Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

I virkeligheden skal der ikke alverden til, for at du er rimeligt godt sikret mod hacking.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Hundredevis valfarter til Danmarks største it-messe

Derfor giver cloud god mening

Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

På it-messen Computerworld EXPO 2012 viste sikkerhedschef hos CSIS Jens Højland Christensen, hvor enkelt det er at hacke sig ind på andres computere.

Den største kilde til malware-infektioner er såkaldte den såkaldte "drive-by"-metode. Denne metode stod i 2011 for cirka 90 procent af alle infektioner.

Det foregår på den måde, at du besøger en hjemmeside, der er inficeret. Så snart du besøger hjemmesiden, "kommunikerer" din computer med hjemmesiden, og er den inficeret, så er der malware på din computer med det samme.

Der skal faktisk ikke alverden til

Men du kan faktisk give dig selv basal sikkerhed rimeligt nemt. Helt sikker bliver du dog aldrig.

"100 procents sikkerhed findes ikke. Hvis nogen siger det, så lyver de, eller også ved de ikke, hvad de taler om," siger Jens Højland Christensen.

Først og fremmest skal du være klar over, at et antivirus-program i sig selv ikke er nok til at sikre dig mod virus og malware.

En af de helt store trusler mod din computer er derimod manglende opdateringer. Hver gang du får tilbud en opdatering til et af dine programmer, og du vælger at udskyde den til senere, udskyder du i virkeligheden din sikkerhed.

Faktisk er manglen på opdateringer årsagen til 90 procent af infektionerne i 2011 - set fra det perspektiv virker det pludselig ikke så slemt lige at bruge fem minutter på en opdatering.

Du er din egen værste fjende

Den største trussel er imidlertid ikke manglen på opdateringer.

Det er derimod dig selv.

Mennesker er en sårbarhed i sig selv, mener Jens Højland Christensen. Er malware pakket pænt og troværdigt ind, køber vi den.

Malware sniger sig ofte ind på sig ved at udgive sig for at have en reel, troværdig afsender. Og er dette gjort tilstrækkeligt grundigt, er der en risiko for, at vi hopper lige i fælden.

"Mennesker er bare 'the weakest link' i den her sammenhæng," siger Jens Højland Christensen.

Læs også:

Hundredevis valfarter til Danmarks største it-messe

Derfor giver cloud god mening

Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS