Skat erkender kaos i momssystem

Den danske udgave af det særlige momsvalideringssystem,
VIE, har det seneste år været ude af drift i lange perioder.

Artikel top billede

De øvrige lande har hele tiden kunnet validere danske moms-numre via Skats hjemmeside, skat.dk, oplyser projektdirektør i Skat, Kristian Vengsgaard.

Historien om den danske udgave af EU's fælles momsnummersystem, VIE, er historien om gentagne fejl, der i lange perioder har gjort det umuligt for udenlandske virksomheder og myndigheder at validere danske virksomheders momsnumre.

Den danske version af VIE-systemet skulle oprindeligt være taget i brug 1. juli i fjor, men blandt andet på grund af arbejdskonflikten mellem CSC og Prosa, måtte Skat udskyde premieren til slutningen af august.

Herefter kørte systemet ifølge projektdirektør i Skat, Kristian Vengsgaard, nogenlunde problemfrit frem til starten af november.

Læs også:
Advarsel: Svindlere udnytter it-koks hos Skat

Efter en uges kodearbejde blev VIE igen meldt klar til brug og kørte så i nogle uger, indtil EU igen lukkede det ned, fordi det danske system skabte problemer for de øvrige lande. Endnu engang kom VIE op at køre, men allerede i slutningen af januar i år var den gal igen.

Efter adskillige møder, udskiftning af servere og tilretning af diverse konfigurationer både i Danmark og i EU er systemet ved udgangen af maj endelig klar til brug, fortæller Kristian Vengsgaard, som samtidig beklager, at informationen fra Skat om problemerne ikke har været god nok.

Han understreger, at man under hele forløbet har kunnet validere danske momsnumre via Skat.dk, ligesom myndigheder i de øvrige lande har kunnet validere danske momsnumre, hvis de bare undgik at logge ind via EU-delen af systemet.

"Desværre melder vi undervejs ud, at det virker, men den helt rå virkelighed er, at det ikke har fungeret ordentligt i den periode," siger Kristian Vengsgaard, som tilføjer, at han ikke ikke vil skyde skylden på nogen, og at det er ret komplekst at finde den præcise årsag til problemerne.

Stadig problemer i Sverige

Hos Skats svenske kolleger i Skatteverket har problemerne med det danske system besværliggjort både den almindelige kontrol og efterforskningen af konkrete svindelsager.

"Der har i en periode været problemer med at få oplysninger fra Danmark, hvilket naturligvis har været besværligt set ud fra et kontrolsynspunkt," siger Alma Olofsdottir, koordinator for momssvindel hos Skatteverket i Stockholm.

Hendes kollega i Göteborg, skatterevisor Benny Arildsen, fortæller samtidig, at det danske system har fungeret nogenlunde de seneste par uger, men at der stadig er problemer med at få selskabsoplysninger ud af det.

"Nu kan jeg se, når der bliver solgt varer fra en dansk leverandør til et svensk firma, men jeg kan ikke se, hvem leverandøren er," siger Benny Arildsen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S