Microsoft bøjer sig: Vil sælge Office i skyen på gammeldaws facon

Danske forhandlere kan komme til at sælge Office i skyen som traditionelle officepakker. Microsoft på vej med ændringer af sin cloud-partner-model.

Artikel top billede

Tilsyneladende i erkendelse af at forretningsmodellen for det cloudbaserede Office 365 ikke er faldet i god jord alle steder i kanalen, er Microsoft på vej med ændringer.

Måden Microsofts cloud-produkt Office 365 skal sælges fremover, kommer til at blive ændret efter sommerferien. Sådan lyder det fra flere kilder.

Distributørerne kommer angivelig til at spille en langt mere fremtrædende rolle i forsøget på at involvere forhandlere.

Ifølge CRNs oplysninger vil den nye partnermodel komme til at ligne den eksisterende måde at sælge software på. Det vil sige, at forhandlere køber licenser gennem distributører, som de derefter videresælger på vilkår, der ligner dem, de i dag sælger Officepakker på.

Helt præcist, hvordan kagen skal skæres, er ikke helt klart endnu. Men ifølge CRNs oplysninger er Microsoft ved at forhandle med distributører over hele Europa i øjeblikket. Også i Danmark.

Det nye ved modellen er angiveligt at distrbutionsleddet vil blive meget mere aktivt involveret i salget af Microsofts online-officepakke. Blandt andet skulle de nye aftaler betyde, at distributørerne også får ansvaret for support.

Det har fået nogle kritiske røster til at frygte, at det bliver distributørerne, der kommer til at skumme fløden på den ny struktur.

Kilder fortæller dog til CRN, at den nye model efter al sandsynlighed vil løfte indtjeningen i hele kanalen.

Det er dog endnu ikke kendt præcist, hvordan kagen skal skæres mellem Microsoft, distributørerne og forhandlerne.

Den ny partnermodel træder efter al sandsynlighed i kraft omkring 1. september.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra Microsoft Danmark til denne artikel.

Læs mere:

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,