Svindelsagen i Fona: Eks-direktør skred, da det begyndte at lugte

Retssagen mod den svindel-anklagede tidligere indkøbschef i Fona er begyndt. I dag var den tidligere direktør i i den anklagedes firma i vidnestolen.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Retsmøderne i forbindelse med sagen mod den svindelanklagede eks-indkøbschef i Fona er i fuld gang.

Den tidligere indkøbschef er tiltalt for at have svindlet med op mod syv millioner kroner i perioden 2007 til 2010. Ifølge anklageskriftet er svindlen foregået ved, at tiltalte sendte forfalskede fakturaer til en række it-producenter og - distributører samt lod store fakturabeløb gå gennem sit eget firma JustAdd ApS.

Tirsdag formiddag blev den tidligere direktør i JustAdd ApS afhørt til retsmødet i Københavns Byret.

Eks-direktøren forklarede, at vedkommende på den tiltaltes direkte instrukser via mail havde sendt fakturaer ud til forskellige producenter og distributører. Allerede i 2009 begyndte direktøren at stille spørgsmål til fakturaerne, hvortil tiltalte havde svaret, at vedkommende "ikke ville udsætte direktøren for noget, der ikke var i orden."

I sensommeren 2010, lugtede JustAdd-direktøren alligevel lunten, og den 6. september samme år sendte vedkommendes advokat et brev til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, hvori der stod, at direktøren ønskede at fratræde sin stilling med øjeblikkelig virkning.

Til retsmødet tirsdag forklarede eks-direktøren i vidneskranken, at hun stoppede brat i sensommeren 2010, fordi hun med egne ord "følte sig utryg" og "ikke ville være med til det, der kørte i baggrunden."

Der er planlagt syv retsmøder endnu, og hvis den tidligere indkøbschef dømmes skyldig, står den både på tid bag tremmer og en millionerstatning. Susanne Bitsch, der repræsenterer anklagemyndigheden, håber på en domsafsigelse inden sommerferien.

Annonce

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job