John Thomas: Stor-opkøb bliver ingen sovepude

Selv om EET Group har dykket dybt ned i tegnebogen for at købe den rivaliserende distributør Europarts mener koncernchefen ikke, at opkøbet bør blive en undskyldning for dårlig performance.

Artikel top billede

EET kommer til at klare opkøbet af Europart uden det påvirker EETs resultater. EETs koncernchef John Thomas er rimelig klar i spyttet.

"Jeg håber at dette opkøb kommer til at ske uden, at det påvirker EET negativt. Man hører tit, at dårlige resultater bliver tillagt en implementeringsfase. Det er et kort, man ofte spiller ud. Jeg håber ikke, du kommer til at høre mig komme med den undskyldning," siger John Thomas til CRN.

Faktisk er han ret optimistisk med hensyn til udbyttet af opkøbet.

"Jeg regner at én plus én giver mellem to og tre, fordi Europarts har rigtig meget at byde på. Samtidig er vi i EET meget stærke på produktsiden, og så har vi en langt bedre it-platform og handelsplatform, som er langt mere veludbygget end Europarts," siger John Thomas.

Han erkender, at en af grundene til at EET kunne købe Europart, også handler om, at det ikke er gået lige godt på alle Europarts markeder. Men det er problemer, som John Thomas regner med, at EET kan isolere og gør noget ved.

"Vi vurderer, at Europarts ikke kan trække os med ned. Og vi er velpolstrede nok til at tage de bumps, der måtte komme, og vi har også tilstrækkelig med ledelseskapacitet til at gennemføre fusionen. Det bliver selvfølgelig ikke let. Der er masser af hårdt arbejde forude," siger John Thomas.

Han erkender, at Europart samtidig er EETs absolut største opkøb nogensinde.

"Vi kommer nok ikke til at købe mere op i år. Jeg vil tro, der bliver en implementeringsperiode på mellem seks og atten måneder. Når man tænker på, at for ti år siden var Europarts væsentlig større end EET, så er det en meget udfordrende opgave vi står overfor," siger han og fortsætter:

"Men hvis vi lykkes med det her, så bliver det rigtigt attraktivt, og så kommer vi til at tjene penge på dette opkøb."

Læs mere:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job