Tab af agentur vingeskyder Computerlinks

For tredje år i træk taber tyskejet sikkerhedsdistributør penge i Danmark. Fyringer og mere konservativ tilgang skal skabe overskud i fremtiden.

Artikel top billede

Med en negativ egenkapital på ni millioner kroner er det op ad bakke for Computerlinks i Danmark. Foreløbig har den tyske sikkerhedsdistributørs andet forsøg på at erobre det danske marked kun givet røde tal på bundlinjen.

De sidste tre regnskaber fremviser et samlet minus før skat på 12,3 millioner kroner heraf et minus på 2,5 millioner kroner i det netop afleverede regnskab.

"Det er tale om en generel markedsafmatning. Samtidig har vi måttet sige farvel til et par producenter," siger den danske direktør John Thejls til det seneste regnskab.

Læs mere om Computerlinks første forsøg på det danske marked:

John Thejls fortæller, at det ar været svært at få de nye agenturer, der skulle kompensere for tabet af producenterne Ironport (Cisco-ejet) og Blue Code, til at komme hurtigt nok op i omdrejninger.

Det havde indflydelse på omsætningen, der faldt et sted mellem 10 og 20 procent.

"Da vi ikke indfriede forventningerne, måtte vi også tilpasse vores organisation til forholdene," siger John Thejls, der oplyser, at Computerlinks der fra på et tidspunkt at have været oppe på 10 ansatte nu har seks fuldtidsansatte tilbage. 

"Men det går den rigtige vej," siger han og understreger samtidig, at han trods tre års underskud, mener der bør være plads til Computerlinks på det danske marked.

"Der er brug for det, vi gør. Vi er en value added distributør, der arbejde med producenter, der alle har en 3-tier-model. Vores moderselskab er også stadig fortrøstningsfuldt. Og nu går det i den rigtige retning. Vi har et konservativt budget, der gerne skulle give et lille overskud," slår han fast.

Læs videre:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S