SMB-kunder er storforbrugere af services

Små virksomheder bruger relativt flere penge på service end mellemstore virksomheder.

Artikel top billede

Ifølge Danmarks Statistik bruger de helt store virksomheder flest penge på it. Næsten 37 milliarder kroner i 2010. Men SMB-markedet - altså den del af SMB-markedet, der går op til 50 ansatte - er egentlig også rigtigt godt med. 7,6 milliarder kroner fik de brugt på it i 2010.

Ser man på 2010-tallene, er det stadig hardware, der rent produktmæssigt trækker læsset. 1,2 milliarder kroner brugte disse små virksomheder til at købe hardware for. Standardsoftware fylder næsten lige så meget på deres indkøbsseddel. Godt en milliard kroner brugte små virksomheder på mellem 10 og 49 ansatte til at købe software for i 2010.

Men den helt store post er service. Næsten fire milliarder kroner brugte små virksomheder på at købe service.

De små fylder meget

Forholdsmæssigt er det en langt større del af budgettet i det mindste marked, der går til service, hvis man sammenligner med både mellemmarkedet og de helt store virksomheder.

En bemærkelsesværdig detalje er, at det danske mellemmarked kun er knap halvt så stort som markedet for små virksomheder. Servicekronerne fylder desuden under halvdelen hos virksomheder med 50-99 ansatte.

Det står i modsætning til trenden hos både mindre og de helt store virksomheder, hvor over halvdelen af it-budgettet bliver brugt på service.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S