Flere millionkrav mod nordjyske CESS-Danmark

Leverandører truer den nordjyske broker med retssager og erstatningskrav for annullerede millionordrer. CESS-Danmark afviser kravene.

Artikel top billede

(Opdateret: I den oprindelige version af denne artikel var CESS-Danmarks kommentar til et økonomisk krav fra Pesko Trading ikke kommet med)

It-brokeren CESS-Danmark i Aabybro står over for krav om millionerstatning, efter at to millionhandler tidligere på året faldt på gulvet.

Det ene af kravene kommer fra det tyske selskab Timlic Deutschland Gmbh, som i 2011 fik en ordre fra CESS på Cisco-udstyr. Det oplyser Udo Engelen fra Timlic til CRN.

I februar i år annullerede CESS-Danmark ordren, og det tyske selskab er nu på vej med et sagsanlæg mod CESS-Danmark med krav om erstatning for tabt fortjeneste ved den kuldsejlede handel.

I CESS-Danmarks netop offentliggjorte regnskab er den mislykkede handel med Timlic nævnt i forbindelse med at CESS har bogført hensættelser og tab på mere end fire millioner kroner. CESS-Danmark forklarer, at handlen med tyskerne er blevet annulleret fordi CESS' daværende salgsdirektør Dennis Nielsen ved bestillingen af varerne fra Tyskland har overskredet sine økonomiske beføjelser.

CESS-Danmark afviser de tyske krav med henvisning til, at man allerede har betalt et depositum på 50.000 dollar svarende til 300.000 danske kroner.

Ifølge Timlic Deutschlands tyske advokat, Manfred Lipski, dækker beløbet dog langt fra Timlics tab på den annullerede ordre. Det endelige krav afhænger ifølge Manfred Lipski af, om det lykkes Timlic at afsætte varerne til en anden kunde.

"Jeg ønsker ikke at give et konkret vurdering i denne sag. Jeg vil bare sige, at det kan være omkring 2-300.000 euro (1,5-2 millioner danske kroner,red.), hvis det lykkes at sælge varerne til anden side," siger Manfred Lipski.

CESS-Danmarks direktør, Nikolaj Johansen fastholder i en mail til CRN, at det oprindelige depositum, som er nævnt i CESS' regnskab dækker det tyske krav.

"Timlic har tidligere indikeret, at de eventuelt vil søge tabt fortjeneste godtgjort, og det er vores vurdering at et eventuelt fremtidigt krav, allerede er indeholdt i hensættelserne," lyder det fra Nikolaj Johansen.

Den tidligere salgsdirektør i CESS-Danmark, Dennis Nielsen, blev i marts bortvist fra virksomheden. Nikolaj Johansen ønsker dog ikke kommentere, om bortvisningen hænger sammen med den mislykkede handel med Timlic.

"Der er tale om en personalesag, så det kan og vil jeg ikke uddybe," lyder det fra Nikolaj Johansen.

Ved siden af den tyske kontrovers, slås CESS-Danmark også med et krav fra en dansk leverandør, Pesko Trading, som har rejst sag ved retten i Hjørring efter at CESS-Danmark har annulleret en ordre, som ifølge CRNs oplysninger samlet løber op i mere end en million kroner.

Indehaver Peter Skov Larsen fra Pesko Trading ønsker ikke at kommentere sagen, men bekræfter overfor CRN, at en retssag er under opsejling.

"Det eneste, jeg ønsker at sige, er, at jeg sort på hvidt har en faktura, der ikke er betalt," siger Peter Skov Larsen.

Hos CESS-Danmark afviser direktør Nikolaj Johansen kravet fra Pesko Trading.

"Slutbrugeren har annulleret handlen. Pesko Tradings provision var betinget af handlens gennemførelse," siger Nikolaj Johansen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S