Fyret CESS-direktør arresteret af terror-politi i USA

Mistanke om ulovlig eksport af en supercomputer har fået den amerikanske sikkerhedstjeneste Homeland Security til at slå til mod tidligere salgsdirektør CESS-Danmark. CESS afviser involvering i sagen.

Artikel top billede

En talsmand for USA's sikkerhedstjeneste Homeland Security bekræfter overfor CRN, at man i begyndelsen af denne måned tilbageholdt den tidligere salgsdirektør i den nordjyske it-broker CESS-Danmark, Dennis Nielsen. Talsmanden oplyser desuden, at de amerikanske myndigheder i øjeblikket efterforsker en sag mod danskeren.

"Jeg kan bekræfte, at denne person er blevet arresteret. Af hensyn til den igangværende efterforskning er vi dog afskåret fra at kommentere sagen yderligere," hedder det i en mail fra Homeland Security til CRN. Det fremgår ikke af mailen, om Dennis Nielsen fortsat er tilbageholdt i USA.

Ifølge CRNs oplysninger blev Dennis Nielsen arresteret i begyndelsen af denne måned efter at have deltaget i en it-messe i Florida arrangeret af Association of Service and Computer Dealers International (ASCDI).

I forbindelse med anholdelsen blev Dennis Nielsen sigtet for overtrædelsen af en række amerikanske toldregler. Angiveligt drejer mistanken sig om om ulovlig eksport af en supercomputer.

Få dage før sin anholdelse i USA var Dennis Nielsen via mail blevet fyret fra sit job som salgsdirektør i CESS-Danmark. Ifølge administrerende direktør Nikolaj Johansen var fyringen udløst af manglende salgsresultater. Han afviser, at kende noget til sagen.

"Vi ved ikke med sikkerhed, hvor han er, og jeg aner ikke, hvad der er sket med ham," siger Nikolaj Johansen, som tilføjer, at han hørte fra Dennis Nielsen den 7. eller 8. marts.

Bestyrelsesformand i CESS, Lars Siggaard Andersen oplyser til CRN, at firmaet blandt andet har kontaktet Politiets Efterretningstjeneste (PET) for at få klarhed over den tidligere salgsdirektørs skæbne.

Hos Udenrigsministeriets Borger Service er meldingen, at man ikke kan bekræfte at en dansker har været tilbageholdt i sagen.

Hos Politiets Efterretningstjeneste lyder meldingen: "Ingen kommentarer!"

CRN har forgæves forsøgt at indhente en kommentar fra Dennis Nielsen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S