I dag falder dommen over fyret CESS-direktør

Den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, har slået en handel af med den amerikanske anklagemyndighed. Lyndom afsiges i dag fredag.

Artikel top billede

Klokken 15 fredag den 11. maj dansk tid sætter distriktsdomstolen i Tampa, Florida, et foreløbigt punktum i sagen mod danskeren Dennis Nielsen, som står anklaget for at have medvirket til ulovlig eksport af it-udstyr til Dubai.

Ifølge retskalenderen fra retten i Middle District Florida fælder retten i dag dom over danskeren. Udsigten til en lyndom er kommet i stand, efter Dennis Nielsen 1. maj sammen med sin amerikanske advokat slog en handel af med den amerikanske anklagemyndighed.

Aftalen er nedfældet i en såkaldt "Plea Agreement", som CRN er i besiddelse af. Af dokumentet fremgår det, at Dennis Nielsen har tilstået, at han i 2009 ved hjælp af forfalskede fakturaer medvirkede til at give falske oplysninger til de amerikanske myndigheder i forbindelse med Dubai-handelen.

Til gengæld for tilståelsen har anklageren ved distriktsdomstolen i Tampa, Florida, tilsyneladende frafaldet de øvrige sigtelser i sagen, som oprindeligt omfattede smugleri og overtrædelse af en række andre eksportregler.

Læs mere:


Det er endnu uvist, om lyndommen over Dennis Nielsen bringer ham nærmere en hjemrejse fra USA, hvor han i mere end to måneder har været underlagt et udrejseforbud. Det fremgår heller ikke af aftalen, om Dennis Nielsen til gengæld for sin tilståelse er blevet lovet strafnedsættelse. Ifølge aftalen er straframmen på op til fem års fængsel plus en bøde på mere end en million danske kroner.

Frem til begyndelsen af marts i år var Dennis Nielsen ansat som salgsdirektør i den nordjyske broker CESS Danmark. De ulovligheder, som han nu har tilstået, går tilbage til 2009.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken anklagemyndigheden i Florida eller Dennis Nielsen.

Læs mere:

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank