Musikbutik går ind på det danske computermarked

Den svenskejede onlinebutik Cdon debuterer som pc-bygger med fokus på gamer-markedet.

Artikel top billede

"Thor" er navnet på en ny serie specialbyggede gamer-computere, som den svenske onlinemusikbutik Cdon har lanceret i sin webbutik.

Cdon springer dermed ud som pc-bygger. Og ifølge svenske it24, så sker det fordi Cdon har oplevet en efterspørgsel efter gamer-pc'er fra deres kunder.

"De er vores kunder, der har efterspurgt det. Vi startede med at sælge datakomponenter i 2011 og fik et rimelig godt gennembrud på det marked. Nu har vi så skaffet en god samarbejdspartner og startet vores egen serie," direktør Christian Eriksson til it24

Den ny serie computere vil kun blive solgt gennem Cdons egen webbutik på nettet. Som Christian Eriksson antyder, er det ikke CDON selv, der bygger gamer-pc'erne. Det sørger en partner for. En partner som CDON ikke vil løfte sløret for hvem er.

"Men kvaliteten er selvfølgelig helt afgørende. For er der nogle kunder, der ved hvad de vil have, så er det gamer-kunderne," siger Christian Eriksson til it24.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S