Københavnsk forhandler er utilfreds med overskud

Trods overskud i 2011 er direktøren i københavnske IT Foqus ikke tilfreds med årsresultatet.

Artikel top billede

Tiderne taget i betragtning kan det måske undre, at IT Foqus i årsregnskabet for 2011 skriver, at årets resultat ikke er tilfredsstillende.

Den københavnske forhandler har vel at mærke lavet et lille overskud i modsætning til flere andre forhandlere i samme størrelse, som har store underskud eller helt har måttet lukke forretningen i løbet af kriseårene.

Direktør Henrik Rytter Støvring har en simpel forklaring på bemærkningen i årsregnskabet:

"Det er mit firma, og jeg er ikke tilfreds, med mindre det giver et ordentligt overskud. Så det er baggrunden for, at vi skriver sådan."

Hvilken størrelsesorden årsresultatet skal op i, før direktøren vil være tilfreds, vil han ikke ud med over for CRN.

Årets overskud på knap 80.000 kroner er i hvert fald ikke tilstrækkeligt 

2011-regnskabet er virksomhedens dårligste resultat siden 2004. Før finanskrisens indtog i Danmark leverede IT Foqus resultater på den positive side af millionen.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse