Tab af agentur vingeskyder Computerlinks

For tredje år i træk taber tyskejet sikkerhedsdistributør penge i Danmark. Fyringer og mere konservativ tilgang skal skabe overskud i fremtiden.

Artikel top billede

Med en negativ egenkapital på ni millioner kroner er det op ad bakke for Computerlinks i Danmark. Foreløbig har den tyske sikkerhedsdistributørs andet forsøg på at erobre det danske marked kun givet røde tal på bundlinjen.

De sidste tre regnskaber fremviser et samlet minus før skat på 12,3 millioner kroner heraf et minus på 2,5 millioner kroner i det netop afleverede regnskab.

"Det er tale om en generel markedsafmatning. Samtidig har vi måttet sige farvel til et par producenter," siger den danske direktør John Thejls til det seneste regnskab.

Læs mere om Computerlinks første forsøg på det danske marked:

John Thejls fortæller, at det ar været svært at få de nye agenturer, der skulle kompensere for tabet af producenterne Ironport (Cisco-ejet) og Blue Code, til at komme hurtigt nok op i omdrejninger.

Det havde indflydelse på omsætningen, der faldt et sted mellem 10 og 20 procent.

"Da vi ikke indfriede forventningerne, måtte vi også tilpasse vores organisation til forholdene," siger John Thejls, der oplyser, at Computerlinks der fra på et tidspunkt at have været oppe på 10 ansatte nu har seks fuldtidsansatte tilbage. 

"Men det går den rigtige vej," siger han og understreger samtidig, at han trods tre års underskud, mener der bør være plads til Computerlinks på det danske marked.

"Der er brug for det, vi gør. Vi er en value added distributør, der arbejde med producenter, der alle har en 3-tier-model. Vores moderselskab er også stadig fortrøstningsfuldt. Og nu går det i den rigtige retning. Vi har et konservativt budget, der gerne skulle give et lille overskud," slår han fast.

Læs videre:

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S