Artikel top billede

Dustin finder ny topchef

Efter lang tids søgen har svenske Dustin endelig fundet en afløser for koncernchef Per Eriksson.

Den svenske onlineforhandler har nu endeligt udpeget Georgi Ganev som ny koncenchef.

Georgi Ganev kommer fra en stilling som salgschef hos Telenor, hvor han bliver, indtil jobstart hos Dustin senest 1. oktober i år.

"Det kan blive tidligere, men jeg skal først sikre mig, at det bliver en smidig overgang her på Telenor, når jeg giver arbejdet videre til min efterfølger," siger Georgi Ganev til CRNs svenske søstermedie it24.

Udpegelsen af en efterfølger til afgående koncernchef Per Eriksson, der 1. august 2011 bekendtgjorde sin afsked med Dustin, har været langvarig.

I december 2011 gik der rygter om, at den svenske forhandler var tæt på at udpege en ny koncerndirektør. Dette gik dog i vasken, da kandidaten tilsyneladende trak sig i sidste øjeblik.

Præcist hvor længe, Georgi Ganev har været i kontakt med Dustin, vil han ikke ud med, men han fortæller til it24, at han glæder sig til at stå i spidsen for Dustin.

Per Eriksson fratrådte endeligt sin stilling som koncernchef hos Dustin 1. marts, hvor han tiltrådte som administrerende direktør i online-spilvirksomheden Net Entertainment. Dustins finansdirektør Johan Karlsson fungerer som midlertidig koncernchef, indtil Georgi Ganev officielt tiltræder stillingen senest 1. oktober 2012.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis