JF Data og Kuszon bytter opgaver og medarbejdere

Bornholmske JF Data skal fremover tage sig at it, mens lollikker og falstringer i Kuszon Zolutions vil koncentrere sig om salg af kontorudstyr og møbler.

Artikel top billede

Fremover bliver Kuszons it-løsninger på Lolland-Falster ikke længere solgt af Kuszon Zolutions, men af JF IT-Zolutions. Det er konsekvensen af et strategisk samarbejde mellem de to ø-baserede forhandlere, JF Kontor & Data Services på Bornholm og Kuszon Zolutions.

"Vi har indgået et strategisk samarbejde, hvor JF Data fremover tager sig af it-salg og support hernede. Men vi overtaget salget at kontorartikler og møbler på Bornholm," fortæller Ole Frydkjær Petersen, indehaver af Kuszon Zolutions.

Helt konkret overtager JF Kontor & Data Services fire til fem mand fra Kuszon Zolutions, som vil fortsætte med at sælge it på Lolland-Falster under navnet JF It-Zolutions.

Kuszon overtager et par mand på Bornholm, og vil sælge møber og kontorartikler på Bornholm under navnet Kuszon Zolutions.

"Der er ikke nogen af medarbejderne, der forsvinder. Vi bliver sammen. JF bor til leje her og vi bor til leje hos JF på Bornholm," siger Ole Frydkjær Petersen.

Aftalen mellem de to firmaer omhandler it, salg af kontorartikler og møbelsalg, men ikke kopi-forretningen.

"Vi har begge en god kopi-forretning. Vi fortsætter med at sælge Canon, mens JF fortsætter med at sælge Xerox på Bornholm. Det ville ikke give nogen mening at lægge de to forretningsområder sammen," fortæller Ole Frydkjær Petersen til CRN.

Aftalen mellem de to forhandlere er allerede trådt i kraft.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS