Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

I virkeligheden skal der ikke alverden til, for at du er rimeligt godt sikret mod hacking.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Hundredevis valfarter til Danmarks største it-messe

Derfor giver cloud god mening

Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

På it-messen Computerworld EXPO 2012 viste sikkerhedschef hos CSIS Jens Højland Christensen, hvor enkelt det er at hacke sig ind på andres computere.

Den største kilde til malware-infektioner er såkaldte den såkaldte "drive-by"-metode. Denne metode stod i 2011 for cirka 90 procent af alle infektioner.

Det foregår på den måde, at du besøger en hjemmeside, der er inficeret. Så snart du besøger hjemmesiden, "kommunikerer" din computer med hjemmesiden, og er den inficeret, så er der malware på din computer med det samme.

Der skal faktisk ikke alverden til

Men du kan faktisk give dig selv basal sikkerhed rimeligt nemt. Helt sikker bliver du dog aldrig.

"100 procents sikkerhed findes ikke. Hvis nogen siger det, så lyver de, eller også ved de ikke, hvad de taler om," siger Jens Højland Christensen.

Først og fremmest skal du være klar over, at et antivirus-program i sig selv ikke er nok til at sikre dig mod virus og malware.

En af de helt store trusler mod din computer er derimod manglende opdateringer. Hver gang du får tilbud en opdatering til et af dine programmer, og du vælger at udskyde den til senere, udskyder du i virkeligheden din sikkerhed.

Faktisk er manglen på opdateringer årsagen til 90 procent af infektionerne i 2011 - set fra det perspektiv virker det pludselig ikke så slemt lige at bruge fem minutter på en opdatering.

Du er din egen værste fjende

Den største trussel er imidlertid ikke manglen på opdateringer.

Det er derimod dig selv.

Mennesker er en sårbarhed i sig selv, mener Jens Højland Christensen. Er malware pakket pænt og troværdigt ind, køber vi den.

Malware sniger sig ofte ind på sig ved at udgive sig for at have en reel, troværdig afsender. Og er dette gjort tilstrækkeligt grundigt, er der en risiko for, at vi hopper lige i fælden.

"Mennesker er bare 'the weakest link' i den her sammenhæng," siger Jens Højland Christensen.

Læs også:

Hundredevis valfarter til Danmarks største it-messe

Derfor giver cloud god mening

Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S