Comm2 og 2ig fusionerer

Fusion af de to nordsjællandske infrastrukturforhandlere skaber ny kæmpespiller i it-kanalen.

Artikel top billede

De to it-forhandlere Comm/2 ApS og 2ig A/S fusionerer og skaber dermed en af de største spillere på det danske it-marked.

"Fusionen gør os til en seriøs udfordrer med en størrelse, der gør, at vi nu kan lægge tydelig afstand til vores nærmeste konkurrenter. Sammenlægningen af vores to virksomheder er et perfekt match, som kommer vores kunder til gode lige fra start," siger Comm/2-direktørerne Stig Juul Petersen og Jimmy Amden Hansen i en pressemeddelelse.

De to fortsætter som direktører i den nye forhandlergigant, som først bliver endeligt navngivet den 1. juni.

Hos 2ig ser administrerende direktør Christian Poulsen lyst på fremtiden for den nye forhandler, som angiveligt får en årlig omsætning på omkring 700 millioner kroner og kommer til at beskæftige 80 medarbejdere. Også Christian Poulsen fortsætter i en direktørstilling i den nyfusionerede forhandler.

"Nu lægger vi kræfterne sammen og styrker samtidig markant vores kompetencer," siger Christian Poulsen, der sammen med Stig Juul Pedersen og Jimmy Amden Hansen indtræder i ejerkredsen af den nye forhandler.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS