Netværksløsninger er fremtiden for Comendo

It-koncernen Comendo A/S har positive forventninger til årsresultatet 2012. Og det er i forretningsområdet network, pengene skal tjenes.

Artikel top billede

Først gik virksomhedens primære kredsløbsleverandør Butlernetworks A/S konkurs, og derefter blev daværende direktør André Smith-Nielsen strittet ud under mystiske omstændigheder.

Men efter et turbulent 2011 og en nedjustering af forventningerne til årets resultat endte Comendo A/S alligevel med et positivt resultat på 9,3 millioner kroner.

Samme tid næste år står der 15 millioner kroner, hvis it-koncernens forventninger til 2012 indfries.

Og det er i forretningsområdet networks, pengene skal findes, siger den forholdsvis nybagte administrerende direktør, Gert Rieder.

"Hvis vi ser på vores 2011-tal, kan vi se, at der er kommet en pæn vækst i antallet af kredsløb, hvor vi hjælper danske virksomheder, der skal til udlandet. Der tror vi, der er mere forretning og mere vækst at hente. Der er helt sikkert et marked dér, hvor vi kan gå ind og fortsætte væksten i 2012 også," siger Gert Rieder.
<br id="tinymce" class="mceContentBody " />I 2011 frasolgte Comendo sin private kundeportefølje inden for telecom for at fokusere på erhvervskunderne.

Det tiltag har gjort virksomheden mere fokuseret på erhvervskunderne generelt, og det skal også hjælpe på væksten, der også forventes at ske inden for virksomhedens to andre forretningsområder; security og telecom.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS