Atea udskriver millioncheck: Opkøber infrastrukturforhandler

Atea vil være størst og fortsætter selskabets offensive opkøbsstrategi

Artikel top billede

Atea firedobler selskabets omsætning på det estiske marked med købet af infrastrukturforhandleren Net Group, der er en af de største forhandlere i Estland.

Selskabet har 27 ansatte og forventende driftsindtægter 65 millioner kroner.

Atea betaler godt 14 millioner kroner for den estiske forhandler, hvor hele ledelsen og selskabets nåøglemedarbejdere vil fortsætte med over i Atea.

For Atea er købet vigtigt, da det giver Atea en serviceorganisation i Estland, som sikrer at Atea nu i højere grad vil kunne tilbyde at levere på fællesbaltiske projekter.

Læs om flere af Ateas opkøb:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job