John Thomas: Stor-opkøb bliver ingen sovepude

Selv om EET Group har dykket dybt ned i tegnebogen for at købe den rivaliserende distributør Europarts mener koncernchefen ikke, at opkøbet bør blive en undskyldning for dårlig performance.

Artikel top billede

EET kommer til at klare opkøbet af Europart uden det påvirker EETs resultater. EETs koncernchef John Thomas er rimelig klar i spyttet.

"Jeg håber at dette opkøb kommer til at ske uden, at det påvirker EET negativt. Man hører tit, at dårlige resultater bliver tillagt en implementeringsfase. Det er et kort, man ofte spiller ud. Jeg håber ikke, du kommer til at høre mig komme med den undskyldning," siger John Thomas til CRN.

Faktisk er han ret optimistisk med hensyn til udbyttet af opkøbet.

"Jeg regner at én plus én giver mellem to og tre, fordi Europarts har rigtig meget at byde på. Samtidig er vi i EET meget stærke på produktsiden, og så har vi en langt bedre it-platform og handelsplatform, som er langt mere veludbygget end Europarts," siger John Thomas.

Han erkender, at en af grundene til at EET kunne købe Europart, også handler om, at det ikke er gået lige godt på alle Europarts markeder. Men det er problemer, som John Thomas regner med, at EET kan isolere og gør noget ved.

"Vi vurderer, at Europarts ikke kan trække os med ned. Og vi er velpolstrede nok til at tage de bumps, der måtte komme, og vi har også tilstrækkelig med ledelseskapacitet til at gennemføre fusionen. Det bliver selvfølgelig ikke let. Der er masser af hårdt arbejde forude," siger John Thomas.

Han erkender, at Europart samtidig er EETs absolut største opkøb nogensinde.

"Vi kommer nok ikke til at købe mere op i år. Jeg vil tro, der bliver en implementeringsperiode på mellem seks og atten måneder. Når man tænker på, at for ti år siden var Europarts væsentlig større end EET, så er det en meget udfordrende opgave vi står overfor," siger han og fortsætter:

"Men hvis vi lykkes med det her, så bliver det rigtigt attraktivt, og så kommer vi til at tjene penge på dette opkøb."

Læs mere:

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S