Dansk forhandler skal sælge israelsk sikkerhed

Den israelske sikkerhedsproducent Tufin har netop underskrevet en aftale med danske Ezenta. "Aftalen skulle da gerne give aftryk på bundlinjen," siger Ezentas direktør.

Artikel top billede

Tufin har netop tegnet en partnerskabsaftale med det danske konsulenthus inden for it-sikkerhed Ezenta.

Med aftalen forventer Tufin og Ezenta både kontant afregning på bundlinjen, men også at kunne erobre yderligere markedsandele i det danske enterprise-segment.

"Jo, aftalen skulle da gerne give aftryk på bundlinjen. Både på grund af Tufins produkter, men også fordi Tufin kan være med til at løfte os endnu højere op i markedet," siger Niels Kemal Onat, administrerende direktør og partner i Ezenta A/S.

Han tilføjer, at Ezenta skam allerede leverer til virksomheder i enterprise-klassen, men "desværre ikke til dem alle sammen".

Selv om aftalen er ganske frisk, har de to virksomheder allerede et par projekter i støbeskeen, men direktøren kan ikke nævne navne, fordi aftalerne "ikke er lukket endnu".

Handler om  firewall management

Et fælles projekt mellem Tufin og Ezenta omfatter typisk firewall management og automatisering.

"Det gælder om at få automatiseret regler og regelsæt, og det er et stort arbejde for ældre virksomheder, som har bygget den slags op gennem mange år. Faktisk er det et kæmpearbejde uden de her værktøjer, som Tufin tilbyder," siger Niels Kemal Onat.

Derudover kommer der ofte forespørgsler fra en virksomheds brugere, som ønsker eksempelvis at kunne tilgå nye adresser og nye netværk, som så skal spille sammen med både eksisterende og nye applikationer.

"Det er et spørgsmål om at kunne integrere andre samarbejdspartnere ind i sin forretning, hvilket kan kræve, at en firewall bliver åbnet, uden at det kompromitterer sikkerheden," forklarer Niels Kemal Onat.

"I det stadigt voksende og komplekse netværk, hvor truslerne bliver tiltagende sofistikerede, er det vigtigere end nogensinde at kunne overvåge og styre sikkerhedspolitikker. Til det har Ezenta valgt Tufin, som vi anser for den markedsledende producent. Vi er sikre på, at vi har valgt rigtigt og har allerede flere interessante dialoger, og vi ser frem til at udbrede Tufins effektive løsninger til vores kunder," udtaler Niels Kemal Onat,

Hos Tufin er regionschef i Norden, Jan Bau, også meget tilfreds med aftalen.

"Ezentas virksomhedsprofil supplerer på fornem vis Tufins eksisterende partnernetværk i Danmark og passer generelt rigtig godt til vores ambition om at være til stede blandt de største virksomheder og organisationer i Danmark," udtaler siger Jan Bau.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo