Microsofts Steve Ballmer skulle have være fyret for længst

Kendt amerikansk business-blogger sætter Microsofts CEO Steve Ballmer øverst på listen over topchefer, som burde være fyret for længst.

Artikel top billede

Business-bloggeren Adam Hartung, der skriver om ledelse på Forbes.com, svinger den store økse mod blandt andet nogle af it-verdenens største ikoner. Under overskriften "Ups! Fem CEO's der allerede skulle have været fyret", udpeger han fem direktører, som er en katastrofer for deres virksomheder.

Nummer fem på listen over de dårligste direktører er Ciscos John Chambers. "Hvis der nogensinde har været brug for at udskifte en "blevet-for-længe-på-posten-direktør", så er det Ciscos John Chambers, skriver Adam Hartung.

"Hr. Chambers har reorganiseret selskabet tre gange - men det har mest mindet om at rearrangere dækstole på Titanic. Stor forvirring, men ingen forbedring i resultatet", lyder dommen fra Hartung over Chambers.

Den helt store skurk i Adam Hartungs regnskab er dog Steve Ballmer.

"Uden tvivl er Steve Ballmer den værste CEO i et stort børsnoteret amerikansk firma i dag. Ikke alene har han styret Microsoft ud af nogle af de hurtigst voksende og mest lukrative tech-markeder (mobil, musik, telefoner og tablet-computere) men i processen har han også ofret vækst og profit ikke kun i sit eget firma, men også firmaer i "økosystemet", som Dell, HP og endda Nokia," lyder Adam Hartungs tunge dom over Steve Ballmer.

De tre øvrige direktører, som Hartung mener burde fyres, er Edward Lampert fra Sears Holding, Mike Duke fra Walmart og Jeffrey Immelt fra General Electric.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S