Svindelsagen i Fona: Eks-direktør skred, da det begyndte at lugte

Retssagen mod den svindel-anklagede tidligere indkøbschef i Fona er begyndt. I dag var den tidligere direktør i i den anklagedes firma i vidnestolen.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Retsmøderne i forbindelse med sagen mod den svindelanklagede eks-indkøbschef i Fona er i fuld gang.

Den tidligere indkøbschef er tiltalt for at have svindlet med op mod syv millioner kroner i perioden 2007 til 2010. Ifølge anklageskriftet er svindlen foregået ved, at tiltalte sendte forfalskede fakturaer til en række it-producenter og - distributører samt lod store fakturabeløb gå gennem sit eget firma JustAdd ApS.

Tirsdag formiddag blev den tidligere direktør i JustAdd ApS afhørt til retsmødet i Københavns Byret.

Eks-direktøren forklarede, at vedkommende på den tiltaltes direkte instrukser via mail havde sendt fakturaer ud til forskellige producenter og distributører. Allerede i 2009 begyndte direktøren at stille spørgsmål til fakturaerne, hvortil tiltalte havde svaret, at vedkommende "ikke ville udsætte direktøren for noget, der ikke var i orden."

I sensommeren 2010, lugtede JustAdd-direktøren alligevel lunten, og den 6. september samme år sendte vedkommendes advokat et brev til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, hvori der stod, at direktøren ønskede at fratræde sin stilling med øjeblikkelig virkning.

Til retsmødet tirsdag forklarede eks-direktøren i vidneskranken, at hun stoppede brat i sensommeren 2010, fordi hun med egne ord "følte sig utryg" og "ikke ville være med til det, der kørte i baggrunden."

Der er planlagt syv retsmøder endnu, og hvis den tidligere indkøbschef dømmes skyldig, står den både på tid bag tremmer og en millionerstatning. Susanne Bitsch, der repræsenterer anklagemyndigheden, håber på en domsafsigelse inden sommerferien.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS