Microsofts Steve Ballmer skulle have være fyret for længst

Kendt amerikansk business-blogger sætter Microsofts CEO Steve Ballmer øverst på listen over topchefer, som burde være fyret for længst.

Artikel top billede

Business-bloggeren Adam Hartung, der skriver om ledelse på Forbes.com, svinger den store økse mod blandt andet nogle af it-verdenens største ikoner. Under overskriften "Ups! Fem CEO's der allerede skulle have været fyret", udpeger han fem direktører, som er en katastrofer for deres virksomheder.

Nummer fem på listen over de dårligste direktører er Ciscos John Chambers. "Hvis der nogensinde har været brug for at udskifte en "blevet-for-længe-på-posten-direktør", så er det Ciscos John Chambers, skriver Adam Hartung.

"Hr. Chambers har reorganiseret selskabet tre gange - men det har mest mindet om at rearrangere dækstole på Titanic. Stor forvirring, men ingen forbedring i resultatet", lyder dommen fra Hartung over Chambers.

Den helt store skurk i Adam Hartungs regnskab er dog Steve Ballmer.

"Uden tvivl er Steve Ballmer den værste CEO i et stort børsnoteret amerikansk firma i dag. Ikke alene har han styret Microsoft ud af nogle af de hurtigst voksende og mest lukrative tech-markeder (mobil, musik, telefoner og tablet-computere) men i processen har han også ofret vækst og profit ikke kun i sit eget firma, men også firmaer i "økosystemet", som Dell, HP og endda Nokia," lyder Adam Hartungs tunge dom over Steve Ballmer.

De tre øvrige direktører, som Hartung mener burde fyres, er Edward Lampert fra Sears Holding, Mike Duke fra Walmart og Jeffrey Immelt fra General Electric.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen