Frederik Bentler stoppet i 2ig

Efter kun ni måneder har den tidligere Atea-topsælger forladt jobbet som salgsdirektør i den nordsjællandske forhandler 2ig.

Artikel top billede

Ambitionerne fejlede ikke noget, da Fredrik Bentler 1. juni sidste år satte sig til rette i stolen som salgsdirektør i Birkerød-forhandleren 2ig. Dengang var budskabet, at hans opgave lød på at opbygge et dedikeret salgsteam, som med fem-ti nye sælgere skulle sætte fuld fokus på salget til offentlige kunder.

Men nu kun ni måneder senere - har Bentler med virkning fra 1. marts ryddet sit skrivebord og er igen fri på markedet.

Afskeden med 2ig er efter Bentlers eget udsagn sket uden smækken med dørene eller dårlige følelser mellem ham og 2ig-direktør Christian Poulsen.

"Min holdning er, at de planer, som der lå, krævede investeringer, så på den måde kan man bedst beskrive det som en uenighed om strategi," siger Frederik Bentler, som nu pusler med planer om at starte egen virksomhed med fokus på teknologi, men uden for it-branchen.

Forud for jobbet hos 2ig havde den nu 40-årige Frederik Bentler 12 års sælgerkarriere hos Atea bag sig.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra 2igs direktør Christian Poulsen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S