SMB-kunder er storforbrugere af services

Små virksomheder bruger relativt flere penge på service end mellemstore virksomheder.

Artikel top billede

Ifølge Danmarks Statistik bruger de helt store virksomheder flest penge på it. Næsten 37 milliarder kroner i 2010. Men SMB-markedet - altså den del af SMB-markedet, der går op til 50 ansatte - er egentlig også rigtigt godt med. 7,6 milliarder kroner fik de brugt på it i 2010.

Ser man på 2010-tallene, er det stadig hardware, der rent produktmæssigt trækker læsset. 1,2 milliarder kroner brugte disse små virksomheder til at købe hardware for. Standardsoftware fylder næsten lige så meget på deres indkøbsseddel. Godt en milliard kroner brugte små virksomheder på mellem 10 og 49 ansatte til at købe software for i 2010.

Men den helt store post er service. Næsten fire milliarder kroner brugte små virksomheder på at købe service.

De små fylder meget

Forholdsmæssigt er det en langt større del af budgettet i det mindste marked, der går til service, hvis man sammenligner med både mellemmarkedet og de helt store virksomheder.

En bemærkelsesværdig detalje er, at det danske mellemmarked kun er knap halvt så stort som markedet for små virksomheder. Servicekronerne fylder desuden under halvdelen hos virksomheder med 50-99 ansatte.

Det står i modsætning til trenden hos både mindre og de helt store virksomheder, hvor over halvdelen af it-budgettet bliver brugt på service.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics