Plougmann afløser Hvilshøj i Konica Minolta

Efter syv år som selvstændig virksomhedsrådgiver overtager den tidligere Fujitsu Siemens-direktør Michael Plougmann nu jobbet som dansk salgs- og marketingschef i Konica Minolta.

Artikel top billede

Kopi- og printproducenten Konica Minolta henter veteranen Michael Plougmann ind til jobbet som salgs- og marketingdirektør, hvor han starter 1. maj.

Plougmann har de seneste syv år arbejdet som selvstændig virksomhedsrådgiver, men har tidligere været 16 år hos det daværende Fujitsu Siemens som blandt andet dansk landechef og ansvarlig for den europæiske consumerkanal.

Han afløser den tidligere minister Rikke Hvilshø,j som for nylig gik til et job som politisk chef i den liberalistiske tænketank Cepos.

"Konica Minolta er på vej et sted hen, hvor de arbejder med løsningsorienteret salg og nye forretningskoncepter, som indeholder andet og mere end salg af kopi og print på mere traditionel vis. Det synes jeg er rigtig spændende," siger Michael Plougmann.

Han peger også på Konica Minoltas serviceorganisation, som en af producentens styrker i forhold til konkurrenterne.

"Der er jo en superprofessionel serviceorganisation, hvor der sidder folk, der ved rigtig meget, mens andre producenter bruger en outsourcingmodel, som giver mere distance til kunden," siger han.

Hos Konica Minolta siger administrerende direktør Martin Rahbek, at han er stolt af at kunne byde Michael Plougmann velkommen i jobbet som salgs- og marketingdirektør.

"Hans store erfaring inden for salg og marketing i internationale selskaber vil være med til at styrke vores organisation og medvirke til endnu mere vækst," siger Martin Rahbek.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,