To fængslet for gigantsvindel med computere og mobiltelefoner

To danskere er blevet varetægtsfængslet for lukkede døre for at have deltaget i internationalt svindelnetværk styret fra Tyskland. Der tale om svindel for næsten en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

To danskere har ifølge de tyske myndigheder spillet en central rolle i et gigantisk svindelsag, som det tyske politi lige nu er ved et optrævle.

Danskerne - to mænd på 42 og 46 år - har ifølge statsadvokaten i Augsburg, Matthias Nickolai, været en del af et internationalt netværk, som gennem et netværk af selskaber har snydt med moms og hvidvasket penge for tilsammen 120 millioner euro - eller tæt ved en milliard kroner. Svindelen er fortrinsvis foregået gennem handel med computerudstyr og mobiltelefoner.

Ved en aktion klokken fem torsdag morgen i sidste uge blev de to anholdt og senere varetægtsfængslet. Anholdelserne var en del af en koordineret aktion, hvor politiet i lande som Tyskland, Sverige, Holland, Belgien, Østrig og Spanien slog til mod mere end 100 adresser rundt om i Europa. I alt blev 30 personer anholdt ved aktionen - heraf 19 anholdelser alene i Tyskland.

De to danskeres rolle i svindelen har angiveligt været at stå for hvidvask af op mod 160 millioner kroner af udbyttet fra den omfattende momssvindel.

Vicestatsadvokat ved bagmandspolitiet, Hans Jakob Folker, bekræfter over for CRN, at dansk politi efter anmodning fra deres tyske kolleger har slået til mod to adresser - henholdsvis på Sjælland og i Jylland.

"Vi har bistået med at undersøge den del af sagen, som berører danske statsborgere. Det er pengesporet og camouflagen af de transaktioner, der er foregået i den tyske svindelsag, vi koncentrerer os om," siger Hans Jakob Folker.

Begge danskere nægter sig i øvrigt skyldige i sigtelserne.

Ifølge bt.dk er det for den ene af de fængslede danskere ikke første gang, at omgang med computer-udstyr har bragt ham bag tremmer. For næsten en snes år siden blev han også fængslet for storhæleri af pc-udstyr. Dengang foregik det fra en kiosk på Amagerbrogade.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect