JF Data og Kuszon bytter opgaver og medarbejdere

Bornholmske JF Data skal fremover tage sig at it, mens lollikker og falstringer i Kuszon Zolutions vil koncentrere sig om salg af kontorudstyr og møbler.

Artikel top billede

Fremover bliver Kuszons it-løsninger på Lolland-Falster ikke længere solgt af Kuszon Zolutions, men af JF IT-Zolutions. Det er konsekvensen af et strategisk samarbejde mellem de to ø-baserede forhandlere, JF Kontor & Data Services på Bornholm og Kuszon Zolutions.

"Vi har indgået et strategisk samarbejde, hvor JF Data fremover tager sig af it-salg og support hernede. Men vi overtaget salget at kontorartikler og møbler på Bornholm," fortæller Ole Frydkjær Petersen, indehaver af Kuszon Zolutions.

Helt konkret overtager JF Kontor & Data Services fire til fem mand fra Kuszon Zolutions, som vil fortsætte med at sælge it på Lolland-Falster under navnet JF It-Zolutions.

Kuszon overtager et par mand på Bornholm, og vil sælge møber og kontorartikler på Bornholm under navnet Kuszon Zolutions.

"Der er ikke nogen af medarbejderne, der forsvinder. Vi bliver sammen. JF bor til leje her og vi bor til leje hos JF på Bornholm," siger Ole Frydkjær Petersen.

Aftalen mellem de to firmaer omhandler it, salg af kontorartikler og møbelsalg, men ikke kopi-forretningen.

"Vi har begge en god kopi-forretning. Vi fortsætter med at sælge Canon, mens JF fortsætter med at sælge Xerox på Bornholm. Det ville ikke give nogen mening at lægge de to forretningsområder sammen," fortæller Ole Frydkjær Petersen til CRN.

Aftalen mellem de to forhandlere er allerede trådt i kraft.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S