JF Data og Kuszon bytter opgaver og medarbejdere

Bornholmske JF Data skal fremover tage sig at it, mens lollikker og falstringer i Kuszon Zolutions vil koncentrere sig om salg af kontorudstyr og møbler.

Artikel top billede

Fremover bliver Kuszons it-løsninger på Lolland-Falster ikke længere solgt af Kuszon Zolutions, men af JF IT-Zolutions. Det er konsekvensen af et strategisk samarbejde mellem de to ø-baserede forhandlere, JF Kontor & Data Services på Bornholm og Kuszon Zolutions.

"Vi har indgået et strategisk samarbejde, hvor JF Data fremover tager sig af it-salg og support hernede. Men vi overtaget salget at kontorartikler og møbler på Bornholm," fortæller Ole Frydkjær Petersen, indehaver af Kuszon Zolutions.

Helt konkret overtager JF Kontor & Data Services fire til fem mand fra Kuszon Zolutions, som vil fortsætte med at sælge it på Lolland-Falster under navnet JF It-Zolutions.

Kuszon overtager et par mand på Bornholm, og vil sælge møber og kontorartikler på Bornholm under navnet Kuszon Zolutions.

"Der er ikke nogen af medarbejderne, der forsvinder. Vi bliver sammen. JF bor til leje her og vi bor til leje hos JF på Bornholm," siger Ole Frydkjær Petersen.

Aftalen mellem de to firmaer omhandler it, salg af kontorartikler og møbelsalg, men ikke kopi-forretningen.

"Vi har begge en god kopi-forretning. Vi fortsætter med at sælge Canon, mens JF fortsætter med at sælge Xerox på Bornholm. Det ville ikke give nogen mening at lægge de to forretningsområder sammen," fortæller Ole Frydkjær Petersen til CRN.

Aftalen mellem de to forhandlere er allerede trådt i kraft.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S