I dag falder dommen over fyret CESS-direktør

Den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, har slået en handel af med den amerikanske anklagemyndighed. Lyndom afsiges i dag fredag.

Artikel top billede

Klokken 15 fredag den 11. maj dansk tid sætter distriktsdomstolen i Tampa, Florida, et foreløbigt punktum i sagen mod danskeren Dennis Nielsen, som står anklaget for at have medvirket til ulovlig eksport af it-udstyr til Dubai.

Ifølge retskalenderen fra retten i Middle District Florida fælder retten i dag dom over danskeren. Udsigten til en lyndom er kommet i stand, efter Dennis Nielsen 1. maj sammen med sin amerikanske advokat slog en handel af med den amerikanske anklagemyndighed.

Aftalen er nedfældet i en såkaldt "Plea Agreement", som CRN er i besiddelse af. Af dokumentet fremgår det, at Dennis Nielsen har tilstået, at han i 2009 ved hjælp af forfalskede fakturaer medvirkede til at give falske oplysninger til de amerikanske myndigheder i forbindelse med Dubai-handelen.

Til gengæld for tilståelsen har anklageren ved distriktsdomstolen i Tampa, Florida, tilsyneladende frafaldet de øvrige sigtelser i sagen, som oprindeligt omfattede smugleri og overtrædelse af en række andre eksportregler.

Læs mere:


Det er endnu uvist, om lyndommen over Dennis Nielsen bringer ham nærmere en hjemrejse fra USA, hvor han i mere end to måneder har været underlagt et udrejseforbud. Det fremgår heller ikke af aftalen, om Dennis Nielsen til gengæld for sin tilståelse er blevet lovet strafnedsættelse. Ifølge aftalen er straframmen på op til fem års fængsel plus en bøde på mere end en million danske kroner.

Frem til begyndelsen af marts i år var Dennis Nielsen ansat som salgsdirektør i den nordjyske broker CESS Danmark. De ulovligheder, som han nu har tilstået, går tilbage til 2009.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken anklagemyndigheden i Florida eller Dennis Nielsen.

Læs mere:

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,