SKI: Intet problem at Atea har dobbeltrolle

At Atea kan ende som eneste tilbudsgiver på kommunale pc-ordrer er kun en teoretisk situation, lyder det fra SKI.

Artikel top billede

Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) ser ingen problemer i, at forhandlergiganten Atea er endt med at have tre indgange til udbud af kommunale pc-indkøb under SKIs knapt et halvt år gamle rammeaftale for standardcomputere (02.02).

Den situation er opstået efter at Atea sammen med Lenovo og Dell er udpeget som leverandører på rammeaftalen. Både Lenovo og Dell kan dog vælge at benytte Atea som underleverandør på de tilbud, som de giver kommunerne.

Dermed kan de offentlige kunder ende med at skulle vælge mellem to eller tre forskellige tilbud, som alle bliver leveret fra Atea.

SKIs kunde- og kommunikationsdirektør Jan Michelsen er ikke bekymret for at komme i karambolage med konkurrencereglerne. Han mener, at der er tale om en "teoretisk situation". Han understreger samtidig, at brug af underleverandører på SKI-aftaler er fuldt lovligt.

"Hvis Dell og Lenovo vælger at benytte Atea  som underleverandør, anser jeg det som givet, at det sker som følge af professionelle forretningsmæssige overvejelser," Jan Michelsen.

Hvordan sikrer SKI, at Atea ikke får et uretmæssig fordel gennem et overblik over priserne på det enkelte udbud?

"Virksomheder må naturligvis ikke gennem informationsudveksling om priser, prisændringer og lignende begrænse konkurrencen. Men jeg har vanskeligt ved at forestille mig, at Dell eller Lenovo skulle have fordel af at byde ind med tilbud, der er med til at svække deres egen konkurrencesituation," siger Jan Michelsen.

"Får vi mistanke om, at virksomheder for eksempel har afgivet koordinerede priser, vil vi naturligvis rette henvendelse til Konkurrence- og forbrugerstyrelsen for at få afklaret den konkrete sag. Jeg har imidlertid vanskeligt ved at forestille mig, at Dell, Lenovo og Atea vil foretage sig noget, der kan være med til at begrænse konkurrencen, og underminere deres egne chancer for at vinde ordren. Jeg mener, det er en tænkt situation," siger Jan Michelsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics