Bill Gates køber sig ind i Atea

I Ateas seneste oversigt over selskabets største aktionærer kan man se, at Bill Gates er blevet medejer af selskabet.

Artikel top billede

Hver 14. dag opdaterer it-forhandleren Atea en oversigt over selskabets 20 største aktionærer.

I den seneste oversigt fremgår det, at Bill and Melinda Gates Foundation Trust har købt 1.046.700 aktier svarende til 1,04 procent af aktierne i Atea.

Aktiekøbet gør Bill og Melinda Gates-fonden til den 14. største aktionær i Atea. Virksomheden er noteret på børsen i Oslo, og kursen ligger i dag onsdag på 69.

Bill and Melinda Gates Foundation Trust er en særdeles velhavende fond som alene i 2010 udbetalte mere end 15 milliarder kroner til forskellige velgørende formål.

Verdens største private velgører

Ifølge det norske medie Itbransjen.no er fonden verdens største private velgørende stiftelse med en pengetank på knap 190 milliarder kroner. Siden fonden blev stiftet i 1994 har den udbetalt langt over 100 milliarder kroner.

Ateas omsætning i 2011 endte på 19,6 milliarder kroner, hvilket er en stigning i forhold til 2010 på 18 procent.

Ebitda (resultat før renter, skat, afskrivning og nedskrivning) for 2011 lå på 846 millioner kroner - heraf har Atea i Danmark bidraget med et Ebitda på 275 millioner kroner.

Det er i øvrigt ikke første gang Bill Gates investerer i et norsk selskab. I 2008 købte Bill og Melinda Gates' stiftelse halvanden million aktier i Norske Skog.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura