It-sælgere vinder lønkapløbet

På vej ud af krisen? Trods hårde tider i it-branchen steg danske it-sælgeres løn sidste år betydelig mere end resten af arbejdsmarkedet. Se her om du får nok i løn.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens it-branchen vånder sig under den økonomiske krise, er det svært at få øje på de dårlige tider, når man ser på lønudviklingen for it-sælgere.

Ifølge et rundspørge blandt medlemmerne af sælgernes fagforening, Business Danmark, steg it-sælgernes lønninger i løbet af 2011 med i alt 2,3 procent. Til sammenligning var lønstigningen for hele arbejdsmarkedet ifølge Danmarks Statistik i samme periode på omkring 1,8 procent.

En stor del af de ekstra penge i lønningsposen kommer fra større bonus og provision, som er gået op med mellem syv og otte procent. Til gengæld er udviklingen i grundlønnen mere afdæmpet med et plus på tre procent for sælgere med bonusordninger og et direkte fald på en procent for provisionslønnede.

Det er fortsat sælgeren i software virksomheder, der ligger lønmæssigt i front med en gennemsnitsløn på 54.800 kroner. Sælgere af hardware og services ligger lige i hælene på softwarekollegerne med gennemsnitslønninger på henholdsvis 53.800 og 52.400 kroner.

De absolutte topsælgere i branchen ligger fortsat langt højere oppe ad lønskalaen, hvor de ti procent bedst lønnede henter en månedlig hyre på mere end 80.000 kroner.

I alt har omkring 300 it-sælgere fortalt Business Danmark om deres løn.

Læs også:
Flere job og højere løn til it-sælgere

Topsælgere forgyldt af krisen

Drastisk fald i it-sælgeres jobklausuler

Femdobling af lån til fyrede sælgere


Krisen skræmmer unge sælgere

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S