I dag falder dommen over fyret CESS-direktør

Den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, har slået en handel af med den amerikanske anklagemyndighed. Lyndom afsiges i dag fredag.

Artikel top billede

Klokken 15 fredag den 11. maj dansk tid sætter distriktsdomstolen i Tampa, Florida, et foreløbigt punktum i sagen mod danskeren Dennis Nielsen, som står anklaget for at have medvirket til ulovlig eksport af it-udstyr til Dubai.

Ifølge retskalenderen fra retten i Middle District Florida fælder retten i dag dom over danskeren. Udsigten til en lyndom er kommet i stand, efter Dennis Nielsen 1. maj sammen med sin amerikanske advokat slog en handel af med den amerikanske anklagemyndighed.

Aftalen er nedfældet i en såkaldt "Plea Agreement", som CRN er i besiddelse af. Af dokumentet fremgår det, at Dennis Nielsen har tilstået, at han i 2009 ved hjælp af forfalskede fakturaer medvirkede til at give falske oplysninger til de amerikanske myndigheder i forbindelse med Dubai-handelen.

Til gengæld for tilståelsen har anklageren ved distriktsdomstolen i Tampa, Florida, tilsyneladende frafaldet de øvrige sigtelser i sagen, som oprindeligt omfattede smugleri og overtrædelse af en række andre eksportregler.

Læs mere:


Det er endnu uvist, om lyndommen over Dennis Nielsen bringer ham nærmere en hjemrejse fra USA, hvor han i mere end to måneder har været underlagt et udrejseforbud. Det fremgår heller ikke af aftalen, om Dennis Nielsen til gengæld for sin tilståelse er blevet lovet strafnedsættelse. Ifølge aftalen er straframmen på op til fem års fængsel plus en bøde på mere end en million danske kroner.

Frem til begyndelsen af marts i år var Dennis Nielsen ansat som salgsdirektør i den nordjyske broker CESS Danmark. De ulovligheder, som han nu har tilstået, går tilbage til 2009.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken anklagemyndigheden i Florida eller Dennis Nielsen.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S