To fængslet for gigantsvindel med computere og mobiltelefoner

To danskere er blevet varetægtsfængslet for lukkede døre for at have deltaget i internationalt svindelnetværk styret fra Tyskland. Der tale om svindel for næsten en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

To danskere har ifølge de tyske myndigheder spillet en central rolle i et gigantisk svindelsag, som det tyske politi lige nu er ved et optrævle.

Danskerne - to mænd på 42 og 46 år - har ifølge statsadvokaten i Augsburg, Matthias Nickolai, været en del af et internationalt netværk, som gennem et netværk af selskaber har snydt med moms og hvidvasket penge for tilsammen 120 millioner euro - eller tæt ved en milliard kroner. Svindelen er fortrinsvis foregået gennem handel med computerudstyr og mobiltelefoner.

Ved en aktion klokken fem torsdag morgen i sidste uge blev de to anholdt og senere varetægtsfængslet. Anholdelserne var en del af en koordineret aktion, hvor politiet i lande som Tyskland, Sverige, Holland, Belgien, Østrig og Spanien slog til mod mere end 100 adresser rundt om i Europa. I alt blev 30 personer anholdt ved aktionen - heraf 19 anholdelser alene i Tyskland.

De to danskeres rolle i svindelen har angiveligt været at stå for hvidvask af op mod 160 millioner kroner af udbyttet fra den omfattende momssvindel.

Vicestatsadvokat ved bagmandspolitiet, Hans Jakob Folker, bekræfter over for CRN, at dansk politi efter anmodning fra deres tyske kolleger har slået til mod to adresser - henholdsvis på Sjælland og i Jylland.

"Vi har bistået med at undersøge den del af sagen, som berører danske statsborgere. Det er pengesporet og camouflagen af de transaktioner, der er foregået i den tyske svindelsag, vi koncentrerer os om," siger Hans Jakob Folker.

Begge danskere nægter sig i øvrigt skyldige i sigtelserne.

Ifølge bt.dk er det for den ene af de fængslede danskere ikke første gang, at omgang med computer-udstyr har bragt ham bag tremmer. For næsten en snes år siden blev han også fængslet for storhæleri af pc-udstyr. Dengang foregik det fra en kiosk på Amagerbrogade.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse