Søballe udbygger Dynateam med ny fusion

Microsofthuset Dynateam udbygger sin ERP-forretning via fusion med samarbejdspartneren Profacto.

Artikel top billede

I alt fire NAV-konsulenter fra konsulentvirksomheden Profacto bliver en del af virksomheden Dynateam efter at de to virksomheder har besluttet at fusionere deres aktiviteter.

Dynateam blev stiftet for godt to år siden af it-iværksætteren Bjarne Søballe og har løbende arbejdet tæt sammen med Profacto om en række opgaver. De to stiftere, Thomas Stryhn og Carsten Ellegaard, indtræder nu som partnere i Dynateam, som med fusionen vokser til i alt 30 medarbejdere, fortæller Bjarne Søballe.

"De to er nogen, jeg har arbejdet sammen med siden jeg var hos Naviteam og Aston. Med den historik og de ordrer vi sammen har vundet for nylig, endte det med, at vi til sidst spurgte os selv, hvorfor vi ikke bare lagde os sammen," fortæller Bjarne Søballe.

Dynateam har side starten i 2010 markeret sig som en af de hurtigst voksende Microsofthuse med speciale i infrastrukter og især Dynamics-produkterne NAV og CRM. Den udvikling skal fusionen med Profacto forstærke.

"Vi har gennem mange år specialiseret os i at hjælpe særligt kommuner og mellemstore produktionsvirksomheder. Skulle vi videre, skulle vi gå sammen med en større partner, og Dynateam har alt det, der skal til for at føre vores virksomhed videre," siger Profactos direktør Thomas Stryhn.

Hos Microsoft glæder partnerchef Tine Plambech sig over fusionen, som hun mener imødekommer et behov for konsolidering og specialisering blandt Dynamics-forhandlerne.

"Vi kan se, at særligt de mellemstore virksomheder efterspørger specialisering og styrke, og det er netop det, Dynateam nu opnår med fusionen. Derfor er denne fusion også en klar fordel for Microsoft," siger Tine Plambech.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job