Søballe udbygger Dynateam med ny fusion

Microsofthuset Dynateam udbygger sin ERP-forretning via fusion med samarbejdspartneren Profacto.

Artikel top billede

I alt fire NAV-konsulenter fra konsulentvirksomheden Profacto bliver en del af virksomheden Dynateam efter at de to virksomheder har besluttet at fusionere deres aktiviteter.

Dynateam blev stiftet for godt to år siden af it-iværksætteren Bjarne Søballe og har løbende arbejdet tæt sammen med Profacto om en række opgaver. De to stiftere, Thomas Stryhn og Carsten Ellegaard, indtræder nu som partnere i Dynateam, som med fusionen vokser til i alt 30 medarbejdere, fortæller Bjarne Søballe.

"De to er nogen, jeg har arbejdet sammen med siden jeg var hos Naviteam og Aston. Med den historik og de ordrer vi sammen har vundet for nylig, endte det med, at vi til sidst spurgte os selv, hvorfor vi ikke bare lagde os sammen," fortæller Bjarne Søballe.

Dynateam har side starten i 2010 markeret sig som en af de hurtigst voksende Microsofthuse med speciale i infrastrukter og især Dynamics-produkterne NAV og CRM. Den udvikling skal fusionen med Profacto forstærke.

"Vi har gennem mange år specialiseret os i at hjælpe særligt kommuner og mellemstore produktionsvirksomheder. Skulle vi videre, skulle vi gå sammen med en større partner, og Dynateam har alt det, der skal til for at føre vores virksomhed videre," siger Profactos direktør Thomas Stryhn.

Hos Microsoft glæder partnerchef Tine Plambech sig over fusionen, som hun mener imødekommer et behov for konsolidering og specialisering blandt Dynamics-forhandlerne.

"Vi kan se, at særligt de mellemstore virksomheder efterspørger specialisering og styrke, og det er netop det, Dynateam nu opnår med fusionen. Derfor er denne fusion også en klar fordel for Microsoft," siger Tine Plambech.

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S