Microsoft bøjer sig: Vil sælge Office i skyen på gammeldaws facon

Danske forhandlere kan komme til at sælge Office i skyen som traditionelle officepakker. Microsoft på vej med ændringer af sin cloud-partner-model.

Artikel top billede

Tilsyneladende i erkendelse af at forretningsmodellen for det cloudbaserede Office 365 ikke er faldet i god jord alle steder i kanalen, er Microsoft på vej med ændringer.

Måden Microsofts cloud-produkt Office 365 skal sælges fremover, kommer til at blive ændret efter sommerferien. Sådan lyder det fra flere kilder.

Distributørerne kommer angivelig til at spille en langt mere fremtrædende rolle i forsøget på at involvere forhandlere.

Ifølge CRNs oplysninger vil den nye partnermodel komme til at ligne den eksisterende måde at sælge software på. Det vil sige, at forhandlere køber licenser gennem distributører, som de derefter videresælger på vilkår, der ligner dem, de i dag sælger Officepakker på.

Helt præcist, hvordan kagen skal skæres, er ikke helt klart endnu. Men ifølge CRNs oplysninger er Microsoft ved at forhandle med distributører over hele Europa i øjeblikket. Også i Danmark.

Det nye ved modellen er angiveligt at distrbutionsleddet vil blive meget mere aktivt involveret i salget af Microsofts online-officepakke. Blandt andet skulle de nye aftaler betyde, at distributørerne også får ansvaret for support.

Det har fået nogle kritiske røster til at frygte, at det bliver distributørerne, der kommer til at skumme fløden på den ny struktur.

Kilder fortæller dog til CRN, at den nye model efter al sandsynlighed vil løfte indtjeningen i hele kanalen.

Det er dog endnu ikke kendt præcist, hvordan kagen skal skæres mellem Microsoft, distributørerne og forhandlerne.

Den ny partnermodel træder efter al sandsynlighed i kraft omkring 1. september.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra Microsoft Danmark til denne artikel.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S