Søballe udbygger Dynateam med ny fusion

Microsofthuset Dynateam udbygger sin ERP-forretning via fusion med samarbejdspartneren Profacto.

Artikel top billede

I alt fire NAV-konsulenter fra konsulentvirksomheden Profacto bliver en del af virksomheden Dynateam efter at de to virksomheder har besluttet at fusionere deres aktiviteter.

Dynateam blev stiftet for godt to år siden af it-iværksætteren Bjarne Søballe og har løbende arbejdet tæt sammen med Profacto om en række opgaver. De to stiftere, Thomas Stryhn og Carsten Ellegaard, indtræder nu som partnere i Dynateam, som med fusionen vokser til i alt 30 medarbejdere, fortæller Bjarne Søballe.

"De to er nogen, jeg har arbejdet sammen med siden jeg var hos Naviteam og Aston. Med den historik og de ordrer vi sammen har vundet for nylig, endte det med, at vi til sidst spurgte os selv, hvorfor vi ikke bare lagde os sammen," fortæller Bjarne Søballe.

Dynateam har side starten i 2010 markeret sig som en af de hurtigst voksende Microsofthuse med speciale i infrastrukter og især Dynamics-produkterne NAV og CRM. Den udvikling skal fusionen med Profacto forstærke.

"Vi har gennem mange år specialiseret os i at hjælpe særligt kommuner og mellemstore produktionsvirksomheder. Skulle vi videre, skulle vi gå sammen med en større partner, og Dynateam har alt det, der skal til for at føre vores virksomhed videre," siger Profactos direktør Thomas Stryhn.

Hos Microsoft glæder partnerchef Tine Plambech sig over fusionen, som hun mener imødekommer et behov for konsolidering og specialisering blandt Dynamics-forhandlerne.

"Vi kan se, at særligt de mellemstore virksomheder efterspørger specialisering og styrke, og det er netop det, Dynateam nu opnår med fusionen. Derfor er denne fusion også en klar fordel for Microsoft," siger Tine Plambech.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S