HP-blodbad startet: 1000 fyres i Tyskland

Nu begynder de bebudede 27.000 fyringer hos it-giganten HP at udmønte sig. I Tyskland skal hver 10. medarbejder forlade virksomheden.

Artikel top billede

HP er begyndt at konkretisere planen om at fyre 27.000 medarbejdere. i Tyskland kommer det til at gå hårdt for sig. Hver tiende medarbejder skal væk, skriver CRN i Tyskland.

Det er en medarbejder-repræsentant, der afslører det høje antal medarbejdere, som kan se frem til en fyreseddel. HP selv ønsker ikke at fortælle noget.

Dermed kommer Tyskland til at trække et stort læs. Ud af 8.000 fyringer i EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika) kommer hver ottende fyring til at foregå i Tyskland.

I følge CRN i Tyskland er det konkrete antal fuldtidsstillinger, der skal nedlægges 830, hvilket så kommer til at berøre omkring 1.000 medarbejdere. HP beskæftiger 10.400 medarbejdere i Tyskland. Hovedsageligt i hovedkvarteret i Böblingen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura