Derfor går Proshop ind i Norge

Et år efter Proshops indtog i Sverige, har selskabet nu købt sig ind i Norge. Men ekspansionen er kun første skridt på vejen til at realisere internationale ambitioner.

Artikel top billede

Danske Proshop har netop købt den norske webshop Bestbuy, hvormed onlineforhandleren nu er til stede på alle tre skandinaviske markeder, da selskabet gik ind i Sverige sidste år.

"Vi har nået en størrelse i Danmark, hvor vi stadig kan vokse og tage markedsandele, men vi har brug for at få nogle flere markeder for at komme til noget mere omsætning. Det er selvfølgelig derfor, vi går ud internationalt," fortæller direktør Morten Duch om Proshops ekspansioner.

Læs også: Proshop går ind i Norge

Den norske investering betyder, at Proshop nu dækker de samme geografiske områder som konkurrenten Dustin, der da netop også er en af målestokkene for de to internationale satsninger. Den tidligere nationale onlineforhandler vil nemlig gerne blive en international forretning, der kan konkurre med de store.

"Det norske marked minder meget om det danske. Der er de store som Dustin - Komplett er selvfølgelig den helt store. Så er der en række forskellige lokale spillere deroppe af samme type som os, men det er de store online-forretninger, vi matcher os op imod," fortæller Morten Duch.

I Danmark er Proshop allerede en betydelig spiller inden for onlinesalg af it-udstyr, og Morten Duch beretter, at Proshop ønsker at opbygge en forretning af samme omfang i de lande, de går ind i.

"Det er klart, at vi ikke lige kommer op på det samme niveau som i Danmark på et år. Men det går stille og roligt, og vi vækster," fortæller Morten Duch om den et år gamle svenske ekspansion.

Læs også: Proshop åbner i Sverige

"Vi kan godt mærke, at finanskrisen rammer alle, men vi har stadig en vækst på forretningen og en bundlinje, der følger godt med. Så vi er optimistiske i forhold til de kommende år, og det er selvfølgelig også derfor, vi tør ekspandere nu," forklarer Morten Duch.

Internationale drømme

Med indtoget i Sverige og Norge har Proshop taget første skridt på vejen væk fra den lokale forhandlervirksomhed mod den internationale aktør. Men ambitionerne stopper ikke her.

"Vi har en plan om at skulle ekspandere i Nordeuropa, men vi tager et skridt af gangen. Sverige og Norge lå i planen, og så skal vi lige vurdere, inden vi kører videre. Nu skal vi måske også lige fokusere på at vækste de forretninger, vi har bygget op," siger Morten Duch.

Og der er nok at tage fat på i Norge. Da landet står uden for EU og dermed samhandelsprojekterne, står Proshop over for lidt andre udfordringer end sidste år i Sverige. Morten Duch forsikrer dog, at Proshop har rigtig godt styr de forhold, der er anderledes i kraft af, at Norge står uden for EU.

Til gengæld er der nogle norske forhold, der kræver lidt ekstra opmærksomhed.

"Geografien er anderledes, så logistikken og fragten er lidt mere krævende at håndtere. Prisniveauet er anderledes på forskellige varer. Reklamationsretten er fem år i Norge, hvor den er to år i Danmark. Så der er sådan nogle forskellige ting," siger Morten Duch.

Når der er styr på de skandinaviske markeder, har Proshop planer om at fortsætte uden for Danmarks grænser. Hvor den næste Proshop-forretning popper op, kan Morten Duch endnu ikke sige.

"Selvfølgelig kigger vi også til Tyskland, men der er også andre muligheder," siger han til CRN.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse