Svindelsagen i Fona: Eks-direktør skred, da det begyndte at lugte

Retssagen mod den svindel-anklagede tidligere indkøbschef i Fona er begyndt. I dag var den tidligere direktør i i den anklagedes firma i vidnestolen.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Retsmøderne i forbindelse med sagen mod den svindelanklagede eks-indkøbschef i Fona er i fuld gang.

Den tidligere indkøbschef er tiltalt for at have svindlet med op mod syv millioner kroner i perioden 2007 til 2010. Ifølge anklageskriftet er svindlen foregået ved, at tiltalte sendte forfalskede fakturaer til en række it-producenter og - distributører samt lod store fakturabeløb gå gennem sit eget firma JustAdd ApS.

Tirsdag formiddag blev den tidligere direktør i JustAdd ApS afhørt til retsmødet i Københavns Byret.

Eks-direktøren forklarede, at vedkommende på den tiltaltes direkte instrukser via mail havde sendt fakturaer ud til forskellige producenter og distributører. Allerede i 2009 begyndte direktøren at stille spørgsmål til fakturaerne, hvortil tiltalte havde svaret, at vedkommende "ikke ville udsætte direktøren for noget, der ikke var i orden."

I sensommeren 2010, lugtede JustAdd-direktøren alligevel lunten, og den 6. september samme år sendte vedkommendes advokat et brev til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, hvori der stod, at direktøren ønskede at fratræde sin stilling med øjeblikkelig virkning.

Til retsmødet tirsdag forklarede eks-direktøren i vidneskranken, at hun stoppede brat i sensommeren 2010, fordi hun med egne ord "følte sig utryg" og "ikke ville være med til det, der kørte i baggrunden."

Der er planlagt syv retsmøder endnu, og hvis den tidligere indkøbschef dømmes skyldig, står den både på tid bag tremmer og en millionerstatning. Susanne Bitsch, der repræsenterer anklagemyndigheden, håber på en domsafsigelse inden sommerferien.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S