Analytiker: Den danske kanal er konservativ

Inden for unified communications er tendensen, at cloud-tjenesten vinder frem. Det betyder, at forhandlerne kan blive nødt til at ændre deres forretningsmodel.

Artikel top billede

Foto: Thomas Brok Houlberg (Foto: Thomas Brok Houlberg)

"Kanalen har en tendens til at være en smule konservativ," siger Pim Bilderbeek, analytiker i METISfiles, med et glimt i øjet.

Her mener han især, at forhandlerne i mange tilfælde mangler viden om cloud-tjenester - og den viden er vigtig med den udvikling, vi står overfor.

"It-verdenen bevæger sig lige nu i én retning, og det er mod cloud-baserede, sociale og mobile løsninger. Derfor skal kanalen uddannes i cloud og være forberedt på en lidt anden forretningsmodel end tidligere."

Det var budskabet, da Pim Bilderbeek holdt et oplæg til Avaya Forum onsdag eftermiddag, de blev afholdt hos GN Store Nord i Ballerup.

"Der vil stadig være behov for de mindre, lokale forhandlere i fremtiden. Det er bare ikke servere, men kapacitet, der skal sælges," siger han.

Support vil der også være brug for, men i takt med udviklingen i de kommunikationsformer, som virksomhederne selv benytter dagligt, vil de også forvente en tilsvarende udvikling hos deres forhandlere.

Udviklingen vil i praksis betyde, at forhandlerne skal til at kigge på deres forretningsmodel. Det er meget muligt, at den skal justeres.

Selvom skyen i praksis fjerner en masse fysisk it-udstyr fra virksomhederne, så er der andet, der rykker ind. Unified communications er nemlig en uundgåelig del af udviklingen, mener Pim Bilderbeek. 

Derfor kommer vi i højere grad til at se udstyr til videomøder og andre moderne kommunikationsformer i virksomhederne fremover.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job