Salg til Dubai er et minefelt

It-forhandlere, der eksporterer varer til eksotiske destinationer som Dubai, kan komme alvorligt i klemme i stramme amerikanske eksportregler. Flere producenter advarer mod faldgruberne.

Artikel top billede

Danske it-forhandlere og distributører, der sælger amerikansk-produceret teknologi, kan uforvarende komme på kant med amerikanske eksportregler med risiko for årelange fængselsstraffe.

Når varerne ender i et land, som USA har indført handelsembargo mod - eksempelvis Iran, Syrien, Nordkorea eller Cuba - åbner amerikansk lovgivning mulighed for at retsforfølge enhver, der har været involveret undervejs.

Det gælder også ansatte i udenlandske firmaer, som risikerer fængselsstraffe på op til ti år, hvis de senere sætter foden på amerikansk jord.

"For amerikanerne er en handelsembargo skridtet før krig, og derfor slår de hårdt ned - også på udenlandske firmaer, der sælger amerikansk-udviklet teknologi til lande, der er omfattet af embargo," siger afsætningspolitisk chef i Dansk Industri, Peter Thagesen.

Træd varsomt i Dubai

De amerikanske regler betyder eksempelvis, at en dansk virksomhed kan komme under anklage, hvis det kan bevises, at virksomheden har vidst - eller burde have vidst - at en vare, der sælges til eksempelvis Dubai, reelt er på vej til et embargo-belagt land.

"Det er velkendt, at Dubai bliver brugt som facilitator til indslusning af varer til Iran," siger Peter Thagesen.

Hos IBM fortæller nordisk partnerdirektør Erik Søe-Pedersen, at reglerne for handel uden for Europa er fastlagt i de kontrakter, IBM indgår med forhandlere og andre partnerne.

"Vi gør meget ud af at gøre forhandlerne opmærksomme på US Export Regulations," siger Erik Søe-Pedersen.

Også Cisco tager i forhandlerkontrakter højde for de amerikanske eksportregler.

"Hvis en dansk forhandler vil sælge til andre lande, skal forhandleren kunne stå inde for, at varerne ikke ender i nogle af de lande, som USA har blacklistet," siger Ciscos danske kanalchef, Lasse Garby.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision