Comm2 og 2ig fusionerer

Fusion af de to nordsjællandske infrastrukturforhandlere skaber ny kæmpespiller i it-kanalen.

Artikel top billede

De to it-forhandlere Comm/2 ApS og 2ig A/S fusionerer og skaber dermed en af de største spillere på det danske it-marked.

"Fusionen gør os til en seriøs udfordrer med en størrelse, der gør, at vi nu kan lægge tydelig afstand til vores nærmeste konkurrenter. Sammenlægningen af vores to virksomheder er et perfekt match, som kommer vores kunder til gode lige fra start," siger Comm/2-direktørerne Stig Juul Petersen og Jimmy Amden Hansen i en pressemeddelelse.

De to fortsætter som direktører i den nye forhandlergigant, som først bliver endeligt navngivet den 1. juni.

Hos 2ig ser administrerende direktør Christian Poulsen lyst på fremtiden for den nye forhandler, som angiveligt får en årlig omsætning på omkring 700 millioner kroner og kommer til at beskæftige 80 medarbejdere. Også Christian Poulsen fortsætter i en direktørstilling i den nyfusionerede forhandler.

"Nu lægger vi kræfterne sammen og styrker samtidig markant vores kompetencer," siger Christian Poulsen, der sammen med Stig Juul Pedersen og Jimmy Amden Hansen indtræder i ejerkredsen af den nye forhandler.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S