Danske kunder foretrækker indisk outsourcing

Indiske konsulenthuse fejer både danske og andre nordiske konsulenthuse af banen, når det gælder kundetilfredshed. Fem ud af de seks bedst placerede i ny undersøgelse er indiske.

Artikel top billede

Tata Consultancy Services, Cognizant og HCL har de mest tilfredse outsourcing-kunder kunder i Norden.

Alle tre selskaber er indiske og de tre bedst placerede outsourcing-leverandører i en undersøgelse af markedet, som revisions- og konsulenthuset KPMG har lavet. Det skriver ComputerSweden.

"De fleste, som lå højest placeret for fem-seks år siden lå på omkring 70 procent, så de indiske leverandører har sat et helt nyt niveau. De andre er ikke blevet ringere, de ligger på omtrent det samme niveau som tidligere," siger Carl-Henrik Hallström, chef for sourcing-rådgivning hos KPMG, til ComputerSweden.

Tre fjerdedele af outsourcing i Norden:
340 virksomheder og organisationer indgår i KPMG's undersøgelse. De mere end 900 kontrakter, der er blevet nærstuderet, repræsenterer en værdi på op mod 33 milliarder kroner svarende til mere end tre fjerdedele af det samlede marked for it-outsourcing i Norden ifølge KPMG.

* Det nordiske marked for outrourcing ventes at vokse med fire-fem procent om året.
* Selvom outsdourcing-kunderne er tilfredse, så er de lidt mindre tilfredse end tidligere. I alt er 83 procent tilfredse mod 87 procent forrige år.
* Godt halvdelen (52 pct.) har planer om at øge andelen af outsourcing.
* Knap tre ud af fire (72 pct.) angiver, at det først og fremmest er for at spare penge, at de overvejer outsourcing.
* Adgang til kompetencer og en økonomisk stabilitet er andre væsentlige argumenter for outsourcing.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)