Skat erkender kaos i momssystem

Den danske udgave af det særlige momsvalideringssystem,
VIE, har det seneste år været ude af drift i lange perioder.

Artikel top billede

De øvrige lande har hele tiden kunnet validere danske moms-numre via Skats hjemmeside, skat.dk, oplyser projektdirektør i Skat, Kristian Vengsgaard.

Historien om den danske udgave af EU's fælles momsnummersystem, VIE, er historien om gentagne fejl, der i lange perioder har gjort det umuligt for udenlandske virksomheder og myndigheder at validere danske virksomheders momsnumre.

Den danske version af VIE-systemet skulle oprindeligt være taget i brug 1. juli i fjor, men blandt andet på grund af arbejdskonflikten mellem CSC og Prosa, måtte Skat udskyde premieren til slutningen af august.

Herefter kørte systemet ifølge projektdirektør i Skat, Kristian Vengsgaard, nogenlunde problemfrit frem til starten af november.

Læs også:
Advarsel: Svindlere udnytter it-koks hos Skat

Efter en uges kodearbejde blev VIE igen meldt klar til brug og kørte så i nogle uger, indtil EU igen lukkede det ned, fordi det danske system skabte problemer for de øvrige lande. Endnu engang kom VIE op at køre, men allerede i slutningen af januar i år var den gal igen.

Efter adskillige møder, udskiftning af servere og tilretning af diverse konfigurationer både i Danmark og i EU er systemet ved udgangen af maj endelig klar til brug, fortæller Kristian Vengsgaard, som samtidig beklager, at informationen fra Skat om problemerne ikke har været god nok.

Han understreger, at man under hele forløbet har kunnet validere danske momsnumre via Skat.dk, ligesom myndigheder i de øvrige lande har kunnet validere danske momsnumre, hvis de bare undgik at logge ind via EU-delen af systemet.

"Desværre melder vi undervejs ud, at det virker, men den helt rå virkelighed er, at det ikke har fungeret ordentligt i den periode," siger Kristian Vengsgaard, som tilføjer, at han ikke ikke vil skyde skylden på nogen, og at det er ret komplekst at finde den præcise årsag til problemerne.

Stadig problemer i Sverige

Hos Skats svenske kolleger i Skatteverket har problemerne med det danske system besværliggjort både den almindelige kontrol og efterforskningen af konkrete svindelsager.

"Der har i en periode været problemer med at få oplysninger fra Danmark, hvilket naturligvis har været besværligt set ud fra et kontrolsynspunkt," siger Alma Olofsdottir, koordinator for momssvindel hos Skatteverket i Stockholm.

Hendes kollega i Göteborg, skatterevisor Benny Arildsen, fortæller samtidig, at det danske system har fungeret nogenlunde de seneste par uger, men at der stadig er problemer med at få selskabsoplysninger ud af det.

"Nu kan jeg se, når der bliver solgt varer fra en dansk leverandør til et svensk firma, men jeg kan ikke se, hvem leverandøren er," siger Benny Arildsen.

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S