Atea udskriver millioncheck: Opkøber infrastrukturforhandler

Atea vil være størst og fortsætter selskabets offensive opkøbsstrategi

Artikel top billede

Atea firedobler selskabets omsætning på det estiske marked med købet af infrastrukturforhandleren Net Group, der er en af de største forhandlere i Estland.

Selskabet har 27 ansatte og forventende driftsindtægter 65 millioner kroner.

Atea betaler godt 14 millioner kroner for den estiske forhandler, hvor hele ledelsen og selskabets nåøglemedarbejdere vil fortsætte med over i Atea.

For Atea er købet vigtigt, da det giver Atea en serviceorganisation i Estland, som sikrer at Atea nu i højere grad vil kunne tilbyde at levere på fællesbaltiske projekter.

Læs om flere af Ateas opkøb:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job