Kunøe har hevet kvart milliard ud af Atea

I løbet af de sidste tre år har den danske it-rigmand Ib Kunøe hevet enorme beløb ud af Atea

Artikel top billede

For bestyrelsesformand og hovedaktionær Ib Kunøe har det været en særdeles pæn forretning at eje aktier i Atea de sidste tre år.

Ikke alene gav 2011 et pænt overskud. På den netop overståede generalforsamling vedtog Atea at give et udbytte på fem norske kroner pr. aktie for regnskabsåret 2011. Hvis man regner tilbage på Ib Kunøes ejerandel  betyder det, at Ib Kunøe og de selskaber, han kontrollerer, kunne hæve et udbytte på  knap 145 millioner norske kroner.

På sidste års generalforsamling blev der udbetalt udbytte for regnskabsåret 2010. Den gang blev der udbetalt to norske kroner pr. aktie. For Ib Kunøe og de selskaber, han kontrollerer, betød det en udbetaling på knap 60 millioner norske kroner.

Læs mere:

 
Også for regnskabåret 2009 blev der udbetalt udbytte for Atea. Dengang endte udbyttet på 1,25 norske kroner pr. aktie.  For Ib Kunøes portefølje betød det en udbetaling på knap 35 millioner kroner.

I alt har Ib Kunøe og de selskaber, han kontrollerer, fået udbetalt knap 240 millioner norske kroner over de sidste tre år.

Hvis man omregner beløbene til danske kroner med udgangspunkt i den dansk/norske vekselkurs omkring april, hvor generalforsamlingerne har ligget, så giver det løseligt anslået en udbetaling på godt 230 millioner danske kroner over de sidste tre år.

Dagens markedsværdi af Atea er knap seks milliarder norske kroner.

Læs mere:

Tallene i denne artikel er beregnet ud fra opgørelser af Ib Kunøes ejerandel omkring de tidspunkter, hvor Atea har udbetalt udbytte. Tallene er behæftet med en vis usikkerhed, da nogle opgørelser kun angiver ejerskab i procent. Det danske tal er beregnet ved hjælp af historiske kurser omkring det tidspunkt, hvor udbyttet er udbetalt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S