Plougmann afløser Hvilshøj i Konica Minolta

Efter syv år som selvstændig virksomhedsrådgiver overtager den tidligere Fujitsu Siemens-direktør Michael Plougmann nu jobbet som dansk salgs- og marketingschef i Konica Minolta.

Artikel top billede

Kopi- og printproducenten Konica Minolta henter veteranen Michael Plougmann ind til jobbet som salgs- og marketingdirektør, hvor han starter 1. maj.

Plougmann har de seneste syv år arbejdet som selvstændig virksomhedsrådgiver, men har tidligere været 16 år hos det daværende Fujitsu Siemens som blandt andet dansk landechef og ansvarlig for den europæiske consumerkanal.

Han afløser den tidligere minister Rikke Hvilshø,j som for nylig gik til et job som politisk chef i den liberalistiske tænketank Cepos.

"Konica Minolta er på vej et sted hen, hvor de arbejder med løsningsorienteret salg og nye forretningskoncepter, som indeholder andet og mere end salg af kopi og print på mere traditionel vis. Det synes jeg er rigtig spændende," siger Michael Plougmann.

Han peger også på Konica Minoltas serviceorganisation, som en af producentens styrker i forhold til konkurrenterne.

"Der er jo en superprofessionel serviceorganisation, hvor der sidder folk, der ved rigtig meget, mens andre producenter bruger en outsourcingmodel, som giver mere distance til kunden," siger han.

Hos Konica Minolta siger administrerende direktør Martin Rahbek, at han er stolt af at kunne byde Michael Plougmann velkommen i jobbet som salgs- og marketingdirektør.

"Hans store erfaring inden for salg og marketing i internationale selskaber vil være med til at styrke vores organisation og medvirke til endnu mere vækst," siger Martin Rahbek.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job