Analytiker: Den danske kanal er konservativ

Inden for unified communications er tendensen, at cloud-tjenesten vinder frem. Det betyder, at forhandlerne kan blive nødt til at ændre deres forretningsmodel.

Artikel top billede

Foto: Thomas Brok Houlberg (Foto: Thomas Brok Houlberg)

"Kanalen har en tendens til at være en smule konservativ," siger Pim Bilderbeek, analytiker i METISfiles, med et glimt i øjet.

Her mener han især, at forhandlerne i mange tilfælde mangler viden om cloud-tjenester - og den viden er vigtig med den udvikling, vi står overfor.

"It-verdenen bevæger sig lige nu i én retning, og det er mod cloud-baserede, sociale og mobile løsninger. Derfor skal kanalen uddannes i cloud og være forberedt på en lidt anden forretningsmodel end tidligere."

Det var budskabet, da Pim Bilderbeek holdt et oplæg til Avaya Forum onsdag eftermiddag, de blev afholdt hos GN Store Nord i Ballerup.

"Der vil stadig være behov for de mindre, lokale forhandlere i fremtiden. Det er bare ikke servere, men kapacitet, der skal sælges," siger han.

Support vil der også være brug for, men i takt med udviklingen i de kommunikationsformer, som virksomhederne selv benytter dagligt, vil de også forvente en tilsvarende udvikling hos deres forhandlere.

Udviklingen vil i praksis betyde, at forhandlerne skal til at kigge på deres forretningsmodel. Det er meget muligt, at den skal justeres.

Selvom skyen i praksis fjerner en masse fysisk it-udstyr fra virksomhederne, så er der andet, der rykker ind. Unified communications er nemlig en uundgåelig del af udviklingen, mener Pim Bilderbeek. 

Derfor kommer vi i højere grad til at se udstyr til videomøder og andre moderne kommunikationsformer i virksomhederne fremover.

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura