Tidligere Fona-chef tiltalt for grov svindel

En tidligere indkøbschef i Fona skal i slutningen af denne måned i retten tiltalt for groft bedrageri. Han risikerer både fængsel og millionerstatning.

Artikel top billede

Der venter både fængsel og millionerstatning til en tidligere indkøbschef i Fona, hvis han bliver dømt i en straffesag, som indledes i Københavns Byret den 30. april.

Den tidligere indkøbschef er anklaget for at havde svindlet sig til op mod syv millioner kroner i en periode fra 2007 og frem til 2010, hvor svindelen blev opdaget.

I anklageskriftet står den tidligere indkøbschef sigtet for bedrageri af særlig grov beskaffenhed og dokumentfalsk af særlig grov karakter i fire konkrete tilfælde.

Den tiltalte blev fyret fra sit job som indkøbschef i Fona i slutningen af 2010, da man i Fona fik mistanke om svindlen, som ifølge anklageskriftet er foregået ved hjælp af forfalskede fakturaer til en række it-producenter og -distributører.

Det fremgår desuden af anklageskriftet, at den tiltalte har ladet store fakturabeløb gå gennem sine egne firmaer Justadd og Retail Group.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra den tidligere Fona-indkøbschef.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics