Frederik Bentler stoppet i 2ig

Efter kun ni måneder har den tidligere Atea-topsælger forladt jobbet som salgsdirektør i den nordsjællandske forhandler 2ig.

Artikel top billede

Ambitionerne fejlede ikke noget, da Fredrik Bentler 1. juni sidste år satte sig til rette i stolen som salgsdirektør i Birkerød-forhandleren 2ig. Dengang var budskabet, at hans opgave lød på at opbygge et dedikeret salgsteam, som med fem-ti nye sælgere skulle sætte fuld fokus på salget til offentlige kunder.

Men nu kun ni måneder senere - har Bentler med virkning fra 1. marts ryddet sit skrivebord og er igen fri på markedet.

Afskeden med 2ig er efter Bentlers eget udsagn sket uden smækken med dørene eller dårlige følelser mellem ham og 2ig-direktør Christian Poulsen.

"Min holdning er, at de planer, som der lå, krævede investeringer, så på den måde kan man bedst beskrive det som en uenighed om strategi," siger Frederik Bentler, som nu pusler med planer om at starte egen virksomhed med fokus på teknologi, men uden for it-branchen.

Forud for jobbet hos 2ig havde den nu 40-årige Frederik Bentler 12 års sælgerkarriere hos Atea bag sig.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra 2igs direktør Christian Poulsen.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos