Dansk forhandler skal sælge israelsk sikkerhed

Den israelske sikkerhedsproducent Tufin har netop underskrevet en aftale med danske Ezenta. "Aftalen skulle da gerne give aftryk på bundlinjen," siger Ezentas direktør.

Artikel top billede

Tufin har netop tegnet en partnerskabsaftale med det danske konsulenthus inden for it-sikkerhed Ezenta.

Med aftalen forventer Tufin og Ezenta både kontant afregning på bundlinjen, men også at kunne erobre yderligere markedsandele i det danske enterprise-segment.

"Jo, aftalen skulle da gerne give aftryk på bundlinjen. Både på grund af Tufins produkter, men også fordi Tufin kan være med til at løfte os endnu højere op i markedet," siger Niels Kemal Onat, administrerende direktør og partner i Ezenta A/S.

Han tilføjer, at Ezenta skam allerede leverer til virksomheder i enterprise-klassen, men "desværre ikke til dem alle sammen".

Selv om aftalen er ganske frisk, har de to virksomheder allerede et par projekter i støbeskeen, men direktøren kan ikke nævne navne, fordi aftalerne "ikke er lukket endnu".

Handler om  firewall management

Et fælles projekt mellem Tufin og Ezenta omfatter typisk firewall management og automatisering.

"Det gælder om at få automatiseret regler og regelsæt, og det er et stort arbejde for ældre virksomheder, som har bygget den slags op gennem mange år. Faktisk er det et kæmpearbejde uden de her værktøjer, som Tufin tilbyder," siger Niels Kemal Onat.

Derudover kommer der ofte forespørgsler fra en virksomheds brugere, som ønsker eksempelvis at kunne tilgå nye adresser og nye netværk, som så skal spille sammen med både eksisterende og nye applikationer.

"Det er et spørgsmål om at kunne integrere andre samarbejdspartnere ind i sin forretning, hvilket kan kræve, at en firewall bliver åbnet, uden at det kompromitterer sikkerheden," forklarer Niels Kemal Onat.

"I det stadigt voksende og komplekse netværk, hvor truslerne bliver tiltagende sofistikerede, er det vigtigere end nogensinde at kunne overvåge og styre sikkerhedspolitikker. Til det har Ezenta valgt Tufin, som vi anser for den markedsledende producent. Vi er sikre på, at vi har valgt rigtigt og har allerede flere interessante dialoger, og vi ser frem til at udbrede Tufins effektive løsninger til vores kunder," udtaler Niels Kemal Onat,

Hos Tufin er regionschef i Norden, Jan Bau, også meget tilfreds med aftalen.

"Ezentas virksomhedsprofil supplerer på fornem vis Tufins eksisterende partnernetværk i Danmark og passer generelt rigtig godt til vores ambition om at være til stede blandt de største virksomheder og organisationer i Danmark," udtaler siger Jan Bau.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job