Bill Gates køber sig ind i Atea

I Ateas seneste oversigt over selskabets største aktionærer kan man se, at Bill Gates er blevet medejer af selskabet.

Artikel top billede

Hver 14. dag opdaterer it-forhandleren Atea en oversigt over selskabets 20 største aktionærer.

I den seneste oversigt fremgår det, at Bill and Melinda Gates Foundation Trust har købt 1.046.700 aktier svarende til 1,04 procent af aktierne i Atea.

Aktiekøbet gør Bill og Melinda Gates-fonden til den 14. største aktionær i Atea. Virksomheden er noteret på børsen i Oslo, og kursen ligger i dag onsdag på 69.

Bill and Melinda Gates Foundation Trust er en særdeles velhavende fond som alene i 2010 udbetalte mere end 15 milliarder kroner til forskellige velgørende formål.

Verdens største private velgører

Ifølge det norske medie Itbransjen.no er fonden verdens største private velgørende stiftelse med en pengetank på knap 190 milliarder kroner. Siden fonden blev stiftet i 1994 har den udbetalt langt over 100 milliarder kroner.

Ateas omsætning i 2011 endte på 19,6 milliarder kroner, hvilket er en stigning i forhold til 2010 på 18 procent.

Ebitda (resultat før renter, skat, afskrivning og nedskrivning) for 2011 lå på 846 millioner kroner - heraf har Atea i Danmark bidraget med et Ebitda på 275 millioner kroner.

Det er i øvrigt ikke første gang Bill Gates investerer i et norsk selskab. I 2008 købte Bill og Melinda Gates' stiftelse halvanden million aktier i Norske Skog.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S