Søballe udbygger Dynateam med ny fusion

Microsofthuset Dynateam udbygger sin ERP-forretning via fusion med samarbejdspartneren Profacto.

Artikel top billede

I alt fire NAV-konsulenter fra konsulentvirksomheden Profacto bliver en del af virksomheden Dynateam efter at de to virksomheder har besluttet at fusionere deres aktiviteter.

Dynateam blev stiftet for godt to år siden af it-iværksætteren Bjarne Søballe og har løbende arbejdet tæt sammen med Profacto om en række opgaver. De to stiftere, Thomas Stryhn og Carsten Ellegaard, indtræder nu som partnere i Dynateam, som med fusionen vokser til i alt 30 medarbejdere, fortæller Bjarne Søballe.

"De to er nogen, jeg har arbejdet sammen med siden jeg var hos Naviteam og Aston. Med den historik og de ordrer vi sammen har vundet for nylig, endte det med, at vi til sidst spurgte os selv, hvorfor vi ikke bare lagde os sammen," fortæller Bjarne Søballe.

Dynateam har side starten i 2010 markeret sig som en af de hurtigst voksende Microsofthuse med speciale i infrastrukter og især Dynamics-produkterne NAV og CRM. Den udvikling skal fusionen med Profacto forstærke.

"Vi har gennem mange år specialiseret os i at hjælpe særligt kommuner og mellemstore produktionsvirksomheder. Skulle vi videre, skulle vi gå sammen med en større partner, og Dynateam har alt det, der skal til for at føre vores virksomhed videre," siger Profactos direktør Thomas Stryhn.

Hos Microsoft glæder partnerchef Tine Plambech sig over fusionen, som hun mener imødekommer et behov for konsolidering og specialisering blandt Dynamics-forhandlerne.

"Vi kan se, at særligt de mellemstore virksomheder efterspørger specialisering og styrke, og det er netop det, Dynateam nu opnår med fusionen. Derfor er denne fusion også en klar fordel for Microsoft," siger Tine Plambech.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura