Dustin finder ny topchef

Efter lang tids søgen har svenske Dustin endelig fundet en afløser for koncernchef Per Eriksson.

Artikel top billede

Den svenske onlineforhandler har nu endeligt udpeget Georgi Ganev som ny koncenchef.

Georgi Ganev kommer fra en stilling som salgschef hos Telenor, hvor han bliver, indtil jobstart hos Dustin senest 1. oktober i år.

"Det kan blive tidligere, men jeg skal først sikre mig, at det bliver en smidig overgang her på Telenor, når jeg giver arbejdet videre til min efterfølger," siger Georgi Ganev til CRNs svenske søstermedie it24.

Udpegelsen af en efterfølger til afgående koncernchef Per Eriksson, der 1. august 2011 bekendtgjorde sin afsked med Dustin, har været langvarig.

I december 2011 gik der rygter om, at den svenske forhandler var tæt på at udpege en ny koncerndirektør. Dette gik dog i vasken, da kandidaten tilsyneladende trak sig i sidste øjeblik.

Præcist hvor længe, Georgi Ganev har været i kontakt med Dustin, vil han ikke ud med, men han fortæller til it24, at han glæder sig til at stå i spidsen for Dustin.

Per Eriksson fratrådte endeligt sin stilling som koncernchef hos Dustin 1. marts, hvor han tiltrådte som administrerende direktør i online-spilvirksomheden Net Entertainment. Dustins finansdirektør Johan Karlsson fungerer som midlertidig koncernchef, indtil Georgi Ganev officielt tiltræder stillingen senest 1. oktober 2012.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura