Frederik Bentler stoppet i 2ig

Efter kun ni måneder har den tidligere Atea-topsælger forladt jobbet som salgsdirektør i den nordsjællandske forhandler 2ig.

Artikel top billede

Ambitionerne fejlede ikke noget, da Fredrik Bentler 1. juni sidste år satte sig til rette i stolen som salgsdirektør i Birkerød-forhandleren 2ig. Dengang var budskabet, at hans opgave lød på at opbygge et dedikeret salgsteam, som med fem-ti nye sælgere skulle sætte fuld fokus på salget til offentlige kunder.

Men nu kun ni måneder senere - har Bentler med virkning fra 1. marts ryddet sit skrivebord og er igen fri på markedet.

Afskeden med 2ig er efter Bentlers eget udsagn sket uden smækken med dørene eller dårlige følelser mellem ham og 2ig-direktør Christian Poulsen.

"Min holdning er, at de planer, som der lå, krævede investeringer, så på den måde kan man bedst beskrive det som en uenighed om strategi," siger Frederik Bentler, som nu pusler med planer om at starte egen virksomhed med fokus på teknologi, men uden for it-branchen.

Forud for jobbet hos 2ig havde den nu 40-årige Frederik Bentler 12 års sælgerkarriere hos Atea bag sig.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra 2igs direktør Christian Poulsen.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect