Salg til Dubai er et minefelt

It-forhandlere, der eksporterer varer til eksotiske destinationer som Dubai, kan komme alvorligt i klemme i stramme amerikanske eksportregler. Flere producenter advarer mod faldgruberne.

Artikel top billede

Danske it-forhandlere og distributører, der sælger amerikansk-produceret teknologi, kan uforvarende komme på kant med amerikanske eksportregler med risiko for årelange fængselsstraffe.

Når varerne ender i et land, som USA har indført handelsembargo mod - eksempelvis Iran, Syrien, Nordkorea eller Cuba - åbner amerikansk lovgivning mulighed for at retsforfølge enhver, der har været involveret undervejs.

Det gælder også ansatte i udenlandske firmaer, som risikerer fængselsstraffe på op til ti år, hvis de senere sætter foden på amerikansk jord.

"For amerikanerne er en handelsembargo skridtet før krig, og derfor slår de hårdt ned - også på udenlandske firmaer, der sælger amerikansk-udviklet teknologi til lande, der er omfattet af embargo," siger afsætningspolitisk chef i Dansk Industri, Peter Thagesen.

Træd varsomt i Dubai

De amerikanske regler betyder eksempelvis, at en dansk virksomhed kan komme under anklage, hvis det kan bevises, at virksomheden har vidst - eller burde have vidst - at en vare, der sælges til eksempelvis Dubai, reelt er på vej til et embargo-belagt land.

"Det er velkendt, at Dubai bliver brugt som facilitator til indslusning af varer til Iran," siger Peter Thagesen.

Hos IBM fortæller nordisk partnerdirektør Erik Søe-Pedersen, at reglerne for handel uden for Europa er fastlagt i de kontrakter, IBM indgår med forhandlere og andre partnerne.

"Vi gør meget ud af at gøre forhandlerne opmærksomme på US Export Regulations," siger Erik Søe-Pedersen.

Også Cisco tager i forhandlerkontrakter højde for de amerikanske eksportregler.

"Hvis en dansk forhandler vil sælge til andre lande, skal forhandleren kunne stå inde for, at varerne ikke ender i nogle af de lande, som USA har blacklistet," siger Ciscos danske kanalchef, Lasse Garby.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job