EET køber retten til AgfaPhoto

Med købet af schweiziske Swiss Ink fortsætter EET Group den målrettede opkøbspolitik. Det nye opkøb skal sikre EET en pæn tocifret millionomsætning.

Artikel top billede

EET Group har haft checkhæftet fremme og købt schweiziske Swiis Ink.  Med købet får distributøren rettighederne til at sælge og markedsføre supplies under AgfaPhoto-brandet i Europa.

Når EETs koncernchef John Thomas synes det er en god ide, så handler det blandt andet om, at AgfaPhoto har et rigtig godt navn på det tyske marked.

"Jeg vil gætte på, at opkøbet over de næste 12 til 18 måneder vil give EET en ekstra omsætning på mellem 40 og 60 millioner kroner," vurderer John Thomas.

Læs mere:

Købet af Swiss Ink ligger ifølge John Thomas godt til den af EETs forretning, som han kalder Home Entertainment/Lifestyle Electronics.

Ligesom da EET for et par år siden købte periferi-producenten Sandberg, så er Swiss Ink ikke en distributør men derimod en producent. Swiss Ink har de europæiske rettigheder til at sælgeog producere blæk og toner under brandet AgfaPhoto.

"Især i Tyskland er AgfaPhoto et stort navn. Derfor er det et godt køb, når vi tager den paneuropæiske hat på. Både geografisk og porteføljemæssigt passer Swiss Ink godt ind i vores forretning," siger John Thomas.

Med købet af Swiss Ink vil AgfaPhoto-brandet blive solgt på alle de markeder, hvor EET er til stede - også Danmark.

"Jeg ser også yderligere vækstmuligheder. Vi har mange kunder, der er lettilgængelige. Og de her produkter er jo forenklet sagt brød og smør i enhver forretning. I virkeligheden er det bare et spørgsmål om, at vi stiller varen det rigtige sted i vores forretning," siger John Thomas.

Han understreger samtidig, at strategien med Swiss Ink kommer til at ligge tæt på den strategi, som EET har lagt for brandet Sandberg, som EET også ejer.

"Vi kommer ikke kun til at sælge AgfaPhoto-produkterne gennem EET. Swiss Ink får ligesom Sandberg mulighed for at bruge andre distributører til at få varerne ud på markedet. Nøjagtig, som de gør det i dag," slår John Thomas fast.

EET har ikke ønsket at oplyse, hvor mange penge, selskabet har betalt for Swiss Ink. Men John Thomas Thomas oplyser, at EET har betalt et pænt beløb, fordi Swiss Ink er en fornuftig drevet virksomhed, der har altid har haft en positiv drift.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job