Salg til Dubai er et minefelt

It-forhandlere, der eksporterer varer til eksotiske destinationer som Dubai, kan komme alvorligt i klemme i stramme amerikanske eksportregler. Flere producenter advarer mod faldgruberne.

Artikel top billede

Danske it-forhandlere og distributører, der sælger amerikansk-produceret teknologi, kan uforvarende komme på kant med amerikanske eksportregler med risiko for årelange fængselsstraffe.

Når varerne ender i et land, som USA har indført handelsembargo mod - eksempelvis Iran, Syrien, Nordkorea eller Cuba - åbner amerikansk lovgivning mulighed for at retsforfølge enhver, der har været involveret undervejs.

Det gælder også ansatte i udenlandske firmaer, som risikerer fængselsstraffe på op til ti år, hvis de senere sætter foden på amerikansk jord.

"For amerikanerne er en handelsembargo skridtet før krig, og derfor slår de hårdt ned - også på udenlandske firmaer, der sælger amerikansk-udviklet teknologi til lande, der er omfattet af embargo," siger afsætningspolitisk chef i Dansk Industri, Peter Thagesen.

Træd varsomt i Dubai

De amerikanske regler betyder eksempelvis, at en dansk virksomhed kan komme under anklage, hvis det kan bevises, at virksomheden har vidst - eller burde have vidst - at en vare, der sælges til eksempelvis Dubai, reelt er på vej til et embargo-belagt land.

"Det er velkendt, at Dubai bliver brugt som facilitator til indslusning af varer til Iran," siger Peter Thagesen.

Hos IBM fortæller nordisk partnerdirektør Erik Søe-Pedersen, at reglerne for handel uden for Europa er fastlagt i de kontrakter, IBM indgår med forhandlere og andre partnerne.

"Vi gør meget ud af at gøre forhandlerne opmærksomme på US Export Regulations," siger Erik Søe-Pedersen.

Også Cisco tager i forhandlerkontrakter højde for de amerikanske eksportregler.

"Hvis en dansk forhandler vil sælge til andre lande, skal forhandleren kunne stå inde for, at varerne ikke ender i nogle af de lande, som USA har blacklistet," siger Ciscos danske kanalchef, Lasse Garby.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S