It-sælgere vinder lønkapløbet

På vej ud af krisen? Trods hårde tider i it-branchen steg danske it-sælgeres løn sidste år betydelig mere end resten af arbejdsmarkedet. Se her om du får nok i løn.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens it-branchen vånder sig under den økonomiske krise, er det svært at få øje på de dårlige tider, når man ser på lønudviklingen for it-sælgere.

Ifølge et rundspørge blandt medlemmerne af sælgernes fagforening, Business Danmark, steg it-sælgernes lønninger i løbet af 2011 med i alt 2,3 procent. Til sammenligning var lønstigningen for hele arbejdsmarkedet ifølge Danmarks Statistik i samme periode på omkring 1,8 procent.

En stor del af de ekstra penge i lønningsposen kommer fra større bonus og provision, som er gået op med mellem syv og otte procent. Til gengæld er udviklingen i grundlønnen mere afdæmpet med et plus på tre procent for sælgere med bonusordninger og et direkte fald på en procent for provisionslønnede.

Det er fortsat sælgeren i software virksomheder, der ligger lønmæssigt i front med en gennemsnitsløn på 54.800 kroner. Sælgere af hardware og services ligger lige i hælene på softwarekollegerne med gennemsnitslønninger på henholdsvis 53.800 og 52.400 kroner.

De absolutte topsælgere i branchen ligger fortsat langt højere oppe ad lønskalaen, hvor de ti procent bedst lønnede henter en månedlig hyre på mere end 80.000 kroner.

I alt har omkring 300 it-sælgere fortalt Business Danmark om deres løn.

Læs også:
Flere job og højere løn til it-sælgere

Topsælgere forgyldt af krisen

Drastisk fald i it-sælgeres jobklausuler

Femdobling af lån til fyrede sælgere


Krisen skræmmer unge sælgere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job