I Sverige er forhandlere nødvendige

Herhjemme sælger softwarehuset IntraNote selv sine produkter til videndeling, men i Sverige forventer selskabet at bruge forhandlere.

Artikel top billede

"Vores definition på brugervenlighed er, at man skal selv være i stand til at ændre løsningen, så man får det som man vil have det," siger Erik Søndergaard, direktør, IntraNote.

Softwarehuset IntraNote, der sælger forskellige produkter til videndeling, udvider forretningen til Sverige, men den plan kræver en kanalstrategi.

Herhjemme sælger IntraNote selv alt, men den går ikke bare lige i Sverige.

"Sverige er alt for stor til, at vi kan dække landet selv, så vi skal have en strategi for salget," siger Erik Søndergaard, direktør, IntraNote.

Han siger, at der er "ret stor sandsynlighed" for, at IntraNote vil ty til egentlige forhandlere i Sverige. Men om det skal være én stor forhandler eller mange små, det er selskabet mere usikker overfor.

"Vi vil gerne have nogle erfaringer med det her land, hvor konkurrencesituationen er anderledes end herhjemme, og uanset om du har forhandlere eller ej, så er du mange gange nødt til selv at slå hul på markedet," siger Erik Søndergaard.

Brugervenlighed er afgørende

IntraNote gør meget ud af at fremhæve, at selskabets produkter er meget brugervenlige, og at der er en direkte forbindelse mellem brugervenlig software og højere indtjening.

Erik Søndergaard forklarer:

"Hvis noget er svært at bruge, så får man ikke brugerne med, og så bliver softwaren ikke brugt, og så er investeringen ikke værdiskabende for virksomheden. Derfor er brugervenlighed meget meget central i vores forretningsstrategi og, mener vi, afgørende for vores gode resultater."

Hvis man er superbruger i Office så kan man justere IntraNote, så programmet passer den enkelte bruger, mens man med mange andre produkter ifølge Erik Søndergaard skal være udvikler for at gøre det samme.

Produkternes brugervenlighed gav i marts en pris for Danmarks bedste intranet til Hjørring Kommune. Hjørrings intranet, der er baseret på IntraNote Portal Server, vandt foran TV2, som fik en andenplads med sit SharePoint-baserede intranet.

Prisen bragte Hjørring Kommune i selskab med tidligere års vindere, der omfatter Danske Bank, Novo Nordisk, Jyske Bank og TDC.

Nu på iPhone og iPad

Sidste nyt fra IntraNote er, at selskabets produkter DocuNote og IntraNote til dokumenthåndtering kan bruges på en iPhone og en iPad og inden for en måned også på Windows Phone.

"Det koster 2.500 per bruger at få de her mobile tjenester. Du kan ikke oprette nye dokumenter, men du kan skrive notater i eksisterende dokumenter, tilknytte billeder og vedhæfte andet materiale," siger Erik Søndergaard.

Når videndelingsleverandøren kæmper om ordrer, så er konkurrenterne typisk softwarehuse, der leverer Sharepoint-baserede løsninger eller virksomheder, som selv strikker en løsning sammen. Hvis der skal navn på, så er det ikke ualmindeligt for IntraNote at støde på NTI CADcenter og Netcompany derude som konkurrenter.

Forventningerne til indestående år er, at det skal være et investeringsår, siger Erik Søndergaard:

"Vi rekrutterer flere sælgere herhjemme, så vi har en god basis for indtjeningen i Danmark, der kan finansiere vores investeringer i ekspansion i eksempelvis Sverige."

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S