Microsofts Steve Ballmer skulle have være fyret for længst

Kendt amerikansk business-blogger sætter Microsofts CEO Steve Ballmer øverst på listen over topchefer, som burde være fyret for længst.

Artikel top billede

Business-bloggeren Adam Hartung, der skriver om ledelse på Forbes.com, svinger den store økse mod blandt andet nogle af it-verdenens største ikoner. Under overskriften "Ups! Fem CEO's der allerede skulle have været fyret", udpeger han fem direktører, som er en katastrofer for deres virksomheder.

Nummer fem på listen over de dårligste direktører er Ciscos John Chambers. "Hvis der nogensinde har været brug for at udskifte en "blevet-for-længe-på-posten-direktør", så er det Ciscos John Chambers, skriver Adam Hartung.

"Hr. Chambers har reorganiseret selskabet tre gange - men det har mest mindet om at rearrangere dækstole på Titanic. Stor forvirring, men ingen forbedring i resultatet", lyder dommen fra Hartung over Chambers.

Den helt store skurk i Adam Hartungs regnskab er dog Steve Ballmer.

"Uden tvivl er Steve Ballmer den værste CEO i et stort børsnoteret amerikansk firma i dag. Ikke alene har han styret Microsoft ud af nogle af de hurtigst voksende og mest lukrative tech-markeder (mobil, musik, telefoner og tablet-computere) men i processen har han også ofret vækst og profit ikke kun i sit eget firma, men også firmaer i "økosystemet", som Dell, HP og endda Nokia," lyder Adam Hartungs tunge dom over Steve Ballmer.

De tre øvrige direktører, som Hartung mener burde fyres, er Edward Lampert fra Sears Holding, Mike Duke fra Walmart og Jeffrey Immelt fra General Electric.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S