I dag falder dommen over fyret CESS-direktør

Den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, har slået en handel af med den amerikanske anklagemyndighed. Lyndom afsiges i dag fredag.

Artikel top billede

Klokken 15 fredag den 11. maj dansk tid sætter distriktsdomstolen i Tampa, Florida, et foreløbigt punktum i sagen mod danskeren Dennis Nielsen, som står anklaget for at have medvirket til ulovlig eksport af it-udstyr til Dubai.

Ifølge retskalenderen fra retten i Middle District Florida fælder retten i dag dom over danskeren. Udsigten til en lyndom er kommet i stand, efter Dennis Nielsen 1. maj sammen med sin amerikanske advokat slog en handel af med den amerikanske anklagemyndighed.

Aftalen er nedfældet i en såkaldt "Plea Agreement", som CRN er i besiddelse af. Af dokumentet fremgår det, at Dennis Nielsen har tilstået, at han i 2009 ved hjælp af forfalskede fakturaer medvirkede til at give falske oplysninger til de amerikanske myndigheder i forbindelse med Dubai-handelen.

Til gengæld for tilståelsen har anklageren ved distriktsdomstolen i Tampa, Florida, tilsyneladende frafaldet de øvrige sigtelser i sagen, som oprindeligt omfattede smugleri og overtrædelse af en række andre eksportregler.

Læs mere:


Det er endnu uvist, om lyndommen over Dennis Nielsen bringer ham nærmere en hjemrejse fra USA, hvor han i mere end to måneder har været underlagt et udrejseforbud. Det fremgår heller ikke af aftalen, om Dennis Nielsen til gengæld for sin tilståelse er blevet lovet strafnedsættelse. Ifølge aftalen er straframmen på op til fem års fængsel plus en bøde på mere end en million danske kroner.

Frem til begyndelsen af marts i år var Dennis Nielsen ansat som salgsdirektør i den nordjyske broker CESS Danmark. De ulovligheder, som han nu har tilstået, går tilbage til 2009.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken anklagemyndigheden i Florida eller Dennis Nielsen.

Læs mere:

Læses lige nu

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job