Warnøes villa til salg for 78 millioner

Stifteren af den hedengangne forhandler Complet og hovedmanden bag Aston IT Groups storhed og fald, Peter Warnøe, har sat sin strandvejsvilla til salg.

Artikel top billede

Skulle man være i tvivl, om hvorvidt Peter Warnøe stadig har millioner tilbage på kistebunden, så må prisen på hans Øresundsvilla lige nord for Klampenborg mane den vildfarelse i jorden.

Hos den eksklusive ejendomsmægler Lützau, er Warnøes villa nemlig sat til salg for den nette sum af 77,9 millioner danske kroner.

Til den pris får man en nyistandssat palæ-ejendom med en privat bådebro, pool, vinkælder og biograf.

Ifølge en opgørelse fra boligsiden Boliga.dk er der tale om den dyreste ejendom, der er til salg i Danmark lige nu.

Peter Warnøe har i de seneste år holdt en lav profil i it-salgskanalen. Men det var her, han skabte grundlaget for sin formue. I 1997 solgte Peter Warnøe it-forhandleren Complet, som han var medejer af, til norske Merkantildata. Prisen var på 130 millioner kroner.

I 1999 var Peter Warnøe igen på banen, da han annoncerede skabelsen af Aston IT Group.  Det var meningen, at Aston skulle blive til et internationalt forhandlerhus med danske rødder.

Eventyret var slut i 2003, hvor Peter Warnøe fortalte, at han selv havde skudt 20 millioner i projektet.

Men som hussalget nu afslører, så var det nok ikke hele formuen, der blev sat til på Aston-eventyret.

Det understreges også af, at Peter Warnøe siden har sat penge i blandt andet den succesfulde netværksforhandler Axcess og Axapta-forhandleren A-Solution.

Se annoncen for Warnøes villa her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS