Microsofts Steve Ballmer skulle have være fyret for længst

Kendt amerikansk business-blogger sætter Microsofts CEO Steve Ballmer øverst på listen over topchefer, som burde være fyret for længst.

Artikel top billede

Business-bloggeren Adam Hartung, der skriver om ledelse på Forbes.com, svinger den store økse mod blandt andet nogle af it-verdenens største ikoner. Under overskriften "Ups! Fem CEO's der allerede skulle have været fyret", udpeger han fem direktører, som er en katastrofer for deres virksomheder.

Nummer fem på listen over de dårligste direktører er Ciscos John Chambers. "Hvis der nogensinde har været brug for at udskifte en "blevet-for-længe-på-posten-direktør", så er det Ciscos John Chambers, skriver Adam Hartung.

"Hr. Chambers har reorganiseret selskabet tre gange - men det har mest mindet om at rearrangere dækstole på Titanic. Stor forvirring, men ingen forbedring i resultatet", lyder dommen fra Hartung over Chambers.

Den helt store skurk i Adam Hartungs regnskab er dog Steve Ballmer.

"Uden tvivl er Steve Ballmer den værste CEO i et stort børsnoteret amerikansk firma i dag. Ikke alene har han styret Microsoft ud af nogle af de hurtigst voksende og mest lukrative tech-markeder (mobil, musik, telefoner og tablet-computere) men i processen har han også ofret vækst og profit ikke kun i sit eget firma, men også firmaer i "økosystemet", som Dell, HP og endda Nokia," lyder Adam Hartungs tunge dom over Steve Ballmer.

De tre øvrige direktører, som Hartung mener burde fyres, er Edward Lampert fra Sears Holding, Mike Duke fra Walmart og Jeffrey Immelt fra General Electric.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS