Skat erkender kaos i momssystem

Den danske udgave af det særlige momsvalideringssystem,
VIE, har det seneste år været ude af drift i lange perioder.

Artikel top billede

De øvrige lande har hele tiden kunnet validere danske moms-numre via Skats hjemmeside, skat.dk, oplyser projektdirektør i Skat, Kristian Vengsgaard.

Historien om den danske udgave af EU's fælles momsnummersystem, VIE, er historien om gentagne fejl, der i lange perioder har gjort det umuligt for udenlandske virksomheder og myndigheder at validere danske virksomheders momsnumre.

Den danske version af VIE-systemet skulle oprindeligt være taget i brug 1. juli i fjor, men blandt andet på grund af arbejdskonflikten mellem CSC og Prosa, måtte Skat udskyde premieren til slutningen af august.

Herefter kørte systemet ifølge projektdirektør i Skat, Kristian Vengsgaard, nogenlunde problemfrit frem til starten af november.

Læs også:
Advarsel: Svindlere udnytter it-koks hos Skat

Efter en uges kodearbejde blev VIE igen meldt klar til brug og kørte så i nogle uger, indtil EU igen lukkede det ned, fordi det danske system skabte problemer for de øvrige lande. Endnu engang kom VIE op at køre, men allerede i slutningen af januar i år var den gal igen.

Efter adskillige møder, udskiftning af servere og tilretning af diverse konfigurationer både i Danmark og i EU er systemet ved udgangen af maj endelig klar til brug, fortæller Kristian Vengsgaard, som samtidig beklager, at informationen fra Skat om problemerne ikke har været god nok.

Han understreger, at man under hele forløbet har kunnet validere danske momsnumre via Skat.dk, ligesom myndigheder i de øvrige lande har kunnet validere danske momsnumre, hvis de bare undgik at logge ind via EU-delen af systemet.

"Desværre melder vi undervejs ud, at det virker, men den helt rå virkelighed er, at det ikke har fungeret ordentligt i den periode," siger Kristian Vengsgaard, som tilføjer, at han ikke ikke vil skyde skylden på nogen, og at det er ret komplekst at finde den præcise årsag til problemerne.

Stadig problemer i Sverige

Hos Skats svenske kolleger i Skatteverket har problemerne med det danske system besværliggjort både den almindelige kontrol og efterforskningen af konkrete svindelsager.

"Der har i en periode været problemer med at få oplysninger fra Danmark, hvilket naturligvis har været besværligt set ud fra et kontrolsynspunkt," siger Alma Olofsdottir, koordinator for momssvindel hos Skatteverket i Stockholm.

Hendes kollega i Göteborg, skatterevisor Benny Arildsen, fortæller samtidig, at det danske system har fungeret nogenlunde de seneste par uger, men at der stadig er problemer med at få selskabsoplysninger ud af det.

"Nu kan jeg se, når der bliver solgt varer fra en dansk leverandør til et svensk firma, men jeg kan ikke se, hvem leverandøren er," siger Benny Arildsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S