To fængslet for gigantsvindel med computere og mobiltelefoner

To danskere er blevet varetægtsfængslet for lukkede døre for at have deltaget i internationalt svindelnetværk styret fra Tyskland. Der tale om svindel for næsten en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

To danskere har ifølge de tyske myndigheder spillet en central rolle i et gigantisk svindelsag, som det tyske politi lige nu er ved et optrævle.

Danskerne - to mænd på 42 og 46 år - har ifølge statsadvokaten i Augsburg, Matthias Nickolai, været en del af et internationalt netværk, som gennem et netværk af selskaber har snydt med moms og hvidvasket penge for tilsammen 120 millioner euro - eller tæt ved en milliard kroner. Svindelen er fortrinsvis foregået gennem handel med computerudstyr og mobiltelefoner.

Ved en aktion klokken fem torsdag morgen i sidste uge blev de to anholdt og senere varetægtsfængslet. Anholdelserne var en del af en koordineret aktion, hvor politiet i lande som Tyskland, Sverige, Holland, Belgien, Østrig og Spanien slog til mod mere end 100 adresser rundt om i Europa. I alt blev 30 personer anholdt ved aktionen - heraf 19 anholdelser alene i Tyskland.

De to danskeres rolle i svindelen har angiveligt været at stå for hvidvask af op mod 160 millioner kroner af udbyttet fra den omfattende momssvindel.

Vicestatsadvokat ved bagmandspolitiet, Hans Jakob Folker, bekræfter over for CRN, at dansk politi efter anmodning fra deres tyske kolleger har slået til mod to adresser - henholdsvis på Sjælland og i Jylland.

"Vi har bistået med at undersøge den del af sagen, som berører danske statsborgere. Det er pengesporet og camouflagen af de transaktioner, der er foregået i den tyske svindelsag, vi koncentrerer os om," siger Hans Jakob Folker.

Begge danskere nægter sig i øvrigt skyldige i sigtelserne.

Ifølge bt.dk er det for den ene af de fængslede danskere ikke første gang, at omgang med computer-udstyr har bragt ham bag tremmer. For næsten en snes år siden blev han også fængslet for storhæleri af pc-udstyr. Dengang foregik det fra en kiosk på Amagerbrogade.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S