Dansk forhandler skal sælge israelsk sikkerhed

Den israelske sikkerhedsproducent Tufin har netop underskrevet en aftale med danske Ezenta. "Aftalen skulle da gerne give aftryk på bundlinjen," siger Ezentas direktør.

Artikel top billede

Tufin har netop tegnet en partnerskabsaftale med det danske konsulenthus inden for it-sikkerhed Ezenta.

Med aftalen forventer Tufin og Ezenta både kontant afregning på bundlinjen, men også at kunne erobre yderligere markedsandele i det danske enterprise-segment.

"Jo, aftalen skulle da gerne give aftryk på bundlinjen. Både på grund af Tufins produkter, men også fordi Tufin kan være med til at løfte os endnu højere op i markedet," siger Niels Kemal Onat, administrerende direktør og partner i Ezenta A/S.

Han tilføjer, at Ezenta skam allerede leverer til virksomheder i enterprise-klassen, men "desværre ikke til dem alle sammen".

Selv om aftalen er ganske frisk, har de to virksomheder allerede et par projekter i støbeskeen, men direktøren kan ikke nævne navne, fordi aftalerne "ikke er lukket endnu".

Handler om  firewall management

Et fælles projekt mellem Tufin og Ezenta omfatter typisk firewall management og automatisering.

"Det gælder om at få automatiseret regler og regelsæt, og det er et stort arbejde for ældre virksomheder, som har bygget den slags op gennem mange år. Faktisk er det et kæmpearbejde uden de her værktøjer, som Tufin tilbyder," siger Niels Kemal Onat.

Derudover kommer der ofte forespørgsler fra en virksomheds brugere, som ønsker eksempelvis at kunne tilgå nye adresser og nye netværk, som så skal spille sammen med både eksisterende og nye applikationer.

"Det er et spørgsmål om at kunne integrere andre samarbejdspartnere ind i sin forretning, hvilket kan kræve, at en firewall bliver åbnet, uden at det kompromitterer sikkerheden," forklarer Niels Kemal Onat.

"I det stadigt voksende og komplekse netværk, hvor truslerne bliver tiltagende sofistikerede, er det vigtigere end nogensinde at kunne overvåge og styre sikkerhedspolitikker. Til det har Ezenta valgt Tufin, som vi anser for den markedsledende producent. Vi er sikre på, at vi har valgt rigtigt og har allerede flere interessante dialoger, og vi ser frem til at udbrede Tufins effektive løsninger til vores kunder," udtaler Niels Kemal Onat,

Hos Tufin er regionschef i Norden, Jan Bau, også meget tilfreds med aftalen.

"Ezentas virksomhedsprofil supplerer på fornem vis Tufins eksisterende partnernetværk i Danmark og passer generelt rigtig godt til vores ambition om at være til stede blandt de største virksomheder og organisationer i Danmark," udtaler siger Jan Bau.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank