Warnøes villa til salg for 78 millioner

Stifteren af den hedengangne forhandler Complet og hovedmanden bag Aston IT Groups storhed og fald, Peter Warnøe, har sat sin strandvejsvilla til salg.

Artikel top billede

Skulle man være i tvivl, om hvorvidt Peter Warnøe stadig har millioner tilbage på kistebunden, så må prisen på hans Øresundsvilla lige nord for Klampenborg mane den vildfarelse i jorden.

Hos den eksklusive ejendomsmægler Lützau, er Warnøes villa nemlig sat til salg for den nette sum af 77,9 millioner danske kroner.

Til den pris får man en nyistandssat palæ-ejendom med en privat bådebro, pool, vinkælder og biograf.

Ifølge en opgørelse fra boligsiden Boliga.dk er der tale om den dyreste ejendom, der er til salg i Danmark lige nu.

Peter Warnøe har i de seneste år holdt en lav profil i it-salgskanalen. Men det var her, han skabte grundlaget for sin formue. I 1997 solgte Peter Warnøe it-forhandleren Complet, som han var medejer af, til norske Merkantildata. Prisen var på 130 millioner kroner.

I 1999 var Peter Warnøe igen på banen, da han annoncerede skabelsen af Aston IT Group.  Det var meningen, at Aston skulle blive til et internationalt forhandlerhus med danske rødder.

Eventyret var slut i 2003, hvor Peter Warnøe fortalte, at han selv havde skudt 20 millioner i projektet.

Men som hussalget nu afslører, så var det nok ikke hele formuen, der blev sat til på Aston-eventyret.

Det understreges også af, at Peter Warnøe siden har sat penge i blandt andet den succesfulde netværksforhandler Axcess og Axapta-forhandleren A-Solution.

Se annoncen for Warnøes villa her.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen