Frederik Bentler stoppet i 2ig

Efter kun ni måneder har den tidligere Atea-topsælger forladt jobbet som salgsdirektør i den nordsjællandske forhandler 2ig.

Artikel top billede

Ambitionerne fejlede ikke noget, da Fredrik Bentler 1. juni sidste år satte sig til rette i stolen som salgsdirektør i Birkerød-forhandleren 2ig. Dengang var budskabet, at hans opgave lød på at opbygge et dedikeret salgsteam, som med fem-ti nye sælgere skulle sætte fuld fokus på salget til offentlige kunder.

Men nu kun ni måneder senere - har Bentler med virkning fra 1. marts ryddet sit skrivebord og er igen fri på markedet.

Afskeden med 2ig er efter Bentlers eget udsagn sket uden smækken med dørene eller dårlige følelser mellem ham og 2ig-direktør Christian Poulsen.

"Min holdning er, at de planer, som der lå, krævede investeringer, så på den måde kan man bedst beskrive det som en uenighed om strategi," siger Frederik Bentler, som nu pusler med planer om at starte egen virksomhed med fokus på teknologi, men uden for it-branchen.

Forud for jobbet hos 2ig havde den nu 40-årige Frederik Bentler 12 års sælgerkarriere hos Atea bag sig.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra 2igs direktør Christian Poulsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect