JF Data og Kuszon bytter opgaver og medarbejdere

Bornholmske JF Data skal fremover tage sig at it, mens lollikker og falstringer i Kuszon Zolutions vil koncentrere sig om salg af kontorudstyr og møbler.

Artikel top billede

Fremover bliver Kuszons it-løsninger på Lolland-Falster ikke længere solgt af Kuszon Zolutions, men af JF IT-Zolutions. Det er konsekvensen af et strategisk samarbejde mellem de to ø-baserede forhandlere, JF Kontor & Data Services på Bornholm og Kuszon Zolutions.

"Vi har indgået et strategisk samarbejde, hvor JF Data fremover tager sig af it-salg og support hernede. Men vi overtaget salget at kontorartikler og møbler på Bornholm," fortæller Ole Frydkjær Petersen, indehaver af Kuszon Zolutions.

Helt konkret overtager JF Kontor & Data Services fire til fem mand fra Kuszon Zolutions, som vil fortsætte med at sælge it på Lolland-Falster under navnet JF It-Zolutions.

Kuszon overtager et par mand på Bornholm, og vil sælge møber og kontorartikler på Bornholm under navnet Kuszon Zolutions.

"Der er ikke nogen af medarbejderne, der forsvinder. Vi bliver sammen. JF bor til leje her og vi bor til leje hos JF på Bornholm," siger Ole Frydkjær Petersen.

Aftalen mellem de to firmaer omhandler it, salg af kontorartikler og møbelsalg, men ikke kopi-forretningen.

"Vi har begge en god kopi-forretning. Vi fortsætter med at sælge Canon, mens JF fortsætter med at sælge Xerox på Bornholm. Det ville ikke give nogen mening at lægge de to forretningsområder sammen," fortæller Ole Frydkjær Petersen til CRN.

Aftalen mellem de to forhandlere er allerede trådt i kraft.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)