Jakob Norup går fra Hostnordic

Magtkamp om ejerskabet i hostingforhandleren Hostnordic får direktør Jakob Norup til at forlade firmaet.

Artikel top billede

En af landets mest succesfulde hosting-forhandlere er på udkig efter en ny øverste chef, efter at direktør og medejer af Hostnordic, Jakob Norup, er raget uklar med sine to kompagnoner, Nikolaj Høeg Pedersen og Christian Beer, og derfor har trukket sig fra ledelsen.

Indtil videre er Nikolaj Høeg Pedersen konstitueret som direktør, mens man leder efter en afløser på direktørposten. Han understreger, at bruddet er sket "i fred og fordragelighed".

"Vores uenigheder handler om selskabets ejerstruktur, og direktørskiftet får derfor ingen betydning for selskabets fremtidige strategi og daglige drift. Det er en stille og rolig skilsmisse, og nu går vi i gang med at finde en afløser for Jakob. Han har været en dygtig direktør, der har stået i spidsen for en rigtig flot udvikling og vækst siden 2007, og vi er selvfølgelig rigtig kede af, at han nu stopper," forklarer Nicolai Høeg Pedersen.

Jakob Norup har hidtil haft en ejerandel i Hostnordic på 20 procent, mens de to øvrige medejere hver har siddet på 40 procent.

Jakob Norup selv bekræfter, at hans exit skyldes uoverensstemmelser mellem ham og de øvrige aktionærer.

Hostnordic har siden starten i 2007 markeret sig stærkt på hostingmarkedet og har præsteret pæne millionoverskud - senest med et plus for 2011 på 3,25 millioner kroner før skat - og en fordobling af medarbejderantallet til de nuværende omkring 20 ansatte.

De seneste to år har Microsoft desuden kåret Hostnordic som årets hosting-partner.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S