Plougmann afløser Hvilshøj i Konica Minolta

Efter syv år som selvstændig virksomhedsrådgiver overtager den tidligere Fujitsu Siemens-direktør Michael Plougmann nu jobbet som dansk salgs- og marketingschef i Konica Minolta.

Artikel top billede

Kopi- og printproducenten Konica Minolta henter veteranen Michael Plougmann ind til jobbet som salgs- og marketingdirektør, hvor han starter 1. maj.

Plougmann har de seneste syv år arbejdet som selvstændig virksomhedsrådgiver, men har tidligere været 16 år hos det daværende Fujitsu Siemens som blandt andet dansk landechef og ansvarlig for den europæiske consumerkanal.

Han afløser den tidligere minister Rikke Hvilshø,j som for nylig gik til et job som politisk chef i den liberalistiske tænketank Cepos.

"Konica Minolta er på vej et sted hen, hvor de arbejder med løsningsorienteret salg og nye forretningskoncepter, som indeholder andet og mere end salg af kopi og print på mere traditionel vis. Det synes jeg er rigtig spændende," siger Michael Plougmann.

Han peger også på Konica Minoltas serviceorganisation, som en af producentens styrker i forhold til konkurrenterne.

"Der er jo en superprofessionel serviceorganisation, hvor der sidder folk, der ved rigtig meget, mens andre producenter bruger en outsourcingmodel, som giver mere distance til kunden," siger han.

Hos Konica Minolta siger administrerende direktør Martin Rahbek, at han er stolt af at kunne byde Michael Plougmann velkommen i jobbet som salgs- og marketingdirektør.

"Hans store erfaring inden for salg og marketing i internationale selskaber vil være med til at styrke vores organisation og medvirke til endnu mere vækst," siger Martin Rahbek.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura