensyn til den igangværende efterforskning er vi dog afskåret fra at kommentere sagen yderligere," hedder det i en mail fra Homeland Security til CRN. Det fremgår ikke af mailen, om Dennis Nielsen fortsat er tilbageholdt i USA.

Ifølge CRNs oplysninger blev Dennis Nielsen arresteret i begyndelsen af denne måned efter at have deltaget i en it-messe i Florida arrangeret af Association of Service and Computer Dealers International (ASCDI).

I forbindelse med anholdelsen blev Dennis Nielsen sigtet for overtrædelsen af en række amerikanske toldregler. Angiveligt drejer mistanken sig om om ulovlig eksport af en supercomputer.

Få dage før sin anholdelse i USA var Dennis Nielsen via mail blevet fyret fra sit job som salgsdirektør i CESS-Danmark. Ifølge administrerende direktør Nikolaj Johansen var fyringen udløst af manglende salgsresultater. Han afviser, at kende noget til sagen.

"Vi ved ikke med sikkerhed, hvor han er, og jeg aner ikke, hvad der er sket med ham," siger Nikolaj Johansen, som tilføjer, at han hørte fra Dennis Nielsen den 7. eller 8. marts.

Bestyrelsesformand i CESS, Lars Siggaard Andersen oplyser til CRN, at firmaet blandt andet har kontaktet Politiets Efterretningstjeneste (PET) for at få klarhed over den tidligere salgsdirektørs skæbne.

Hos Udenrigsministeriets Borger Service er meldingen, at man ikke kan bekræfte at en dansker har været tilbageholdt i sagen.

Hos Politiets Efterretningstjeneste lyder meldingen: "Ingen kommentarer!"

CRN har forgæves forsøgt at indhente en kommentar fra Dennis Nielsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S