Plougmann afløser Hvilshøj i Konica Minolta

Efter syv år som selvstændig virksomhedsrådgiver overtager den tidligere Fujitsu Siemens-direktør Michael Plougmann nu jobbet som dansk salgs- og marketingschef i Konica Minolta.

Artikel top billede

Kopi- og printproducenten Konica Minolta henter veteranen Michael Plougmann ind til jobbet som salgs- og marketingdirektør, hvor han starter 1. maj.

Plougmann har de seneste syv år arbejdet som selvstændig virksomhedsrådgiver, men har tidligere været 16 år hos det daværende Fujitsu Siemens som blandt andet dansk landechef og ansvarlig for den europæiske consumerkanal.

Han afløser den tidligere minister Rikke Hvilshø,j som for nylig gik til et job som politisk chef i den liberalistiske tænketank Cepos.

"Konica Minolta er på vej et sted hen, hvor de arbejder med løsningsorienteret salg og nye forretningskoncepter, som indeholder andet og mere end salg af kopi og print på mere traditionel vis. Det synes jeg er rigtig spændende," siger Michael Plougmann.

Han peger også på Konica Minoltas serviceorganisation, som en af producentens styrker i forhold til konkurrenterne.

"Der er jo en superprofessionel serviceorganisation, hvor der sidder folk, der ved rigtig meget, mens andre producenter bruger en outsourcingmodel, som giver mere distance til kunden," siger han.

Hos Konica Minolta siger administrerende direktør Martin Rahbek, at han er stolt af at kunne byde Michael Plougmann velkommen i jobbet som salgs- og marketingdirektør.

"Hans store erfaring inden for salg og marketing i internationale selskaber vil være med til at styrke vores organisation og medvirke til endnu mere vækst," siger Martin Rahbek.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S