Netsolutions redder året i 11. time

Efter ti sløve måneder fyldte Netsolutions kassen i årets sidste to måneder og kom derfor ud af 2011 med overskud.

Artikel top billede

Det var kun standardvarer, der var salg i først på året i 2011. Store projekter og individuelle løsninger, kunne Netsolutions ikke sælge. 

Alligevel kom Glostrupforhandleren ud af 2011 med et overskud på 132.527 kroner før skat - et resultat virksomheden knap turde drømme om tilbage i efteråret.

"Det var faktisk først i de sidste to måneder, vi fik lavet det her flotte resultat," fortæller salgsdirektør Oktay Ilgöy.

Og der er flere forklaringer på, at 2011 blev et presset år, hvor Netsolutions kun lige fik reddet et overskud hjem. I følge Oktay Ilgöy er markedet svagt, store kæder presser priserne, og udbredelsen af cloud har gjort det vanskeligt for den lille Glostrupforhandler at tjene penge på infrastrukturløsninger. 

Ketchupeffekt gav rekordår

Hvis nogen husker Netsolutions' 2010-resultat, vil de måske undre sig noget over, at Oktay Ilgöy kan være så begejstret for det beskedne 2011-resultatet. Det er nemlig knap 700.000 kroner lavere end året før.

Men Oktay Ilgöys tilfredshed med 2011 bliver ikke mindre ved sammenligningen af de to forgående regnskabsår.

"2010 var et rekordår. Det var ketchupeffekten i forhold til 2008 og 2009, hvor alting også stod stille, så investeringerne blev skubbet og skubbet, og til sidst kunne de ikke holde det længere. Det betød, at mange af vores kunder så slog til i 2010," forklarer Oktay Ilgöy, men:

"Markedet var meget svagt i 2011 - specielt det første halvår skete der ingenting. Så vi er overordentligt godt tilfredse med det resultat, vi har leveret sidste år."

Fremtiden byder på forandring

"Nu handler det om at tilpasse organisationen til de nye udfordringer," forklarer Oktay Ilgöy og fortsætter:

"Vi har ansat en ny direktør udefra for at få nogle friske øjne til at se på vores forretning. Og så kan det være, at der er nogle andre af vores områder, vi skal opprioritere, eller nye områder, vi skal investere i og nedjustere vores fokus på infrastruktur."

Selvom forretningsvilkår er ændret, og selve forretningen er under forandring, ser salgsdirektøren lyst på fremtiden.

"På nuværende tidspunkt, stiler vi efter en halv million i overskud i 2012. Og det er indregnet de investeringer, vi har gjort i ny direktør og nye folk, som lige skal starte op."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job