Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

I virkeligheden skal der ikke alverden til, for at du er rimeligt godt sikret mod hacking.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Hundredevis valfarter til Danmarks største it-messe

Derfor giver cloud god mening

Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

På it-messen Computerworld EXPO 2012 viste sikkerhedschef hos CSIS Jens Højland Christensen, hvor enkelt det er at hacke sig ind på andres computere.

Den største kilde til malware-infektioner er såkaldte den såkaldte "drive-by"-metode. Denne metode stod i 2011 for cirka 90 procent af alle infektioner.

Det foregår på den måde, at du besøger en hjemmeside, der er inficeret. Så snart du besøger hjemmesiden, "kommunikerer" din computer med hjemmesiden, og er den inficeret, så er der malware på din computer med det samme.

Der skal faktisk ikke alverden til

Men du kan faktisk give dig selv basal sikkerhed rimeligt nemt. Helt sikker bliver du dog aldrig.

"100 procents sikkerhed findes ikke. Hvis nogen siger det, så lyver de, eller også ved de ikke, hvad de taler om," siger Jens Højland Christensen.

Først og fremmest skal du være klar over, at et antivirus-program i sig selv ikke er nok til at sikre dig mod virus og malware.

En af de helt store trusler mod din computer er derimod manglende opdateringer. Hver gang du får tilbud en opdatering til et af dine programmer, og du vælger at udskyde den til senere, udskyder du i virkeligheden din sikkerhed.

Faktisk er manglen på opdateringer årsagen til 90 procent af infektionerne i 2011 - set fra det perspektiv virker det pludselig ikke så slemt lige at bruge fem minutter på en opdatering.

Du er din egen værste fjende

Den største trussel er imidlertid ikke manglen på opdateringer.

Det er derimod dig selv.

Mennesker er en sårbarhed i sig selv, mener Jens Højland Christensen. Er malware pakket pænt og troværdigt ind, køber vi den.

Malware sniger sig ofte ind på sig ved at udgive sig for at have en reel, troværdig afsender. Og er dette gjort tilstrækkeligt grundigt, er der en risiko for, at vi hopper lige i fælden.

"Mennesker er bare 'the weakest link' i den her sammenhæng," siger Jens Højland Christensen.

Læs også:

Hundredevis valfarter til Danmarks største it-messe

Derfor giver cloud god mening

Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job