Salg til Dubai er et minefelt

It-forhandlere, der eksporterer varer til eksotiske destinationer som Dubai, kan komme alvorligt i klemme i stramme amerikanske eksportregler. Flere producenter advarer mod faldgruberne.

Artikel top billede

Danske it-forhandlere og distributører, der sælger amerikansk-produceret teknologi, kan uforvarende komme på kant med amerikanske eksportregler med risiko for årelange fængselsstraffe.

Når varerne ender i et land, som USA har indført handelsembargo mod - eksempelvis Iran, Syrien, Nordkorea eller Cuba - åbner amerikansk lovgivning mulighed for at retsforfølge enhver, der har været involveret undervejs.

Det gælder også ansatte i udenlandske firmaer, som risikerer fængselsstraffe på op til ti år, hvis de senere sætter foden på amerikansk jord.

"For amerikanerne er en handelsembargo skridtet før krig, og derfor slår de hårdt ned - også på udenlandske firmaer, der sælger amerikansk-udviklet teknologi til lande, der er omfattet af embargo," siger afsætningspolitisk chef i Dansk Industri, Peter Thagesen.

Træd varsomt i Dubai

De amerikanske regler betyder eksempelvis, at en dansk virksomhed kan komme under anklage, hvis det kan bevises, at virksomheden har vidst - eller burde have vidst - at en vare, der sælges til eksempelvis Dubai, reelt er på vej til et embargo-belagt land.

"Det er velkendt, at Dubai bliver brugt som facilitator til indslusning af varer til Iran," siger Peter Thagesen.

Hos IBM fortæller nordisk partnerdirektør Erik Søe-Pedersen, at reglerne for handel uden for Europa er fastlagt i de kontrakter, IBM indgår med forhandlere og andre partnerne.

"Vi gør meget ud af at gøre forhandlerne opmærksomme på US Export Regulations," siger Erik Søe-Pedersen.

Også Cisco tager i forhandlerkontrakter højde for de amerikanske eksportregler.

"Hvis en dansk forhandler vil sælge til andre lande, skal forhandleren kunne stå inde for, at varerne ikke ender i nogle af de lande, som USA har blacklistet," siger Ciscos danske kanalchef, Lasse Garby.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job