It-sælgere vinder lønkapløbet

På vej ud af krisen? Trods hårde tider i it-branchen steg danske it-sælgeres løn sidste år betydelig mere end resten af arbejdsmarkedet. Se her om du får nok i løn.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens it-branchen vånder sig under den økonomiske krise, er det svært at få øje på de dårlige tider, når man ser på lønudviklingen for it-sælgere.

Ifølge et rundspørge blandt medlemmerne af sælgernes fagforening, Business Danmark, steg it-sælgernes lønninger i løbet af 2011 med i alt 2,3 procent. Til sammenligning var lønstigningen for hele arbejdsmarkedet ifølge Danmarks Statistik i samme periode på omkring 1,8 procent.

En stor del af de ekstra penge i lønningsposen kommer fra større bonus og provision, som er gået op med mellem syv og otte procent. Til gengæld er udviklingen i grundlønnen mere afdæmpet med et plus på tre procent for sælgere med bonusordninger og et direkte fald på en procent for provisionslønnede.

Det er fortsat sælgeren i software virksomheder, der ligger lønmæssigt i front med en gennemsnitsløn på 54.800 kroner. Sælgere af hardware og services ligger lige i hælene på softwarekollegerne med gennemsnitslønninger på henholdsvis 53.800 og 52.400 kroner.

De absolutte topsælgere i branchen ligger fortsat langt højere oppe ad lønskalaen, hvor de ti procent bedst lønnede henter en månedlig hyre på mere end 80.000 kroner.

I alt har omkring 300 it-sælgere fortalt Business Danmark om deres løn.

Læs også:
Flere job og højere løn til it-sælgere

Topsælgere forgyldt af krisen

Drastisk fald i it-sælgeres jobklausuler

Femdobling af lån til fyrede sælgere


Krisen skræmmer unge sælgere

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S