Svindelsagen i Fona: Eks-direktør skred, da det begyndte at lugte

Retssagen mod den svindel-anklagede tidligere indkøbschef i Fona er begyndt. I dag var den tidligere direktør i i den anklagedes firma i vidnestolen.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Retsmøderne i forbindelse med sagen mod den svindelanklagede eks-indkøbschef i Fona er i fuld gang.

Den tidligere indkøbschef er tiltalt for at have svindlet med op mod syv millioner kroner i perioden 2007 til 2010. Ifølge anklageskriftet er svindlen foregået ved, at tiltalte sendte forfalskede fakturaer til en række it-producenter og - distributører samt lod store fakturabeløb gå gennem sit eget firma JustAdd ApS.

Tirsdag formiddag blev den tidligere direktør i JustAdd ApS afhørt til retsmødet i Københavns Byret.

Eks-direktøren forklarede, at vedkommende på den tiltaltes direkte instrukser via mail havde sendt fakturaer ud til forskellige producenter og distributører. Allerede i 2009 begyndte direktøren at stille spørgsmål til fakturaerne, hvortil tiltalte havde svaret, at vedkommende "ikke ville udsætte direktøren for noget, der ikke var i orden."

I sensommeren 2010, lugtede JustAdd-direktøren alligevel lunten, og den 6. september samme år sendte vedkommendes advokat et brev til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, hvori der stod, at direktøren ønskede at fratræde sin stilling med øjeblikkelig virkning.

Til retsmødet tirsdag forklarede eks-direktøren i vidneskranken, at hun stoppede brat i sensommeren 2010, fordi hun med egne ord "følte sig utryg" og "ikke ville være med til det, der kørte i baggrunden."

Der er planlagt syv retsmøder endnu, og hvis den tidligere indkøbschef dømmes skyldig, står den både på tid bag tremmer og en millionerstatning. Susanne Bitsch, der repræsenterer anklagemyndigheden, håber på en domsafsigelse inden sommerferien.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S