Salg til Dubai er et minefelt

It-forhandlere, der eksporterer varer til eksotiske destinationer som Dubai, kan komme alvorligt i klemme i stramme amerikanske eksportregler. Flere producenter advarer mod faldgruberne.

Artikel top billede

Danske it-forhandlere og distributører, der sælger amerikansk-produceret teknologi, kan uforvarende komme på kant med amerikanske eksportregler med risiko for årelange fængselsstraffe.

Når varerne ender i et land, som USA har indført handelsembargo mod - eksempelvis Iran, Syrien, Nordkorea eller Cuba - åbner amerikansk lovgivning mulighed for at retsforfølge enhver, der har været involveret undervejs.

Det gælder også ansatte i udenlandske firmaer, som risikerer fængselsstraffe på op til ti år, hvis de senere sætter foden på amerikansk jord.

"For amerikanerne er en handelsembargo skridtet før krig, og derfor slår de hårdt ned - også på udenlandske firmaer, der sælger amerikansk-udviklet teknologi til lande, der er omfattet af embargo," siger afsætningspolitisk chef i Dansk Industri, Peter Thagesen.

Træd varsomt i Dubai

De amerikanske regler betyder eksempelvis, at en dansk virksomhed kan komme under anklage, hvis det kan bevises, at virksomheden har vidst - eller burde have vidst - at en vare, der sælges til eksempelvis Dubai, reelt er på vej til et embargo-belagt land.

"Det er velkendt, at Dubai bliver brugt som facilitator til indslusning af varer til Iran," siger Peter Thagesen.

Hos IBM fortæller nordisk partnerdirektør Erik Søe-Pedersen, at reglerne for handel uden for Europa er fastlagt i de kontrakter, IBM indgår med forhandlere og andre partnerne.

"Vi gør meget ud af at gøre forhandlerne opmærksomme på US Export Regulations," siger Erik Søe-Pedersen.

Også Cisco tager i forhandlerkontrakter højde for de amerikanske eksportregler.

"Hvis en dansk forhandler vil sælge til andre lande, skal forhandleren kunne stå inde for, at varerne ikke ender i nogle af de lande, som USA har blacklistet," siger Ciscos danske kanalchef, Lasse Garby.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job