Kanalens momssvindlere udnytter it-koks hos Skat

Det svenske skattevæsen frygter, at defekt it-system
hos Skat udnyttes af organiserede momssvindlere.

Artikel top billede

Et defekt it-system hos Skat i Danmark betyder, at udenlandske myndigheder gennem længere tid ikke har kunnet få oplysninger om danske selskabers handel med andre EU-lande. Hos det svenske skattevæsen frygter man, at det danske it-kaos udnyttes systematisk af organiserede momssvindlere.

Sagen drejer sig om det såkaldte VIE-system (VAT Information Exchange), som skal give virksomheder og myndigheder i EU-landene adgang til momsoplysninger hen over landegrænserne. Systemet skulle officielt være gået i luften i juli 2011, men ifølge skatterevisor Benny Arildsen fra Skatteverket i Göteborg har den danske del af systemet i lange perioder været ude af drift.

"Tidligere kunne jeg få oplysninger ved et tryk på en knap, men nu skal jeg bede om bistand fra Danmark i hver enkelt sag, og det kan tage op til et halvt år," siger Benny Arildsen.

Han har senest haft problemet inde på livet i en aktuel sag om momssvindel med mobiltelefoner for 20 millioner svenske kroner. Og hos det svenske skattevæsen og politi frygter man ifølge Benny Arildsen, at organiserede momssvindlere bevidst udnytter det danske it-kaos til at skjule sig for myndighederne.

"Vi har på fornemmelsen, at Danmark på den måde bliver et fristed for de her svindlere," siger Benny Arildsen.

Hos revisionsselskabet Deloitte har man også haft problemet inde på livet.

"For et stykke tid siden lancerede vi et produkt til at validere momsnumre for udenlandske samarbejdspartnere. Man kan komme igennem til udlandet, men søger man på danske numre, svarer den danske server ofte ikke, og så vidt jeg ved, kender Skat godt problemet," siger director i Deloitte, Lars Andersen.

En indkøber i it-kanalen fortæller, at Skats it-problemer har stået direkte i vejen for en handel med en tjekkisk leverandør.

"De kunne ikke få valideret vores momsnummer, og de antydede, at vi var nogle gangstere. Så når Skat ikke har styr på sit system, betyder det i sidste ende, at jeg går glip af noget forretning," fortæller indkøberen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S